Podróżujący krajową „siedemnastką” już niedługo będą mogli zatrzymać się w miejscowości Boniewo (gm. Fajsławice), aby na tamtejszym targowisku zaopatrzyć się w produkty lokalne, upiec chleb w tradycyjnym piecu, czy dawnym sposobem uwędzić mięso.
Gospodarze gminy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich otrzymali dofinansowanie zadania, jakim jest budowa targowiska wraz przebudową poszkolnego budynku na cele związane z promocją lokalnych produktów. Partnerem samorządowców w tym przedsięwzięciu jest Lokalna Grupa Działania Krasnystaw, która w dawnej szkole chce urządzić Inkubator Przetwórstwa Lokalnego i Centrum Promocji Produktu Lokalnego.
– W ramach inwestycji gotowi jesteśmy utworzyć w Boniewie całoroczne targowisko o powierzchni 890 mkw. z wiatami targowymi, domkami handlowymi, parkingami i całym niezbędnym zapleczem – mówi Tadeusz Chruściel, wójt gminy Fajsławice. – Z kolei przeznaczony do remontu budynek zostanie gruntownie zmodernizowany, ocieplony i rozbudowany o rozległy taras. Gospodarzem jego części będzie LGD Krasnystaw.
Wartość całego zadania to prawie 1,3 mln zł, a dofinansowania 750 tys. zł. Na inkubator i centrum promocji LGD uzyskało z Urzędu Marszałkowskiego pół miliona złotych.
– Inkubator ma służyć lokalnym przedsiębiorcom i rolnikom – mówi Dorota Sawa, prezes krasnostawskiej LGD. – Producenci ziół czy owoców będą mogli w nim na przykład przetworzyć je na soki. Marzy nam się także suszarnia owoców i warzyw, a w dalszej kolejności taśma do konfekcjonowania tego, co zostało przetworzone.
Powstałe w ten sposób produkty lokalne mają trafiać na sąsiednie targowisko oraz na ekspozycję w Centrum Promocji Produktu Lokalnego.
Korzystanie z urządzeń, w jakie wyposażony zostanie inkubator nie do końca będzie nieodpłatne. Zainteresowani zapłacą jedynie za zużyty prąd czy wodę. Sama LGD nie ma prawa zarobić na tym ani złotówki. Na tę chwilę najbardziej zainteresowani rysującymi się możliwościami są miejscowi producenci jabłek oraz owoców miękkich.
Gmina Fajsławice przede wszystkim słynie z uprawy ziół. Dlatego też przy budynku dawnej szkoły znajdą się ogródki zielarskie. Będzie można wśród nich wypocząć i do tego skorzystać z grilla, pieca chlebowego, wędzarni. W samym budynku inwestorzy przewidzieli także salę degustacyjną oraz część hotelową. Obiektem zainteresowany jest już Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. To właśnie w Boniewie studenci mają być egzaminowani ze znajomości ziół.
Gmina rozstrzygnęła już przetarg na budowę targowiska. Ten na adaptację poszkolnego budynku ogłosi, kiedy LGD będzie miała gotową dokumentację swojego inkubatora i centrum promocji. Wszystko ma szansę być gotowe już we wrześniu.