Trwa IX edycja konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń z całej Polski. W „bitwach” weźmie udział łącznie 240 zespołów z województwa lubelskiego.
„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń z całej Polski organizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jego celem jest promowanie Kół Gospodyń Wiejskich, regionalnych, tradycyjnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Jest to również doskonała okazja do aktywizacji społeczności z terenów wiejskich.
W 2023 roku podczas VIII edycji konkursu zgłosiło się 3528 Kół Gospodyń Wiejskich. W województwie lubelskim zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich „Drużyna sprzed Olszyny” w Kudrach z powiatu parczewskiego, które z potrawą „Udziec indyka wronimi uszami i kapustą kiszoną faszerowany pieczony pod pierzynką z masła, podany z gamzą ziemniaczaną pod skwarkami i ogórkiem kiszonym”, zajęło wysokie II miejsce w etapie ogólnopolskim konkursu.
Do IX edycji konkursu zgłosiło się 2006 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń z całej Polski, natomiast w województwie lubelskim zgłosiły się 263 Zespoły.
Przedmiotem konkursu „Bitwa Regionów” jest przygotowanie potrawy regionalnej, w oparciu o własną recepturę i lokalne produkty. Dodatkowo idea konkursu wpisuje się w kampanię #KupujŚwiadomie, która ma na celu propagowanie świadomego wyboru produktów od lokalnych producentów.
Komisje i jury konkursowe składające się z lokalnego eksperta kulinarnego i eksperta w dziedzinie związanej z tematyką konkursu oceniają potrawę pod względem kompozycji smakowej składników, aromatu potrawy, tekstury poszczególnych elementów potrawy. Ocenie podlega również wykonanie i sposób prezentacji potrawy konkursowej, m.in. regionalne elementy dekoracyjne i estetyka podania, a przede wszystkim wykorzystanie produktów regionalnych i związek potrawy z regionem.
Konkurs przeprowadzany jest w 3 etapach:
- Etap I – komisja Kwalifikacyjna, na podstawie oceny formularzy zgłoszeniowych, tworzy listę rankingową prac konkursowych. Do udziału w wydarzeniach regionalnych zakwalifikowały się240 KGW, które znalazły się na najwyższych pozycjach listy. W każdym wydarzeniu bierze udział maksymalnie 20 KGW. Najwyżej ocenione KGW podczas wydarzenia przejdą do II etapu tj. półfinału konkursu;
- Etap II – KGW, które zajmą 1 miejsce w wydarzeniach regionalnych, zostaną zaproszone do udziału w półfinałach wojewódzkich;
- Etap III – 16 KGW, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu, zakwalifikują się do finału ogólnopolskiego.
Harmonogram wydarzeń w ramach I etapu w województwie lubelskim:
- 30 czerwca: Zamek w Janowcu , ul. Lubelska 20, 24 132 Janowiec
- 30 czerwca: Rososz 31, Boisko sportowe Klubu “Amator” Leopoldów w Rososzy
- 6 lipca: Park Podzamcze 2, 21-010 Łęczna
- 7 lipca: Teren ZS nr. 2 ul. Zamojska 70, 22-460 Szczebrzeszyn
- 14 lipca: Plac Wolności, 21-200 Parczew
- 14 lipca: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kraśniku ul. Żwirki i Wigury 2
Półfinał odbędzie się 10 sierpnia 2024 r. podczas 46 Pokazu Narodowego Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Zwycięska drużyna będzie reprezentować województwo lubelskie w III ogólnopolskim etapie konkursu.