Jeśli lubicie chaczapuri, chinkali, szaszłyki, to mamy dobrą wiadomość. W dobrych restauracjach powiatu puławskiego będzie można rozsmakować się w gruzińskiej kuchni.
Restauracje wezmą udział w 3 edycji akcji Moc Restauracji, w tym roku poświęconej Gruzji. To część 7 edycji Europejskiego Festiwalu Smaku, który w Lublinie potrwa od 2 do 6 września 2015. W tym roku organizatorzy rozszerzyli akcję Moc Restauracji na całe województwo lubelskie.
O tym, jak smakuje Gruzja – można przekonać się w gruzińskiej restauracji Batumi, która działa w Kazimierzu Dolnym. Gruzińskie dania pojawią się w restauracji Rozanna w Wąwolnicy oraz Siwy Dym w Celejowie. O akcji będziemy informować na bieżąco. A dziś mamy dla was gruzińskie przepisy. W tym przepis na słynne szaszłyki. Najlepsze są z jagnięciny lub baraniny. Można ją zastąpić wołowiną, wieprzowiną lub drobiem. Sekret kruchości i soczystości mięsa kryje się w przyprawach. I occie, którym skrapia się kawałki mięsa.
Gruzińskie szaszłyki
Składniki:
75 dag baraniny z udźca, 2 cebule, 10 ząbków czosnku, ziele angielskie, zielona pietruszka, ocet, pieprz, sól.
Wykonanie:
Mięso umyć, obrać z tłuszczu, pokroić na małe kawałki. Posiekać. Dodać posiekaną cebulę i czosnek. Doprawić czosnkiem, mielonym pieprzem i zielem angielskim. Skropić octem i schować na 3 godziny do lodówki.
Na szpadkach do grilla formować okrągłe szaszłyki w kształcie kiełbasek. Piec 10 minut, obracając, żeby upiekły się równomiernie. Do szaszłyków warto podać ziemniaki opiekane w ziołach i marynowane warzywa.
Zupa z kurczaka
Składniki:
1 litr bulionu, 2 piersi z kurczaka, 50 dag pomidorów, 4 cebule, 1 czerwona papryka, 2 łyżki masła, 4 ząbki czosnku, po pół łyżeczki szafranu, kolendry i kminku, pół łyżeczki bazylii, kilka gałązek zielonej pietruszki, pół łyżeczki ostrej papryki, oliwa, sól, pieprz.
Wykonanie:
Mięso kurczaka podzielić na porcje, natrzeć solą i bazylią, obsmażyć na złoty kolor. Przełożyć do rondla. Na oliwie spod kurczaka podsmażyć drobno posikaną cebulę i paprykę, dodać do kurczaka. Pomidory sparzyć, obrać, pokroić na czwartki, dodać do mięsa. Podlać bulionem. Dodać szafran, kminek, posiekany czosnek i zieloną kolendrę, zmniejszyć ogień i dusić do miękkości. Dodać resztę bulionu, doprawić solą i pieprzem, spróbować, dodać ostrej papryki. Posypać siekaną pietruszką, bazylią. Najlepiej smakuje z kociołka.
Pasta z fasoli i orzechów
Składniki:
20 dag czerwonej fasoli, 7,5 dag łuskanych orzechów włoskich, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki oleju słonecznikowego, 1 łyżka octu winnego, słodka i ostra papryka w proszku, sól, pieprz.
Wykonanie:
Fasolę wymoczyć przez noc. Wodę odlać, fasolę zalać nową wodą, zagotować, odcedzić. Przepłukać, zalać osoloną wodą i ugotować. Ugotowaną fasolę odcedzić i zemleć w maszynce z orzechami i czosnkiem. Rozetrzeć pastę z olejem i octem, doprawić solą, pieprzem oraz słodką i ostrą papryką. Można dodać odrobinę cynamonu. Podawać z cienkimi plackami, świeżą bazylią i oliwkami.
Jak zgłosić się do Mocy Restauracji?
Gruzińska kuchnia jest bardzo modna w Polsce. Uwielbiają ją turyści. Jeśli w waszych restauracjach pojawi się gruzińskie menu – gości będzie jeszcze więcej.
Akcja Moc Restauracji „Gruzja” potrwa od 2 do 6 września 2015, ale potrawy do karty mogą wejść wcześniej. O tym, zadecydują wspólnie restauratorzy powiatu puławskiego i organizatorzy Europejskiego Festiwalu Smaku na roboczym spotkaniu.
W puławskiej edycji Mocy Restauracji „Gruzja” powinno wziąć udział 7 dobrych restauracji. Zapraszamy do udziału. I wspólnej zabawy.
Zgłoszenia pod telefonem kom. 515 267 177 – czekamy.