Wieprzowina, cebula, boczek. Musztarda i chrzan. Świeży chleb. Najlepsze szaszłyki na świecie pieką Gruzini. Jeśli to prawda, warto poznać, jak oni to robią
Podstawą jest mięso. Najlepszy jest udziec z jagnięciny lub baraniny. Można go zastąpić wołowiną, wieprzowiną lub drobiem. Sekret kruchości i soczystości mięsa kryje się w przyprawach i occie, którym skrapia się kawałki mięsa. Przed pieczeniem, podczas pieczenia i na talerzu. Do szaszłyków podaje się dużo świeżej kolendry, świeże pomidory i słynne kiszonki.
Skąd baranina?
Bez trudu kupicie ją w dużych marketach. Wśród warszawskich restauratorów bardzo ceniona jest jagnięcina uhruska z naszego regionu. Mięso jest bardziej aromatyczne i soczyste. Najprawdopodobniej zależy to od ziół rosnących na łąkach pod Lublinem.
Zarówno jagnięcina jak i baranina ma mocny, wyrazisty smak. Kto boi się jej zapachu, wystarczy, że zamarynuje mięso w kwaśnym mleku lub jogurcie. Ale fani szaszłyków cenią mięso właśnie za specyficzny smak.
Co na szaszłyki?
Po baraninie i jagnięcinie liczy się wołowina. „Druga liga” to wieprzowina, kurczak, indyk. Kanon to mięso, cebula, słonina. Lub boczek. To podstawowa i najchętniej zamawiana wersja szaszłyków w restauracjach.
Kiełbasa pokrojona w talarki z warzywami i boczkiem to dobre i tanie rozwiązanie. Szaszłyki z polędwiczek są drogie, za to najdelikatniejsze w smaku. Szaszłyki z wędzonej mozarelli przedzielone papryką i cukinią zachwycą wegetarian.
Szaszłyki z karkówki lub szynki najlepiej wyjdą, kiedy mięso zmielimy, wymieszamy z cebulą, jajkiem, musztardą i przyprawami. Następnie namoczone patyczki obtoczymy mięsem, zawiniemy w cienkie plastry wędzonego boczku i upieczemy na grillu.
Na szaszłyki doskonale nadają się ryby. Kawałki ryby dobrze jest zawinąć w cienkie plastry boczku. Do tego pomidor, cukinia - i gotowe.
Robimy szaszłyki
Składniki: 75 dag baraniny z udźca, 2 cebule, 10 ząbków czosnku, ziele angielskie, zielona pietruszka, ocet, pieprz, sól.
Wykonanie: mięso umyć, obrać z tłuszczu, pokroić na małe kawałki. Każdy kawałem zbić tłuczkiem. Cebulę pokroić w plastry, posiekać czosnek. Kawałki mięsa posolić, doprawić czosnkiem, mielonym pieprzem i zielem angielskim. Skropić octem, przesypać cebulą, włożyć do miski i schować na 3 godziny do lodówki.
Wyjąć, usunąć cebulę. Nakładać na drewniane patyczki i piec na grillu. Można oprószyć mąką i obsmażyć na patelni. Podać na podgrzanym półmisku posypane zieloną pietruszką. Do gruzińskich szaszłyków pasują plastry pomidorów przybrane posiekaną cebulą.
Szaszłyki po turecku
Doprawione mięso na szaszłyki można posiekać, wymieszać z cebulą, doprawić według uznania i uformować podłużne kotleciki. Nabite na szpadkę pieką się szybko i smakują rewelacyjnie. Do szaszłyków warto podać ziemniaki opiekane w ziołach i marynowane warzywa.
Polecam ziemniaki zapiekane z serem. Obrane ziemniaki należy pokroić w plasterki, obsmażyć na rumiano na maśle. Posypać solą i pieprzem, wysypać na brytfannę, posypać startym, żółtym serem i zapiec do powstania złocistej skórki.
Ormiańskie szaszłyki
Składniki: 20 dag wołowiny, 1 ugotowany ziemniak, 1 jajko, 1 łyżka zmielonych orzechów włoskich, łyżka mąki, łyżeczka namoczonych rodzynek, masło, sól, pieprz, świeża mięta i kolendra.
Wykonanie: mięso zmielić razem z ugotowanym ziemniakiem. Dodać zmielone orzechy, rodzynki, mięte, kolendrę, jajko, sól oraz pieprz i dobrze wymieszać. Zrobić kulki, obtoczyć w mące, nabijać na patyczki, nadać rękami podłużny kształt. Upiec na grillu, na talerzu polać stopionym masłem.
Kaukaskie z kurczaka
Składniki: 4 piersi z kurczaka, pół litra kefiru lub jogurtu, 3 ząbki czosnku, cukier, sól, pieprz.
Wykonanie: piersi z kurczaka pokroić na kawałki. Do kefiru dodać szczyptę cukru, sól, pieprz i roztarty czosnek. Dokładnie wymieszać marynatę. Kawałki kurczaka wrzucić do zalewy i wstawić do lodówki na 12 godzin.
Mięso wyjąć z zalewy, nałożyć na szpadki, przedzielić boczkiem i cebulą i grillować, co jakiś czas obracając szaszłyki. Pod koniec grillowania można posmarować szaszłyki masłem czosnkowym.
Szaszłyki z indyka
Składniki: 75 dag udźca z indyka, 2 cebule, 1 cukinia, 1 czerwona papryka, 10 ząbków czosnku, ziele angielskie, zielona pietruszka, ocet, pieprz, sól.
Wykonanie: mięso umyć, pokroić na małe kawałki. Każdy kawałem zbić tłuczkiem. Cebulę i cukinię pokroić w plastry, paprykę w kawałki, posiekać czosnek. Kawałki mięsa posolić, doprawić czosnkiem, mielonym pieprzem i zielem angielskim. Skropić octem, przesypać cebulą, włożyć do miski i schować na 3 godziny do lodówki.
Nakładać mięso na drewniane patyczki, przekładając cukinią, papryką i cebulą, upiec na patelni grillowej. Podawać z ostrymi dipami.
Wegetariańskie szaszłyki z papryki
Składniki: po 1 czerwonej, zielonej i żółtej papryce, 2 cukinie, 25 dag małych pieczarek, 4 cebule, 2 boczniaki, oliwa, ulubione zioła, sól, pieprz,
Wykonanie: umytą cukinię pokroić w centymetrowe kawałki. Cebule pokroić w ćwiartki, papryki w kwadratowe kawałki. Z pieczarek usunąć nóżki. Boczniaki obgotować i pokroić na kawałki.
Do dużej miski wlać oliwę, wsypać ulubione przyprawy i dokładnie wymieszać wszystkie składniki grilla. Niech poleżą w lodówce pól godziny. Metalowe szpadki natrzeć oliwą i czosnkiem (zawsze warto to robić) i kolejno nakładać. Grillować 20 minut. Obracać i skrapiać ziołową oliwą.