Nie ma już żydowskich kramów w Lublinie, kantor nie śpiewa w kazimierskiej synagodze. Nie ma domu dziadka Isaaca Singera w Biłgoraju ani karczmy w Piaskach, gdzie zatrzymywał się Jasza Mazur, zwany sztukmistrzem z Lublina. Ale w wielu miejscach można zjeść macę, cymes i czulent czyli najsłynniejsze potrawy żydowskiej kuchni.
Król zbudował Esterce zamek w Bochotnicy. Być może tam polski król po raz pierwszy spróbował macy i innych żydowskich potraw. Kazimierska Legenda zobowiązuje. Robert Sulkiewicz, potomek polskich Tatarów wskrzesił w Kazimierzu muzykę klezmerów i w restauracji knajpa "U Fryzjera” odtworzył żydowską kuchnię. To właśnie tam fotografowaliśmy najbardziej znane żydowskie potrawy.
Singer lubił holiszki
– Dom dziadka stał niedaleko od bożnicy, domu nauki, mykwy i cmentarza. Był to stary drewniany dom zbudowany z bali, pobielony. Kiedy uniosłem głowę, zobaczyłem biłgorajską bóżnicę i pola, które rozciągały się wokół aż po skraj lasu. Byłem w raju i miałem tylko jedno pragnienie: żeby nigdy mnie stąd nie wygnano – pisał Singer.
Domu dziadka Singera już nie ma. Zachowała się za to ostatnia rabinówka. Ale oczy najstarszych mieszkańców powolutku zachodzą mgłą, mało kto pamięta żydowskie miasteczko. Za to w restauracji "Sitarska” można zjeść holiszki, żydowskie gołąbki z farszem wzbogaconym rodzynkami.
Czulent Sztukmistrza z Lublina
– Singer pisze, że choć był tylko sztukmistrzem, uchodził za bogatego; posiadał dom, stodoły, spichrze, stajnie, strych na siano, podwórze, na którym rosły dwie jabłonie, a także ogród, gdzie Estera uprawiała warzywa – tłumaczy Tomasz Pietrasiewicz z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, który od kilku lat szuka śladów gospodarstwa Jaszy.
Estera gotowała Jaszy czulent, jedną z najsłynniejszych potraw żydowskiej kuchni, która odradza się na Lubelszczyźnie. Czulent to rodzaj gulaszu z koszernego mięsa, fasoli i kaszy. Czulent przygotowano w piątek, następnie wkładano go do rozgrzanego pieca, żeby dogotował się przez noc i był gotowy na sobotni obiad. W domu Lucjana Świetlickiego w Piaskach zachował się ozdobny piec z szabaśnikiem, gdzie wkładano czulent.
W żydowskiej kuchni z Lubelszczyzny można odkryć zaskakujące połączenia smaków i przypraw, co sprawia, że jest bardzo ceniona przez smakoszy. Karp po żydowsku, "żydowski kawior”, czulent czy holiszki smakują nadzwyczajnie.