Podobno Gruzini pieką najlepsze szaszłyki na świecie. Warto więc wiedzieć, jak oni to robią. Podstawą jest mięso. Najlepszy jest udziec z jagnięciny lub baraniny. Można go zastąpić wołowiną, wieprzowiną lub drobiem. Sekret kruchości i soczystości potrawy kryje się w przyprawach. I occie, którym skrapia się kawałki mięsa.
Składniki:
75 dag baraniny z udźca
2 cebule
10 ząbków czosnku
ziele angielskie
zielona pietruszka
ocet, pieprz, sól
Mięso umyć, obrać z tłuszczu, pokroić na małe kawałki. Każdy kawałek zbić tłuczkiem. Cebulę pokroić w plastry, posiekać czosnek. Kawałki mięsa posolić, doprawić czosnkiem, mielonym pieprzem i zielem angielskim. Skropić octem, przesypać cebulą, włożyć do miski i schować do lodówki.
Po trzech godzinach wyjąć i usunąć cebulę. Nakładać na drewniane patyczki i piec na grillu. Można też oprószyć mąką i obsmażyć na patelni.
Podać na podgrzanym półmisku posypane zieloną pietruszką. Do gruzińskich szaszłyków pasują plastry pomidorów przybrane posiekaną cebulą.
Łosoś z żeliwnej patelni
Składniki:
4 kotlety z łososia po 20 dag
20 dag groszku
30 dag cukinii
wytrawne białe wino
4 dag masła
bukiet ziół (tymianek, majeranek, natka pietruszki, szczypiorek)
sól i pieprz
Na sałatkę:
10 dag suszonej żurawiny amerykańskiej
kieliszek czerwonego półsłodkiego wina
jogurt żurawinowy
kilka chipsów paprykowych
Wykonanie:
Na grillowej patelni roztopić masło. Rybę posypać solą z pieprzem i usmażyć z obu stron. Skropić białym winem, a po odparowaniu zmniejszyć ogień. Wrzucić groszek, smażyć 7 minut, dodać cienkie plasterki cukinii. Potem trochę soli, pieprzu, i zioła. Pięć minut na ogniu i gotowe.
Namoczoną w winie żurawinę wymieszać z jogurtem. Posypać pokruszonymi chipsami.
ABC grillowania
Tani sprzęt z marketu nie wytrzyma nawet jednego sezonu. Jeśli chcecie pojechać na majówkę, wybierzcie urządzenie przenośne. Na stałe, do domu, najlepsze są grille kuliste ze szczelną pokrywą. Przed zakupem koniecznie sprawdźcie, czy ich wnętrze zostało pokryte dobrą emalią.
Przy wyborze grilla zwracajcie uwagę nie tylko na jakość materiałów, ale też łatwość czyszczenia. Polecamy grille wykonane z żeliwa. Takie urządzenie długo utrzymuje ciepło.
Węgiel czy brykiet?
Najlepszy smak mają potrawy grillowane na węglu drzewnym. Kiedy go kupujecie, zwrócicie uwagę na wielkość brył. Im grubsze, tym lepsze, bo łatwiej uzyskać z nich odpowiedni żar.
W sklepach można dostać także specjalne brykiety ze sprasowanego miału węglowego. Żeby ułatwić rozpalanie, producenci nasączają je chemikaliami, które zmieniają smak potraw. Dlatego lepiej ich unikać. Najlepiej do rozpalania używać bezwonnego oleju parafinowego, ponieważ inne środki (jak np. denaturat) mogą pozostawić po sobie przykry zapach.
Zawsze na tackach
Kiedy zanadto przypalimy mięso, na jego powierzchni mogą wytworzyć się szkodliwe substancje. Dlatego lepiej umieścić mięso czy ryby na specjalnych tackach. Wtedy tłuszcz wytapiający się podczas grillowania zostaje w rynienkach, a potrawy są o wiele bardziej soczyste.
Jeśli nie mamy pod ręką specjalnych tacek, trzeba sobie radzić inaczej. Zanim mięso czy warzywa położymy na ruszcie, trzeba zawinąć je w folię aluminiową.
Sztuka grillowania
Nie wolno grillować na żywym ogniu, który zwęgla potrawy i nadaje im gorzki smak. Mięso czy warzywa układamy na ruszcie dopiero wtedy, gdy ogień zgaśnie, a węgiel żarzy się na całej powierzchni paleniska. Tłuszcz kapiący z mięsa na węgle często się zapala. Wtedy trzeba szybko ugasić ogień np. za pomocą spryskiwacza z wodą.(SZ)
Zielony grill dla wegetarian
Po 1 czerwonej, zielonej i żółtej papryce
2 cukinie
25 dag małych pieczarek
4 cebule
2 boczniaki
oliwa
ulubione zioła
sól
pieprz
Wykonanie:
Umytą cukinię pokroić w centymetrowe kawałki. Cebule pokroić w ćwiartki, papryki w kwadratowe kawałki. Z pieczarek usunąć nóżki. Boczniaki obgotować i pokroić na kawałki.
Do dużej miski wlać oliwę, wsypać ulubione przyprawy i dokładnie wymieszać wszystkie składniki. Niech poleżą w lodówce przez pół godziny. Metalowe szpadki natrzeć oliwą i czosnkiem (zawsze warto to robić) i kolejno nakładać. Grillować 20 minut. Obracać i skrapiać ziołową oliwą.