Ikona japońskiej kuchni, czyli sushi, kusi wykwintnością smaków i kolorów. Składa się zazwyczaj z ryżu przygotowanego z octem ryżowym, kawałków ryb, owoców morza, wodorostów nori i warzyw. Jeśli chcesz poznać bliżej odmiany docenianego na całym świecie i dającego przepustkę do kulinarnej rzeczywistości Dalekiego Wschodu sushi, przeczytaj artykuł.
Nigiri
Ta odmiana sushi jest formowana z zakwaszanego ryżu, na którym umieszcza się plaster ryby (np. łososia, tuńczyka, węgorza) bądź inne składniki, takie jak krewetki, omlet japoński czy warzywa. Nigiri stanowi klasyczny rodzaj sushi wywodzący się ze stylu Edomae.
Sashimi
Są to surowe plastry ryb bądź owoców morza serwowane bez ryżu. Często podaje się je nie jako część sushi, tylko osobną potrawę. Czasem spożywa się je razem z sushi.
Uramaki
Jest to odmiana sushi w formie odwrotnej rolki, ponieważ ryż jest umieszczony na zewnątrz, wodorost nori zaś znajduje się w środku i otacza nadzienie. Uramaki jest cenione m.in. przez osoby nielubiące smaku wodorostu nori. Ten rodzaj sushi mogą pokrywać plastry ryby, kawior, tatar lub warzywa.
Futomaki
Ta odmiana sushi to grube, duże rolki sushi z ryżem i składnikami zawiniętymi w spore arkusze wodorostu nori. Futomaki są większe niż klasyczne rolki oraz mieszczą najczęściej więcej niż jeden typ nadzienia. Ze względu na wykorzystanie w nich rozmaitych składników, np. ogórka, awokado i krewetek, są bardzo kolorową odmianą sushi. Futomaki podaje się najczęściej na wyjątkowe okazje, święta i uroczystości.
Hosomaki
Ta odmiana to cienkie rolki sushi składające się z ryżu i innych składników zawiniętych w niewielkie arkusze wodorostu nori. Hosomaki jest mniejsze od futomaki i zawiera najczęściej tylko jedno nadzienie, takie jak na przykład tuńczyk, łosoś, awokado lub ogórek. Hosomaki zyskało popularność jako przekąska oraz element zestawów sushi.
Ketomaki
Jest to odmiana sushi, w którym ryż zostaje zastąpiony kawałkami ogórka i zawinięty w wodorost nori z różnymi składnikami. Ketomaki jest wariantem sushi odpowiednim dla osób unikających glutenu lub węglowodanów, bo nie ma w nim ryżu. Ta odmiana japońskiego dania jest ponadto wypełniona rozmaitymi składnikami, takimi jak łosoś, tuńczyk, krewetki, awokado czy omlet japoński.
Jeśli chcesz spróbować wymienionych odmian japońskiej potrawy przygotowanych z troską o świeżość, nieprzeciętność smaku i wyglądu, sprawdź sushi w Lublinie, w Takushi Ramen & Sushi.
Jakie ryby stosuje się w sushi?
W sushi używa się różnorodnych gatunków ryb w zależności od preferencji smakowych osoby, kulinarnych tradycji i dostępności regionalnej. Jednym z najczęściej stosowanych gatunków jest tuńczyk. Tę rybę o intensywnym smaku i delikatnym mięsie często spożywa się w formie nigiri lub sashimi. Kolejny popularny w sushi gatunek to uznawany za jedną z najsmaczniejszych ryb łosoś charakteryzujący się wyrazistym, różowym bądź pomarańczowym kolorem. Często spożywa się go w postaci nigiri, maki bądź sashimi. Do innych gatunków ryb stosowanych w sushi, choć znacznie rzadziej niż łosoś i tuńczyk, należy cechująca się wyrazistym smakiem makrela. Częstym składnikiem japońskiej potrawy jest także morska ryba maślana o intensywnym, a zarazem delikatnym smaku oraz miękkim mięsie. Przygotowywaną natomiast poprzez grillowanie lub pieczenie rybą do sushi jest węgorz wyróżniający się intensywnym, bogatym smakiem i delikatnym, lekko tłustym mięsem.
Dodatki do sushi
Dla japońskiej potrawy ważne są również dobrze dobrane dodatki, które czynią jej smak jeszcze wyrazistszym. Należą do nich m.in.:
-
Wasabi, czyli ostry, zielony chrzan japoński tradycyjnie podawany obok sushi. Cechuje go mocny, pikantny, bardziej ziołowy od zwykłego chrzanu smak.
-
Imbir marynowany w postaci cienkich plasterków w słodkim occie ryżowym. Spożywa się go pomiędzy różnymi rodzajami sushi w celu oczyszczenia podniebienia i przygotowania go do kolejnych smaków.
-
Sojowy sos, czyli ciemny, aromatyczny, słony sos przeznaczony do maczania kawałków sushi przed spożyciem. Używa się go także do polewania sushi lub jako składnika marynaty.
Sushi jest nie tylko niezwykle smaczne i dostępne w rozmaitych rodzajach, lecz także zdrowe – choćby dzięki zawartości docenianych za liczne prozdrowotne właściwości ryb. Wymienione odmiany sushi nie wyczerpują listy wariantów uwielbianego obecnie na całym świecie japońskiego dania. Jego rodzajów jest na tyle dużo, że każda osoba znajdzie smak, który pokochają jej kubki smakowe. Koniecznie więc zapoznaj się z jak największą liczbą odmian sushi i znajdź swoją ulubioną.