Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

3 września 2022 r.
20:50

Lubelskie. Kurhan i tajemnica tajemnic. Historia tego miejsca jest starsza od chrześcijaństwa

Autor: Zdjęcie autora agdy
Archeolodzy pracują w Ślipczu od 6 sierpnia
Archeolodzy pracują w Ślipczu od 6 sierpnia (fot. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska)

Niewiele już dzieli archeologów od rozwiązania zagadki kurhanów niedaleko Bugu. Docierają w miejsce w którym poprzednio byli uczestnicy czyjejś ceremonii pogrzebowej. A ta odbyła się kilkaset lat przez naszą erą. Egiptem rządzili wówczas Ptolemeusze a Euklides układał swoją geometrię...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ślipcze, to niewielka wieś w gminie Hrubieszów. Pierwsze wzmianki o niej są w staroruskich dokumentach z XIV wieku. Ale historia tego miejsca jest starsza od chrześcijaństwa. Świadczą o tym trzy kurhany usypane na planie trójkąta.

Specjaliści wspominali o kopcach w Ślipczu już na początku XX w. ale do 2020 roku nie prowadzono tam żadnych badań archeologicznych. Cmentarzysko w latach 60. ubiegłego wieku wpisane zostało do rejestru zabytków.

Okopy historii

Pierwszy, najmniejszy został przebadany dwa lata temu. Niestety prawdopodobnie usypano go wtórnie i miało to związek z działaniami podczas I wojny światowej. Grób jaki się tam znajdował został zniszczony podczas robienia okopów. Naukowcy znaleźli ludzkie kości, w tym kości dziecka ale przemieściły je zwierzęta. Szczątki były w stanie uniemożliwiającym badania.

Teraz archeolodzy badają drugi. Znajduje się na prywatnym gruncie, ma trzy metry wysokości i 18-20 metrów średnicy.

– Nadal nie wiemy dla kogo usypano kurhan. Jeśli to się wyjaśni, będziemy wiedzieć kiedy powstało cmentarzysko, bo te trzy kopce tworzą całość. Miejsce, w którym pracujemy wcześniej zostało przebadane metodami nieinwazyjnymi i uznaliśmy je za najbardziej obiecujące. Od 6 sierpnia znaleźliśmy tysiące zabytków: przepalone ludzkie kości, węgle drzewne, fragmenty srebrnego naszyjnika, szklane paciorki, przęśliki czy elementy wrzeciona, fibulę – metalową zapinkę do spinania szat – wylicza prof. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska z Instytutu Archeologii UMCS, która prowadzi badania w Ślipczu.

Jeden z trzech kopców tworzących cmentarzysko (fot. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska)

Nisko, coraz niżej

Przez tysiąclecia nakładło się tu osadnictwo z różnych epok. Ludzie byli między 2 a 4 wiekiem przed Chrystusem, zostały ślady pod Gotach z 3-4 wieku naszej ery. Są zabytki z epoki brązu, późnego rzymskiego i wczesnego średniowiecza.

Naukowcy odnaleźli też ślady konstrukcji – rowka w którym były pale, przykryte drewnem lub skórami. Do naszych czasów dotrwała warstwa o tłustej konsystencji, które nie przepuszcza wody. Naukowcy zamierzają dotrzeć do poziomu litego lessu, tam gdzie zatrzymała się ludzka ingerencja. Niedawno byli na głębokości 360 cm licząc od czubka kurhanu czyli poniżej jego stopy – poziomu na którym go usypano. Ale najbardziej wyczekiwane znalezisko jeszcze przed nimi.

– Już kolejny rok współpracujemy z archeologiami. Naukowcy korzystają z gminnego budynku po dawnej szkole podstawowej w Ślipczu. Wspieramy ich udostępniając bezpłatnie miejsce na bazę, nie pobieramy też za energie czy wodę. Gmina podpisała umowę z Zakładem Karnym w Hrubieszowie i przywozimy skazanych, którzy pracują przy wykopaliskach. Jestem na miejscu tak często jak to możliwe. To chyba normalne, podobne jak wywiezienie kilku taczek ziemi i przywiezienie czegoś archeologom – mówi Tomasz Zając, wójt gminy Hrubieszów na terenie której trwają prace.

Nawet na profilu, który prowadzą badacze odnotowali wizytę, bo w szczególnie gorący dzień wójt przywiózł archeologom lody.

Zabytki znalezione w kurhanie (fot. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska)

Kury i legendy

Kilkunastoosobowa grupa prof. Niezabitowskiej-Wiśniewskiej, którą tworzą studenci i absolwenci archeologii, pracownicy muzeum w Hrubieszowie oraz wolontariusze ze Stowarzyszenia Grossus planowała, że zakończy prace w sobotę. Już wiadomo, że wszystko się przedłuży, bo teraz najważniejszy etap prac.

Wśród mieszkańców krążą opowieści o złotych rzymskich monetach z czasów Chrystusa znajdowanych w miejscu trzeciego kopca. Ponieważ zawsze było wiadomo, że tylko archeolodzy mają prawo prowadzić badania i nawet właściciel gruntu nie może tam kopać, rolnicy mieli stosować bardzo sprytne wybiegi. Na trzeci, czekający na przebadanie kurhan sypali ziarno a kury sukcesywnie rozgrzebywały ziemię. Im przecież wolno. Monety, które sobie kilkanaście lat temu pokazywano, miały pochodzić właśnie z kurzych prac. Inne lokalne legendy mówią o piwniczkach, których tył sięgał kurhanu co umożliwiało zakazane prywatne prace wykopaliskowe, one też miały dać złote znaleziska. Jaki jest los tamtych zabytków, czy było ich dużo i czy w ogóle były - nie wiadomo.

Prace archeologów nadzorują koty z sąsiedniego gospodarstwa (fot. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska)

Archeologiczna gmina

Jesienią zeszłego roku gmina Hrubieszów kupiła od prywatnej osoby kilka hektarów pola w Gródku. Skarpa nad Bugiem od wielu lat jest miejscem badań archeologicznych, bo ludzie żyli tu od czasów neolitu. Na polu, które jest własnością gminy zostały ślady czasów, gdy ludzie zaczęli stosować nowe metody obróbki kamienia, pojawiło się garncarstwo, tkactwo a przede wszystkim upowszechniło się rolnictwo i stałe osady.

Gródek jest oddalony zaledwie o kilka kilometrów od kurhanów w Ślipczu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Były zarzuty, teraz są słowa wsparcia. Parafianie z Łaszczowa po serii medialnych publikacji stanęli w obronie swojego proboszcza. I choć w oświadczeniu, które kilka dni temu trafiło do naszej redakcji nie ma właściwie żadnych zarzutów dotyczących artykułu, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, na prośbę nadawców pisma, zdecydowaliśmy się je opublikować.

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana
Świdnik

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie
galeria

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie

Biel wojskowych kalesonów współgrała z rześką aurą niedzielnego poranka na placu Zamkowym w Lublinie. Ostatnia niedziela miesiąca to jak zwykle giełda staroci.

Bachata Party
foto
galeria

Bachata Party

Lublin imprezuje cały czas. Nie straszny Wam nawet mróz. Co weekend lubelski klub El Cubano zapełnia do ostatniego miejsca. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w poprzedni weekend w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Dwaj oszuści, podszywając się pod pracowników banku, wmówili 54-latce i 38-latce, że ich oszczędności są zagrożone. Kobiety straciły łącznie ponad 20 tysięcy złotych.

Sebastian Szczytniewski w piątek zadebiutował w barwach Górnika Łęczna na poziomie Betclic I Ligi

Sebastian Szczytniewski kolejnym piłkarzem z debiutem w Górniku Łęczna

Przed meczem z Polonią Warszawa trener Pavol Stano musiał radzić sobie z pewnymi problemami kadrowymi, które dotyczyły głównie defensywy Górnika Łęczna. Słowacki szkoleniowiec w meczu w stolicy w linii obrony wystawił między innymi Marko Roginicia, a także Sebastiana Szczytniewskiego, który tym samym zaliczył oficjalny debiut w drużynie zielono-czarnych

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów zostanie zamontowanych na drogach krajowych. Dwa z nich staną w województwie lubelskim, co ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zbuduje parking przy ulicy Szmaragdowej 16. Właśnie ogłoszono przetarg.

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany
galeria

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany

W miejscowości Wał (gm. Izbica) doszło do zderzenia busa z szynobusem relacji Zamość–Lublin. 40-letni obywatel Ukrainy nie zatrzymał się przed znakiem STOP i wjechał na tory. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej fotogalerii z Waszych szaleństw w Helium Club. Zobaczcie, co się działo i jak się bawił Lublin.

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

Nieudany wyjazd siatkarzy PZL Leonardo Avii do Nowej Soli. Świdniczanie musieli uznać wyższość tamtejszej Astry po porażce 1:3. Żółto-niebiescy dodatkowo wypadli z najlepszej ósemki tabeli.

"Półnagie zdjęcia" przesyłane nastolatkowi. Prokuratura nie przesłuchała organisty

"Półnagie zdjęcia" przesyłane nastolatkowi. Prokuratura nie przesłuchała organisty

Od zawiadomienia minęło kilka tygodni, ale prokuratura nawet nie przesłuchała organisty z Łukowa. Tymczasem, ojciec nastolatka ujawnił w telewizyjnym reportażu szokujące materiały.

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Już dzisiaj na cmentarzach w Lublinie odbędzie się akcja porządkowania grobów Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych.

Ogrodzony parking przy ulicy Wąskiej

Parking przy babskim rynku powstał, ale nie dla wszystkich

W miejscu wyburzonej kamienicy przy ulicy Wąskiej miał powstać parking. I rzeczywiście powstał, tyle, że plac został ogrodzony. A na bramie widnieje tabliczka „zakaz wjazdu bez zezwolenia”.

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

40-letni mieszkaniec Hrubieszowa został zatrzymany przez policję po tym, jak nietrzeźwy ukradł ze sklepu słodycze i piwo, a następnie użył siły wobec ekspedientki, która próbowała go zatrzymać. Sąd zastosował wobec niego dozór policyjny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium