Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

3 września 2022 r.
20:50

Lubelskie. Kurhan i tajemnica tajemnic. Historia tego miejsca jest starsza od chrześcijaństwa

Autor: Zdjęcie autora agdy
15 0 A A
Archeolodzy pracują w Ślipczu od 6 sierpnia
Archeolodzy pracują w Ślipczu od 6 sierpnia (fot. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska)

Niewiele już dzieli archeologów od rozwiązania zagadki kurhanów niedaleko Bugu. Docierają w miejsce w którym poprzednio byli uczestnicy czyjejś ceremonii pogrzebowej. A ta odbyła się kilkaset lat przez naszą erą. Egiptem rządzili wówczas Ptolemeusze a Euklides układał swoją geometrię...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ślipcze, to niewielka wieś w gminie Hrubieszów. Pierwsze wzmianki o niej są w staroruskich dokumentach z XIV wieku. Ale historia tego miejsca jest starsza od chrześcijaństwa. Świadczą o tym trzy kurhany usypane na planie trójkąta.

Specjaliści wspominali o kopcach w Ślipczu już na początku XX w. ale do 2020 roku nie prowadzono tam żadnych badań archeologicznych. Cmentarzysko w latach 60. ubiegłego wieku wpisane zostało do rejestru zabytków.

Okopy historii

Pierwszy, najmniejszy został przebadany dwa lata temu. Niestety prawdopodobnie usypano go wtórnie i miało to związek z działaniami podczas I wojny światowej. Grób jaki się tam znajdował został zniszczony podczas robienia okopów. Naukowcy znaleźli ludzkie kości, w tym kości dziecka ale przemieściły je zwierzęta. Szczątki były w stanie uniemożliwiającym badania.

Teraz archeolodzy badają drugi. Znajduje się na prywatnym gruncie, ma trzy metry wysokości i 18-20 metrów średnicy.

– Nadal nie wiemy dla kogo usypano kurhan. Jeśli to się wyjaśni, będziemy wiedzieć kiedy powstało cmentarzysko, bo te trzy kopce tworzą całość. Miejsce, w którym pracujemy wcześniej zostało przebadane metodami nieinwazyjnymi i uznaliśmy je za najbardziej obiecujące. Od 6 sierpnia znaleźliśmy tysiące zabytków: przepalone ludzkie kości, węgle drzewne, fragmenty srebrnego naszyjnika, szklane paciorki, przęśliki czy elementy wrzeciona, fibulę – metalową zapinkę do spinania szat – wylicza prof. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska z Instytutu Archeologii UMCS, która prowadzi badania w Ślipczu.

Jeden z trzech kopców tworzących cmentarzysko (fot. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska)

Nisko, coraz niżej

Przez tysiąclecia nakładło się tu osadnictwo z różnych epok. Ludzie byli między 2 a 4 wiekiem przed Chrystusem, zostały ślady pod Gotach z 3-4 wieku naszej ery. Są zabytki z epoki brązu, późnego rzymskiego i wczesnego średniowiecza.

Naukowcy odnaleźli też ślady konstrukcji – rowka w którym były pale, przykryte drewnem lub skórami. Do naszych czasów dotrwała warstwa o tłustej konsystencji, które nie przepuszcza wody. Naukowcy zamierzają dotrzeć do poziomu litego lessu, tam gdzie zatrzymała się ludzka ingerencja. Niedawno byli na głębokości 360 cm licząc od czubka kurhanu czyli poniżej jego stopy – poziomu na którym go usypano. Ale najbardziej wyczekiwane znalezisko jeszcze przed nimi.

– Już kolejny rok współpracujemy z archeologiami. Naukowcy korzystają z gminnego budynku po dawnej szkole podstawowej w Ślipczu. Wspieramy ich udostępniając bezpłatnie miejsce na bazę, nie pobieramy też za energie czy wodę. Gmina podpisała umowę z Zakładem Karnym w Hrubieszowie i przywozimy skazanych, którzy pracują przy wykopaliskach. Jestem na miejscu tak często jak to możliwe. To chyba normalne, podobne jak wywiezienie kilku taczek ziemi i przywiezienie czegoś archeologom – mówi Tomasz Zając, wójt gminy Hrubieszów na terenie której trwają prace.

Nawet na profilu, który prowadzą badacze odnotowali wizytę, bo w szczególnie gorący dzień wójt przywiózł archeologom lody.

Zabytki znalezione w kurhanie (fot. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska)

Kury i legendy

Kilkunastoosobowa grupa prof. Niezabitowskiej-Wiśniewskiej, którą tworzą studenci i absolwenci archeologii, pracownicy muzeum w Hrubieszowie oraz wolontariusze ze Stowarzyszenia Grossus planowała, że zakończy prace w sobotę. Już wiadomo, że wszystko się przedłuży, bo teraz najważniejszy etap prac.

Wśród mieszkańców krążą opowieści o złotych rzymskich monetach z czasów Chrystusa znajdowanych w miejscu trzeciego kopca. Ponieważ zawsze było wiadomo, że tylko archeolodzy mają prawo prowadzić badania i nawet właściciel gruntu nie może tam kopać, rolnicy mieli stosować bardzo sprytne wybiegi. Na trzeci, czekający na przebadanie kurhan sypali ziarno a kury sukcesywnie rozgrzebywały ziemię. Im przecież wolno. Monety, które sobie kilkanaście lat temu pokazywano, miały pochodzić właśnie z kurzych prac. Inne lokalne legendy mówią o piwniczkach, których tył sięgał kurhanu co umożliwiało zakazane prywatne prace wykopaliskowe, one też miały dać złote znaleziska. Jaki jest los tamtych zabytków, czy było ich dużo i czy w ogóle były - nie wiadomo.

Prace archeologów nadzorują koty z sąsiedniego gospodarstwa (fot. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska)

Archeologiczna gmina

Jesienią zeszłego roku gmina Hrubieszów kupiła od prywatnej osoby kilka hektarów pola w Gródku. Skarpa nad Bugiem od wielu lat jest miejscem badań archeologicznych, bo ludzie żyli tu od czasów neolitu. Na polu, które jest własnością gminy zostały ślady czasów, gdy ludzie zaczęli stosować nowe metody obróbki kamienia, pojawiło się garncarstwo, tkactwo a przede wszystkim upowszechniło się rolnictwo i stałe osady.

Gródek jest oddalony zaledwie o kilka kilometrów od kurhanów w Ślipczu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium