Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

I LIGA

15 października 2024 r.
14:03

Leandro, nowy dyrektor sportowy Górnika: Trzeba otoczyć młodzież właściwą opieką

0 0 A A
Leandro od 14 października jest dyrektorem sportowym Górnika Łęczna
Leandro od 14 października jest dyrektorem sportowym Górnika Łęczna (fot. Kacper Pacocha/Górnik Łęczna)

Rozmowa z Leandro, byłym piłkarzem Górnika Łęczna, który 14 października został dyrektorem sportowym zielono-czarnych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Znów jesteś w Górniku, ale już w zupełnie nowej roli. W jakich okolicznościach wracasz do Łęcznej?

 – Jakiś czas temu skontaktował się ze mną prezes Maciej Grzywa i zaproponował spotkanie. Na nim pokazał mi swój pomysł i projekty jakie chce wdrożyć w Górniku, które mi się spodobały. Bardzo się cieszę, że obdarzono mnie zaufaniem i objąłem posadę dyrektora sportowego w Łęcznej. Miałem propozycję z innych klubów, ale już byłem po słowie z prezesem Grzywą i nie patrzyłem na inne oferty. Jestem szczęśliwy, że wracam do tego klubu i wraz ze sztabem szkoleniowym i działaczami będziemy się starać by Górnik odnosił sukcesy.

  • Czy te inne oferty, o których wspomniałeś też dotyczyły posady dyrektora sportowego?

 – Jedna dotyczyła skautingu, a druga to rola dyrektora sportowego. Podziękowałem jednak tamtemu klubowi. Piłkarz często po zakończeniu kariery ma problem z tym, żeby odnaleźć dla siebie nową drogę. Dzięki Górnikowi, który widzi we mnie potencjał mam szansę rozwijać się w zupełnie nowej roli.

  • Ty miałeś pomysł na siebie i przygotowywałeś się do tego?

 – Po zakończeniu sezonu w PKO BP Ekstraklasie w maju tego roku wiedziałem, że trzeba zakończyć karierę. Miałem dość poważną kontuzję, a po powrocie czułem, że nie jestem już dać z siebie tyle, ile bym chciał. Wiek też robił swoje. Dlatego postanowiłem skończyć z graniem w piłkę. Po tej decyzji zdecydowałem się na odwiedzenie 10 krajów i wizytację w 32 klubach. Patrzyłem na to jak te drużyny są zorganizowane, jaką mają infrastrukturę i wiele się nauczyłem.

  • Zdradzisz gdzie konkretnie byłeś?

 – Pojechałem między innymi do Anglii, Portugalii, Włoch, Turcji, Chorwacji, Serbii czyli w krajów, które mocno żyją piłką nożną. Spotkałem się z dyrektorami sportowymi, skautami i menedżerami. To dało mi ogromne doświadczenie i byłem pewny, że właśnie tym w życiu chce się teraz zajmować.

  • Prezes Maciej Grzywa zdradził, że w Turcji byłeś chociażby w Besiktasie i Fenerbahce Stambuł, a więc w tamtejszych topowych klubach. A czy odwiedzałeś też kluby nieco mniejsze?

– W Turcji byłem także w Basaksehir F.K, a w Anglii był to na przykład Watford. We Włoszech choćby Padova i Udinese.

  • Obserwowałeś zapewne jak w tych klubach wygląda zarządzanie. A czy wizytowałeś treningi?

 – Patrzyłem jak te kluby funkcjonują i z każdego z nich starałem się zabrać coś, co można przenieść na tutejszy grunt. Oczywiście, budżety są różne, a każda drużyna ma swoje możliwości. Jednak te informacje, które zebrałem w ostatnich miesiącach na pewno przydadzą mi się do pracy w Górniku Łęczna.

  • A co najbardziej zainspirowało cię w trakcie tych wszystkich wizytacji i co chciałbyś przenieść na polski grunt?

 – Na przykład w Basaksehirze i Watfordzie mocno stawia się na młodzież. Szukałem też takich kierunków, by zobaczyć jak kluby w Europie podchodzą do młodych zawodników i jakie podejmują działania by wprowadzić ich z klubowej akademii do pierwszej drużyny. Właśnie nad tym chcemy mocniej popracować w Górniku. Uważam, że mamy dobrą akademię i w przeciągu najbliższych lat musimy do drużyny seniorów wprowadzać swoich wychowanków. To powinno gwarantować dobrą przyszłość dla klubu.

  • W przeszłości kilku wychowanków z sukcesami grało w pierwszej drużynie. Teraz słychać głosy, że akademia owszem funkcjonuje, ale młodzież nie dostaje szansy w pierwszym zespole?

 – To prawda, ale nie chcę się na tym teraz skupiać. Zaczynam tutaj pracę i będę patrzyć na to zupełnie inaczej niż inni. Mam nadzieję, że niedługo wychowankowie pojawią się w pierwszym zespole.

  • Z perspektywy byłego piłkarza co jest według Ciebie najtrudniejsze w przejściu z piłki młodzieżowej do seniorskiej?

 – Moim zdaniem w dzisiejszej piłce nożnej bardzo ważna jest rozmowa. Młodzi zawodnicy mają dostęp do bardzo dużej ilości informacji. Jeśli w klubie jest osoba, która potrafi dotrzeć do młodzieży, porozmawiać z nią to wspaniale. Talent to obecnie za mało. Trzeba mieć odpowiednie podejście mentalne. I to jest jedna z rzeczy, którą chcę w Górniku realizować. Chciałbym być takim dyrektorem sportowym, który będzie też oparciem dla młodych zawodników. Chcę im pokazywać jak należy postępować w życiu. Nie każdy z naszych obecnych adeptów będzie piłkarzem, ale chciałbym aby wszyscy nasi wychowankowie wyrośli na dobrych ludzi. To jest dla mnie bardzo ważne. Uważam, że uda mi się to zrealizować.

  • Czyli będziesz też w pewnym sensie psychologiem

 – Widzę, że młodym piłkarzom brakuje świadomości. Są przecież młodzi zawodnicy, którzy dostają pierwszy kontrakt, prestiż i pieniądze i potem zatracają się w tym wszystkim. A to dlatego, że nie zostali nauczeni pewnych zachowań.

  • Wchodząc do piłki seniorskiej miałeś jakiegoś mentora, który pomagał ci odnaleźć się w tym świecie?

 – W mojej pierwszej drużynie w Brazylii był taki obrońca – Marcio. Miałem 18 lat, a on 32. Miał swoje problemy w postaci częstego imprezowania. Jednak powiedział mi, że jako młody chłopak mam ciężko trenować i pomagać swojej rodzinie. A kiedy zobaczy mnie na jakiejś imprezie to szybko mnie stamtąd wyprowadzi. Bardzo mnie jednak wspierał, bo to on kupił mi pierwszy telefon komórkowy, dawał ubrania w prezencie. Powiedział mi też, że nie chce ode mnie za to wszystko niczego poza tym, że kiedy sam będę już doświadczonym piłkarzem pomogę tym młodszym. I staram się tak właśnie robić. Wielu młodszych kolegów, z którymi niedawno grałem występuje teraz na dobrym poziomie, a ja starałem się im pomagać.

  • Daleko szukać nie trzeba, bo w Górniku takim przykładem jest Patryk Szysz.

 – Kiedy trafiłem do Łęcznej miał bodajże 16 lat kiedy zaczął być zapraszany na treningi z pierwszym zespołem, w którym wówczas grałem. Starałem się dawać mu dużo wsparcia, bo wejście takiego młokosa do seniorskiej szatni nie jest łatwe. Kiedy byłem w Stambule wstawiłem o tym informację w mediach społecznościowych. Patryk to zobaczył i zadzwonił do mnie. Zabrał mnie na kolację i powspominaliśmy dawne czasu. To są wartości, które są bezcenne.

  • Prezes Grzywa mówił, że znasz wiele języków i to powinno pomóc w rozmowach z nie tylko polskimi piłkarzami

 – Znam portugalski, hiszpański, włoski, angielski, rosyjski no i oczywiście Polski. Uważam, że ta umiejętność też mocno mi pomoże, bo nie powinna u nas wystąpić bariera językowa.

  • Będziesz zachęcał młodzież do uczenia się innych języków?

 – Będę chciał ich namówić, ale nie w pierwszej kolejności. Dla mnie ważne jest to, by obcokrajowiec trafiający do naszego klubu nauczył się naszego języka. Uważam, że niektóre kluby w Polsce, które tego nie wymagają robią źle. Dlaczego? Ktoś kto przyjeżdża do Polski i zarabia tutaj na życie musi szanować ten kraj. Kiedy Polak jedzie do pracy za granicę od razu motywuje się go do nauki języka obcego. Tak samo powinno być więc kiedy obcokrajowiec przyjeżdża nad Wisłę. A moim zdaniem piłkarz powinien mieć szacunek do kraju w jakim gra i klubu, w którym występuje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

BETCLIC I LIGA
16. KOLEJKA

Wyniki:

Ruch Chorzów - Chrobry Głogów 5-0
Odra Opole - Warta Poznań 0-0
Pogoń Siedlce - Kotwica Kołobrzeg 2-1
Bruk-Bet Termalica - Miedź Legnica 1-1
Wisła Płock - Górnik Łęczna 2-2
GKS Tychy - Arka Gdynia 1-1
Stal Stalowa Wola - Wisła Kraków 1-5
Stal Rzeszów - Znicz Pruszków 2-1
ŁKS Łódź - Polonia Warszawa 0-0
Chrobry Głogów - Wisła Kraków (zaległy) 0-3

Tabela:

1. Bruk-Bet 16 36 33-13
2. Miedź 15 33 31-12
3. Arka 16 31 32-13
4. Wisła P. 16 29 27-22
5. Ruch 16 28 23-17
6. Wisła K. 15 25 29-14
7. ŁKS 16 25 24-15
8. Stal Rz. 16 25 29-21
9. Górnik 16 25 24-21
10. Znicz 16 21 21-21
11. Polonia 16 21 17-19
12. Warta 16 16 12-25
13. Kotwica 16 14 13-24
14. Odra 16 14 13-31
15. Tychy 16 13 8-18
16. Chrobry 16 12 13-33
17. Stalowa Wola 16 11 13-28
18. Pogoń 16 9 16-31

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!