Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

22 grudnia 2020 r.
7:54

Drony i zielona energia. Bogdanka ucieka przed końcem ery węgla

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
2 2 A A
Bogdanka
Bogdanka (fot. Maciej Kaczanowski)

Bogdanka przestanie produkować węgiel dla elektrowni jako ostatnia kopalnia w kraju. Zamierza także zarabiać na wodzie, słońcu i recyklingu śmieci. I fedrować tak długo, jak pozwoli jej na to Unia Europejska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas grudniowego szczytu Rady Europejskiej szefowie rządów krajów UE zatwierdzili plan redukcji emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku. Eksperci nie mają wątpliwości, że dla Polski oznacza to przyśpieszenie procesu zamykania kopalń. Na wczorajszej konferencji prasowej LW Bogdanka mowy o tym jednak nie było.

Bogdanka będzie ostatnia

– Głównym elementem naszej strategii na lata 2020-2040 jest przejście na dwuproduktowość, czyli równoległe wydobywanie węgla dla energetyki zawodowej i pozyskiwanie węgla koksującego dla przemysłu – mówi Artur Wasil, prezes zarządu LW Bogdanka.

– Jesteśmy przygotowani, aby węgiel dla energetyki wydobywać do 2049 roku lub nawet dłużej, jeśli będą takie możliwości – dodaje Dariusz Dumkiewicz, z-ca prezesa zarządu ds. rozwoju LW Bogdanka.

– Mogę zapewnić, że Bogdanka jako ostatnia kopalnia w kraju przestanie wydobywać węgiel dla energetyki. Całkowite odejście od tego paliwa nastąpi w 2049 roku – deklaruje Artur Soboń, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

(fot. LW Bogdanka)

Będą nowe odwierty

Dziś Bogdanka produkuje rocznie około 9,7 mln ton węgla dla energetyki. W 2040 ma to być 6 milionów ton rocznie.

Co jeszcze się zmieni? Miejsce surowca energetycznego ma zająć węgiel koksujący wykorzystywany w stalowniach czy hutach. Pierwszy taki węgiel Bogdanka zacznie wydobywać ok. 2026 roku, z koncesji K-6 i K7 (pomiędzy Cycowem a Siedliszczem). Na początek chce pozyskać milion ton węgla typu 34 rocznie. Przypomnijmy, że na tych samych zasobach miała pracować australijska kopalnia Jan Karski.

W przyszłym roku Bogdanka rusza też z poszukiwaniami złóż węgla koksującego lepszej jakości - typu 35.

– Mamy wniosek koncesyjny na wstępne rozpoznanie złóż węgla koksującego pomiędzy Hrubieszowem i Tomaszowem Lubelskim. Ten typ węgla w Unii Europejskiej jest surowcem strategicznym, dwukrotnie droższym od węgla energetycznego. Odbiorcy z Polski i Ukrainy już są zainteresowani – przekonuje prezes Wasil.

Woda, drony i śmieci

To nie jedyne planowane inwestycje. W 2021 Bogdanka ma rozpisać przetarg na budowę farmy solarnej o mocy 3 megawatów, która docelowo ma zostać rozbudowana do 12 megawatów.

– Zamierzamy też zagospodarować wodę kopalnianą. Co roku spuszczamy do Bałtyku 6,5 miliona metrów sześciennych wody. W planach jest budowa zbiornika retencyjnego i oferowanie wody kopalnianej dla przemysłu – dodaje prezes Wasil.

W planach kopalni są także: komercyjne loty dronami przemysłowymi, produkcja komponentów OZE, recykling śmieci, zagospodarowanie hałd i kopalnianego ciepła.

W rzeczywistości światowego kryzysu klimatycznego kopalnia pod Łęczną nie zrealizuje za to planowanych od lat innych inwestycji. Nie będzie nowego szybu na polu Ostrów ani elektrowni na zgazowany węgiel w Starej Wsi.

Zobacz: Praca góników w kopalni Bogdanka

Bogdanka się „nie wpisuje”

Do tworzonej właśnie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego LW Bogdanka nie wejdzie.

– W NABE skupimy wszystkie koncerny i firmy produkujące prąd z węgla. Zadaniem agencji będzie przestawienia energetyki z węgla na produkcję nieuciążliwą dla środowiska. Bogdanka, jako kopalnia węgla, nie wpisuje w nowe unijne założenia, dlatego prawdopodobnie wyjdzie z koncernu Enea – dodaje minister Soboń.

Bogdanka nadal ma być firmą notowaną na giełdzie. Kto obejmie 66 proc. akcji kopalni należących dziś do Enea obecnie jest „przedmiotem uzgodnień”

Polskie regiony górnicze mogą liczyć na 16 mld zł unijnej pomocy w ramach tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Celem Funduszu jest pomoc regionom najbardziej uzależnionym od węgla w przejściu do tzw. zielonej gospodarki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

W niedzielę o godz. 13 na lubelskiej Arenie w finale Orlen Pucharu Polski piłkarek nożnych powalczą GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Prawdopodobnie zbyt szybka jazda była przyczyną wypadku na ul. Kościelnej w Parczewie

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł.

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium