Szykuje się rewolucja cyfrowa w powiatach łęczyńskim, włodawskim i świdnickim. Na przełomie roku internet dotrze do rejonów dotychczas wykluczonych cyfrowo.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Po kilku latach budowania infrastruktury w końcu mieszkańcy odczują skutki realizacji projektu „Wirtualne Powiaty”. Budowa społeczeństwa informacyjnego na Lubelszczyźnie. Etap III”. - Obecnie pierwszy etap umożliwiający dostępu do internetu za pomocą sieci Wirtualne Powiaty mamy za sobą – mówi Małgorzata Kolary-Woźniak, nadzorująca projekt z ramienia powiatu łęczyńskiego, lidera tego działania.
W siedzibie Centrum Zarządzania Siecią podpisano umowę spółki „Wirtualne Powiaty3” zawartej pomiędzy Powiatem Łęczyńskim a 19 partnerami, reprezentowanymi przez samorządowców z powiatów łęczyńskiego, świdnickiego i włodawskiego.
– Już dzisiaj 19 wspólników spółki, tj. urzędy gmin i starostwa powiatowe korzystają z łącza internetowego o prędkości 100 MB/s, z możliwością jego rozszerzenia – informuje Roman Cholewa, starosta łęczyński.
Jednak idea realizowanego przez ostatnie cztery lata projektu było zmniejszenie liczby osób wykluczonych cyfrowo w tych trzech powiatach. – Głównym celem tego projektu jest dostarczenie szybkiego i taniego internetu mieszkańcom wsi i mniejszych miejscowości. To jest kolejnym etap programy Dla nich odpłatny dostęp do internetu będzie możliwy na przełomie roku, po zakończeniu procesu rejestracji spółki. Mieszkańcy już kontaktują się z nami lub swoimi samorządami. Wiele terenów na tych trzech powiatach jest wykluczonych cyfrowo, nie działa tam żaden operator komercyjny – dodaje Małgorzata Kolary-Woźniak.
Spółka realizuje jeszcze jedno ważne zadanie. Obecnie trwa uruchamianie ok. 250 publicznych punktów HOTSPOT. Są to miejsca publiczne, gdzie każdy mieszkaniec, turysta będzie mógł bezpłatnie skorzystać z dostępu do internetu na warunkach określonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Program WP3 kosztował 4,55 mln. zł, z czego Urząd Marszałkowski w Lublinie zrefundował 85 proc. tek kwoty, czyli ponad 3,8 mln zł.