Do końca sierpnia w kolejnych 50 autobusach i trolejbusach MPK zamontowane zostaną urządzenia zapewniające pasażerom bezpłatny dostęp do internetu. Tym samym liczba takich pojazdów przekroczyć ma już 110, a zimą sieć będzie już w każdym wozie MPK.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Z dostępu do internetu skorzystało już 26 tys. pasażerów. – Z tego 85 proc. łączyło się z siecią więcej, niż raz – mówi Tomasz Fulara, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. – Transfer jest wystarczający do przeglądania stron internetowych, albo sprawdzenia poczty.
Pojazdy, w których można za darmo korzystać z internetu oznaczone są charakterystycznymi symbolami. Aby połączyć się z siecią należy wyszukać w smartfonie lub tablecie sieć o nazwie MPK Lublin, a następnie zaakceptować jej regulamin. Później możemy już buszować w internecie bez obaw, że wykorzystamy swój limit danych przyznany przez operatora sieci komórkowej. Czas połączenia z siecią nie jest limitowany. Koszty transferu pokrywa MPK, to około 14 zł miesięcznie na pojazd.
Bezpłatny i bezprzewodowy dostęp do internetu po raz pierwszy pojawił się w Lublinie w czerwcu 2011 r. Początkowo odpowiednie podzespoły były montowane wyłącznie w nowych trolejbusach. Aż do września ubiegłego roku. Wtedy zapadła decyzja, że w takie urządzenia autobusy i trolejbusy MPK będą wyposażane masowo.
– Urządzenia montujemy sami – informuje Weronika Opasiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Zestaw podzespołów niezbędnych do tego, żeby na pokładzie autobusu lub trolejbusu dostępny był internet to koszt około 200 zł.
Teraz urządzenia zapewniające zasięg internetu działają w 36 autobusach i 26 trolejbusach. Do końca sierpnia miejski przewoźnik obiecuje zapewnić bezprzewodowy dostęp do sieci w kolejnych 25 autobusach i 25 trolejbusach. – Darmowy internet montowany jest w pierwszej kolejności w nowych wozach – dodaje Opasiak. Podtrzymujemy nasze deklaracje, że do końca roku 2015, Wi-Fi będzie w każdym naszym pojeździe.
– Łącznie to będzie ponad 300 autobusów i trolejbusów – mówi prezes MPK. – W internet wyposażymy także te starsze autobusy, dopóki nie będziemy ich wymieniać. Urządzenia można łatwo przemontować z jednego pojazdu do drugiego.