O kilka dni przyspieszyliśmy uchwalanie uchwał intencyjnych w sprawie połączenia szkół.
17 listopada na stronie internetowej „Dziennika Wschodniego” oraz w wydaniu papierowym podaliśmy informacje, że procedura połączenia trzech szkół Powiatu Łęczyńskiego została uruchomiona w postaci podjęcie przez radnych powiatowych tzw. uchwał zamiarowych. Tymczasem stało się to później. Efekt pozostał jednak bez zmian.
– Podczas sesji, która odbyła się 21 listopada, Rada Powiatu przyjęła uchwały umożliwiające ewentualne przeprowadzenie połączenia Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej i Zespołu Szkół w Ludwinie, a także wygaszenie szkół, do których od kilku lat nie było naboru – mówi Beata Cieślińska, inspektor ds. promocji, rozwoju powiatu i kontaktu z mediami.
Podjęcie uchwał nie przesądza o ich realizacji.
Przede wszystkim muszą one zostać pozytywnie zaopiniowane przez kuratora oświaty.
– Ostateczna koncepcja dalszego funkcjonowania powiatowej oświaty, w tym ewentualnego połączenia szkół zostanie opracowana po szczegółowych analizach możliwości zbilansowania dochodów i wydatków na placówki oświatowe, finansowych i społecznych skutków połączenia szkół. Aktualnie nie podjęto żadnych wiążących decyzji odnośnie nazwy nowego zespołu szkół. Brane są pod uwagę różne warianty funkcjonowania nowego zespołu szkół. Przy ostatecznym podjęciu decyzji przede wszystkim będziemy kierowali się możliwościami finansowymi powiatu, a także zapewnieniem uczniom kontynuowania nauki na wybranych przez nich kierunkach – dodaje Jan Baczyński vel Mróz, przewodniczący Rady Powiatu Łęczyńskiego.
Sytuacja powiatu w kwestii finansowanie szkół jest tragiczna. Powiat ma pod opieką 5 szkół i ośrodek specjalny w Podgłębokim.
Deficyt związany z prowadzeniem placówek w minionym roku wyniósł 3,7 miliona złotych, w tym będzie to 3,3 – 3,4 mln zł. W przyszłym jest planowany na poziomie 4 mln złotych.
Regionalna Izba Obrachunkowa badając bilans powiatu, wielokrotnie zwracała uwagę na pilną potrzebę redukcji deficytu.