12 rodzin z Łęcznej i Spiczyna otrzyma dziś nowe, energooszczędne oświetlenie. Pozwoli im to zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 300 złotych rocznie
W akcji „Zielone światło” zorganizowanej przez Towarzystwo na Rzecz Ziemi oraz Zielony Instytut, we współpracy z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej i przy wsparciu lokalnych aktywistów, bierze udział 8 rodzin z Łęcznej i 4 ze Spiczyna.
Zdecydowana większość z nich należy do grupy najbardziej zagrożonej ubóstwem energetycznym – są to rodziny wielodzietne o niskim poziomie dochodów.
Wymiana oświetlenia poprzedzona została dokładną analizą potrzeb poszczególnych gospodarstw domowych. W mieszkaniach i domach rodzin biorących udział w akcji wszystkie żarówki wymienione zostaną na energooszczędne lampy LED. Dzięki wymianie oświetlenia niektóre z rodzin będą mogły zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną nawet 300 złotych w ciągu roku, przy założeniu wykorzystania pełnego oświetlenia domu przez zaledwie godzinę dziennie.
– 300 złotych to bardzo duża kwota – mówi Stanisław Sawa, mieszkaniec Podzamcza w Łęcznej. – Samotnie wychowuję dwójkę synów i każdy grosz się liczy – dodaje.
– Nasza akcja ma na celu pomóc rodzinom z Łęcznej i Spiczyna przynajmniej częściowo wyjść z błędnego koła, w jakim się znalazły. Ponieważ muszą liczyć każdy grosz, przy wymianie źródeł światła często sięgają po produkt z pozoru tańszy i zamiast energooszczędnych lamp LED wybierają żarówki starego typu. W efekcie płacą znacznie wyższe rachunki za energię elektryczną – komentuje Robert Wawręty z Towarzystwa na Rzecz Ziemi, organizatora akcji. – Nowe oświetlenie LED to dopiero pierwszy krok i liczymy, że znajdą się środki, które pomogą rodzinom biorącym udział w akcji w wymianie najbardziej energochłonnych urządzeń domowych, jak np. nieefektywne lodówki – dodaje.
Ubóstwo energetyczne to w Polsce poważny problem, który z czasem może jeszcze narastać. Z danych GUS wynika, że tylko w pierwszej dekadzie XXI w. prąd drożał w naszym kraju średnio o 3 proc. rocznie. Z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, energia elektryczna w Polsce należy do najdroższych w UE.
Również udział środków przeznaczanych w naszym kraju przez gospodarstwa domowe na energię (łącznie elektryczną i cieplną) w ogólnej kwocie wydatków należy do jednego z najwyższych w UE i wynosi 11 proc. wydatków ogółem. Dla porównania średnia unijna utrzymuje się na poziomie 7 proc.