Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

22 maja 2020 r.
12:46

W Lublinie będzie produkowany z osocza lek na Covid-19. "Mamy szansę być pierwsi na świecie"

W Lublinie powstanie lek z osocza ludzkiego, który ma pomóc chorym na Covid-19. Wyprodukuje go spółka Biomed, a badania kliniczne będzie prowadzić Klinika Chorób Zakaźnych SPSK1.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o opracowanie i przebadanie preparatu, który po rejestracji będzie można stosować na szeroką skalę u chorych na Covid-19. Agencja Badań Medycznych da na to 5 mln zł.

– Jako pierwsi na świecie mamy szansę opracować lek na bazie immunoglobulin swoistych i podać go pacjentom w Lublinie. Instytucją wiodącą w tym projekcie jest lubelska klinika chorób zakaźnych – mówi senator PiS Grzegorz Czelej, pomysłodawca projektu i tłumaczy, że centra krwiodawstwa będą pobierać osocze, od osób, które mają przeciwciała - nie tylko tych, które chorowały na Covid-19, ale też tych, które miały łagodne objawy lub nie miały ich wcale. Zaznaczył, że w Polsce jest ok. 100 tys. takich osób.

– Następnie osocze zostanie dostarczone do Biomedu, który ma własną opatetentowaną technologię wyizolowania immunoglobulin z osocza ludzkiego czyli przeciwciał, dzięki którym chorzy wygrali walkę z wirusem – wyjaśnia Czelej.

Lek w postaci ampułki, po przebadaniu przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, trafi do Kliniki Chorób Zakaźnych w Lublinie oraz Instytutu Hematalogii i Transfuzjologii w Warszawie, który jest jej partnerem w projekcie.

– Immunoglobulina może być kolejnym, wyższym etapem niż osocze ozdrowieńców. Rola tego leku w terapii może być olbrzymia. Koncentrujemy się na badaniu klinicznym czyli podaniu już wytworzonego preparatu pacjentom z Covid-19, będziemy to robić wspólnie z kilkoma wiodącymi klinkami w Polsce – mówi dr hab. n.med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie i zaznacza: – Mamy nadzieję, że wyniki tych badań pozwolą w perspektywie kilku miesięcy stworzyć skuteczne narzędzie w walce z Covid-19.

Osocze ma zostać pobrane od ok. 230 osób (od każdego do 650 ml). Z ok. 150 litrów osocza będzie mogło powstać ok. 3 tys. dawek leku – pierwsza partia do badań klinicznych. – Teoretycznie w ciągu 2-3 tygodni jesteśmy w stanie przygotować osocze. Proces wyizolowania immunoglobulin to ok. 6 tygodni – mówi Czelej.

Kiedy zaczną się badania kliniczne? – Natychmiast po tym jak produkt będzie gotowy, będziemy się starali zrobić to jak najszybciej, kwestie technologiczne i badania wymagają jednak czasu – mówi Tomasiewicz. – W badaniach klinicznych weźmie udział kilkuset pacjentów. Chcemy potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo tej terapii. Chcemy doprowadzić do rejestracji leku, żeby mógł być stosowany na szeroką skalę.

Potencjał leku jest bardzo duży. Może być on podawany nie tylko chorym na Covid-19, ale też stosowany w profilaktyce, m.in. u osób, które nie będą mogły być zaszczepione. – Mamy setki tysięcy osób, które nie mogą być zaszczepione. Immunoglobulina jest w tym przypadku jedynym rozwiązaniem – tłumaczy Czelej. – Chcemy się zabezpieczyć przed kolejną falą zachorowań, która nadejdzie być może na jesieni albo wiosną. Chodzi o to, żeby immunoglobuliny podawać na wczesnych etapach choroby, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium