Od 25 marca o wysłaniu chełmskiej, włodawskiej czy krasnostawskiej karetki decydować będzie dyspozytor z Lublina. A to oznacza, że jeżeli mieszkaniec którego z trzech powiatów będzie potrzebował pomocy i wystuka 999, nie połączy się już z dyspozytorem w Chełmie, tylko z osobą pracującą przy ul. Szczerbowskiego w centrum Lublina.
Dotychczas wyjazdami 13 karetek na terenie powiatów włodawskiego, krasnostawskiego i chełmskiego kierowało pięć osób: dwóch dyspozytorów etatowych i trzech kontraktowych dyspozytorów Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Odbierali oni zgłoszenia do nagłych zdarzeń i zachorowań w Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ulicy Wyszyńskiego 2b w Chełmie mieszczacego się w budynku Państwowej Straży Pożarnej.
Zmiany zostaną wprowadzone już 25 marca. Mieszkańcy byłego województwa chełmskiego potrzebując pomocy będą łączyli się z dyspozytorem w Lublinie. To on będzie wysyłał karetki. Co z dyspozytorami z Chełma? Trzech z nich pracować będzie w Lublinie.
Likwidacja chełmskiej dyspozytorni, to efekt zmian funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego wprowadzonych przez rząd do czasu ustabilizowania sytuacji zdrowotnej związanej z COVID 19.
Docelowo działanie pogotowia ratunkowego będzie koordynował wojewoda. Do obowiązków koordynatorów wojewódzkich należeć ma m.in. współpraca z głównym dyspozytorem medycznym, szpitalami i innymi jednostkami systemu oraz koordynatorami z innych województw. Obecnie w całym kraju działają 42 dyspozytornie medyczne z 226 stanowiskami, które zarządzają 1 516 zespołami ratownictwa medycznego. Resort zdrowia chce, aby docelowo w 2028 roku było ich już tylko 18.
Aby przyśpieszyć dojazd do chorych na terenie byłego woj. chełmskiego karetki stacjonują nie tylko w miastach, ale też mniejszych miejscowościach, gdzie utworzono podstacje. W rejonie operacyjnym Chełma znajdują się trzy podstacje w miejscowościach Dorohusk, Siedliszcze oraz Wola Uhruska. Stacja bazowa mieszcząca się w Krasnymstawie posiada podstację w miejscowości Żółkiewka. Stacja bazowa we Włodawie obejmuje swoim działaniem rejon gminy, miasta i powiatu oraz posiada podstację w miejscowości Urszulin.