Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

15 czerwca 2019 r.
16:33

City break zamiast długiego urlopu. Czym Antwerpia kusi pasażerów z Lublina?

Autor: Zdjęcie autora ask

Piękna pogoda sprawiła, że coraz częściej myślimy o długim i zasłużonym urlopie. Alternatywą może być city break, czyli krótki wypad do dużych miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żeby odwiedzić którąś z europejskich stolic lub wielką aglomerację, nie potrzeba kilkudniowego urlopu. Wystarczy dojechać na lotnisko, by po kilku godzinach lotu wylądować w zupełnie innym, godnym zwiedzenia miejscu. Z lotniska w Lublinie dolecieć można bezpośrednio do:

• Londynu

• Dublina

• Eindhoven

• Oslo

• Tel Awiwu

• Antwerpii

Diamenty, czekolada i piwo

To ostatnie połączenie jest dostępne od kwietnia. – Połączenie z Antwerpią to doskonałe uzupełnienie istniejących już, popularnych lotów do Eindhoven, które wspólnie tworzą interesującą ofertę podróży do krajów Beneluxu – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

I właśnie to ostatnie połączenie ma stać się hitem wśród city break’ów z Lublina, bo loty odbywają się w piątki i poniedziałki. To dobra propozycja na spędzenie weekendu w mieście kuszącym diamentami, piękną architekturą, obrazami Rubensa, czekoladkami, oraz piwem.

– Można powiedzieć, że Lublin dla Belgów jest w tym wypadku tzw. „city breakiem”, czyli ciekawym miejscem na spędzenie kilku dni za granicą. Jest to bardzo korzystne, bo osoby, które przylecą do nas, wydają w Lublinie pieniądze, napędzając tym samym ruch turystyczny. Jeśli chodzi natomiast o kierunek z Lublina do Antwerpii, wyjazdy weekendowe nie są jeszcze tak popularne wśród mieszkańców naszego regionu, ale pracujemy nad tym, aby to zmienić. Rozmawiamy z przedstawicielami linii lotniczej, którzy obserwując potencjał trasy, podtrzymują zainteresowanie tym kierunkiem i chcą go dalej rozwijać – dodaje Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin.

Kolejowa katedra

Czym kusi Antwerpia? Z kameralnego lotniska w Antwerpii do centrum miasta dojazd jest prosty i niedrogi. Z kameralnego, bo na tablicy przylotów zaledwie kilka destynacji, połączenia dosyć oryginalne: obok Londynu, jest francuska Tuluza, Ibiza, Split oraz Lublin. Bilet do centrum w komunikacji publicznej pozwalający na godzinne korzystanie z autobusu lub tramwaju kosztuje 3 euro.
Pierwsze, co trzeba zobaczyć, to świetnie usytuowany kolejowy dworzec centralny, nazywany z powodu walorów architektonicznych Kolejową Katedrą. Monumentalny budynek spełniając funkcje użytkowe pozostaje jednocześnie dziełem sztuki. Odjeżdżające co kilka minut pociągi pozwalają szybko i wygodnie dostać się do znanych miast.

Podróż do Brukseli zajmuje 45 minut, a do Amsterdamu, niewiele więcej, bo tylko pół godziny dłużej. Antwerpia poprzez swoje skomunikowanie się, jest przez to świetnym miejscem wypadowym.

Diamentowa dzielnica

Jeśli podczas wyjazdu chcemy w Antwerpii pozostać, to tuż obok dworca znajduje się Diamentowa Dzielnica. Wystawy jubilerskie błyszczą z daleka, a na ulicach można zobaczyć mężczyzn z przykutymi łańcuszkiem walizeczkami. To jeden z głównych przyczyn dobrobytu tego miasta. Szacuje się, że aż 80 proc. światowej produkcji diamentów przechodzi przez Antwerpię. Kiedyś do tego drugiego co do wielkości portu w Europie przypływały statki z kopalni diamentów z Afryki południowej i Indii. Dzisiaj do największych dostawców należą Botswana, Rosja, Kongo, Australia, Kanada i RPA.

W szlifierniach pracują głównie Żydzi, chociaż coraz prężniej rozwija się handel należący do Ormian i Hindusów. Ale związki Antwerpii z imigrantami żydowskimi sięgają już XIII wieku. Portowe miasto szybko stało się jednym z najważniejszych centrów handlowych świata jaki i największym centrum złotników i handlarzy diamentów. Co ciekawe, większość chasydów, czyli ortodoksyjnych Żydów, którzy osiedli się tutaj po II wojnie, pochodziła z Polski i Węgier. Dzisiaj po Nowym Jorku, Londynie i Jerozolimie jest to największe skupisko ultra-ortodoksyjnych Żydów w świecie.

Muzeum Rubensa

Meir to deptak Antwerpii i główna handlowa ulica miasta. Znajdziecie tu wszystkie znane i mniej znane marki ubrań. Niepozorny skręt z Meir w malutką Wapper prowadzi ku ważnemu miejscu: to muzeum Petera Paula Rubensa ma swoją siedzibę w dawnym domu malarza. Tutaj tworzył do swojej śmierci w 1640 roku. A po zapłaceniu biletu za 8 euro można nie tylko podziwiać sporą kolekcję płócien artysty, ale także dobrze zachowane, XVII wieczne pomieszczenia, jak np. jadalnię czy też łóżko Rubensa. Dom, zaprojektowany zresztą przez samego mistrza, połączony jest z pięknym ogrodem.

Handlowa ulica prowadzi na Stare Miasto. Groenplaats (zielony plac, nazwa pochodzi od targu kwiatowego) z górującą nad nim gotycką katedrą pod wezwaniem Marii Panny oraz stojącym na środku pomnikiem Rubensa to jedno z głównych miejsc Antwerpii. Tętniące życiem bo dookoła pełno restauracji i barów. A niedaleko jest drugi ważny plac Antwerpii, otoczony szeregiem malowniczych kamieniczek pochodzących z XIV-XVI wieku. To Grote Markt, główny rynek miasta. Tutaj mieści się Ratusz, uważany za jeden z najważniejszych zabytków okresu renesansu w Królestwie Niderlandów, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lublin - Antwerpia

Połączenie do Antwerpii to najnowsza propozycja dla pasażerów Portu Lotniczego Lublin. Połączenie ruszyło w kwietniu tego roku i cieszy się dużym powodzeniem. Samolot Embraer 190 ze 112 miejscami na pokładzie obsługiwany przez belgijski oddział linii lotniczych TUIfly startuje z lubelskiego lotniska w poniedziałki i piątki o godzinie 20.15, a w Antwerpii ląduje o 22.50. Z kolei powrót z Antwerpii w poniedziałki i piątki odbywa się o godzinie 17.25, z lądowaniem w Lublinie o 19.50.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

W Lublinie działa jedyne centrum rekrutacyjne dla ochotników do Legionu Ukraińskiego. Do naboru zgłosiło się dotychczas ok. 1,5 tys. obywateli Ukrainy z całego świata. Kilkudziesięciu podpisało już umowy z armią i rozpoczęło szkolenie. Kolejne kontrakty zostaną podpisane jeszcze w lutym

Po porażce w Białymstoku Filip Luberecki i spółka chcą pokazać się z dużo lepszej strony na Motor Lublin Arenie

Motor kontra GKS Katowice. Po pierwsze zwycięstwo na wiosnę

Przed piłkarzami Motoru wyjątkowy mecz. W poniedziałek o godz. 19 zespół z Lublina zagra u siebie z GKS Katowice. Gospodarze będą chcieli zaliczyć pierwsze zwycięstwo w tym roku, a przy okazji efektownie pożegnać Rafała Króla.

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Wydawało mi się, że wyjeżdżam na kilka miesięcy, że to wszystko szybko się skończy i wrócę do domu – rozmowa z Slavianą Triepak, Ukrainką, która w Polsce rozpoczęła nowe życie.

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!