Magistrat przymierza się do remontu blisko kilometrowego odcinka ulicy Lubelskiej. Urzędnicy do końca tygodnia czekają na opinie mieszkańców jak ma wyglądać pas do lewoskrętów. Pytają też o ścieżkę rowerową.
- Nowinką będzie pas wewnętrzny służący do lewoskrętów na posesje prywatne, w ulice, do instytucji czy firm. I tu mamy największy dylemat. Projektant proponuje wymalowanie tego pasa specjalną czerwoną farbą, co jest metodą tańsza, ale droższą w późniejszej eksploatacji. Drugi wariant mówi o wyłożeniu tego pasa kostką granitową, co jest droższe na etapie budowy, ale tańsze w późniejszej eksploatacji - mówi Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa.
Według założeń projektantów z Warszawy metr kwadratowy wewnętrznego, malowanego pasa do lewoskrętów kosztuje 75 złotych, a taka sama powierzchnia z kostki granitowej to koszt 150 złotych. - Prosimy mieszkańców o konsultację, czy wybrać metodą tańszą, ale wymagająca częstszej konserwacji, czy też droższą, ale mniej kłopotliwą w przyszłości - dodaje burmistrz.
Pas do lewoskrętów byłby podzielony wysepkami, aby ograniczyć wyprzedzanie. Takie rozwiązanie z pasem środkowym do lewoskrętów od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje w Dęblinie.
Pas do lewoskrętów to tylko jedna z nowinek przewidzianych przez inżynierów. Dzięki zwężeniu nowej jezdni udało się wygospodarować ok. 2-metrowy ciąg asfaltowy (wzdłuż zabudowy, po wschodniej stronie ulicy) na potrzeby ruchu pieszego i rowerowego. - Myślimy o dwukierunkowej ścieżce rowerowej, pierwszej tego typu w naszym mieście. Na ten temat też prosimy o opinie mieszkańców - dodaje burmistrz.
Projekt zakłada również budowę chodnika przyległego do jezdni, o szerokości 2 metrów (po zachodniej stronie ulicy, na całej długości między skrzyżowaniem z ulicą Koźmińskiego a skrzyżowaniem z drogą krajową nr 19). Wszystkie posesje i drogi prowadzące w głąb osiedla domków jednorodzinnych w miejscowości Łucka będą połączone bezpośrednimi zjazdami z ulicą Lubelską.
Planowana przebudowa może znacząco poprawić bezpieczeństwo. Projektanci przewidują likwidację znaków początku i końca obszaru zabudowanego, co połączy w jeden ciąg obszar zabudowany wsi Łucka i Lubartowa, a tym samym ograniczy prędkość samochodów.
Obywatelu, napisz list
• Uwagi wraz z wybranym wariantem wykonania pasa do lewoskrętu, można zgłaszać do 31 sierpnia (niedziela) za pośrednictwem poczty elektronicznej: poczta@um.lubartow.pl.