Władze miasta i lokalni przedsiębiorcy dogadali się w sprawie tanich instalacji fotowoltaicznych. Mimo że miasto nie zakwalifikowało się do programu dotacji unijnych, mieszkańcy nie odczują tego w kieszeni.
Dzięki porozumieniu Miasta Lubartów z lokalnymi przedsiębiorcami mieszkańcy zapłacą mniej za instalacje fotowoltaiczne. Porozumienie zakłada współpracę lokalnego biznesu i samorządu przy budowie i instalacji systemów fotowoltaicznych w prywatnych budynkach. Sygnatariuszami dokumentu są Krzysztof Paśnik, burmistrz Lubartowa, oraz przedstawiciele firm Zalfon Daniel Zalewski i Interduo Bujek Kłopotek Sowa.
– Nasze porozumienie pokazuje, że przez produkty lokalne możemy promować bardzo korzystne rozwiązania finansowe dla naszych mieszkańców – mówi Krzysztof Paśnik.
Jest to pionierskie rozwiązanie, w ramach którego mieszkańcy otrzymają kompleksowe wsparcie – atrakcyjny koszt instalacji fotowoltaicznej, kompleksową pomoc przy wypełnieniu dokumentów niezbędnych do uzyskania dofinansowania do takiej instalacji oraz komplet dokumentów niezbędnych do przyłączenia instalacji do sieci dystrybucyjnej.
– Z naszej strony mogę zapewnić, że oferowane przez nas panele to bardzo innowacyjne rozwiązanie, m.in. w zakresie bezpieczeństwa – mówi Daniel Zalewski z firmy Zalfon. Z kolei Jakub Sowa, przedstawiciel firmy Interduo, zapewnia, że jego firma udzieli wszelkiej pomocy w zakresie instalacji paneli, wykorzystując trzynastoletnie doświadczenie w pracach instalacyjnych.
Urząd Miasta Lubartów zobowiązał się do informowania mieszkańców i pomocy w wypełnianiu i składaniu wniosków na pozyskanie dofinansowania do budowy instalacji fotowoltaicznych w ramach rządowego programu „Mój prąd”.
Porozumienie to nie tylko realna pomoc mieszkańcom. – To również wykorzystanie potencjału lokalnych przedsiębiorstw, których działalność związana jest z produkcją i montażem instalacji fotowoltaicznych. Ten impuls rozwojowy, który w ten sposób kierowany jest na rynek, przyczyni się do ich dalszego wzrostu i przyspieszenia rozwoju, a tym samym do zwiększenia potencjału gospodarczego Lubartowa – dodaje Łukasz Chomicki, rzecznik prasowy UM Lubartów.
Dzięki dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej pokrywającej nawet 100 proc. potrzeb gospodarstwa . Wytwarzanie energii u źródła jest najbardziej ekologiczną metodą jej pozyskiwania i przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.