W Kozłówce w galerii "Z ogrodu Muzeum Zamoyskich można oglądać nową wystawę. Jej tematem są filmy, jakie były tu realizowane. Było ich niemało i niewiele o tym wiemy. Powstawały tu sceny zarówno do obrazów przeznaczonych dla młodej widowni - np. "Pan Samochodzik i niesamowity dwór Jana Kidawy, oraz do produkcji poważnej - np. "Dzieje grzechu Waleriana Borowczyka.
Z tych niezwykłych wnętrz i plenerów korzystało wielu twórców. M.in. w 2004 roku reżyser John Daly kręcił film "Aryan Copule”, a pałac Zamoyskich stał się rezydencją bogatych żydowskich przedsiębiorców oraz sceną dramatu tej rodziny. Akcja toczyła się bowiem w czasie II wojny światowej, a na frontonie pałacu powiewały hitlerowskie flagi.
Korzystano nie tylko z wnętrz - wiele filmowych sekwencji obejmowało bramę wjazdową, dziedziniec, elewację, kaplicę i park. Także muzealne przedmioty - meble, obrazy, rzeźby, instrumenty muzyczne, a nawet lambrekiny -"grały” swoje role. Znalazły się m.in. w popularnych serialach telewizyjnych - "Stawka większa niż życie” oraz "Czterej pancerni i pies”. Ale pamiętamy scenę z "Człowieka z marmuru” w której filmowa Agnieszka - Krystyna Janda poszukuje rzeźby przodownika pracy, Mateusza Birkuta. Biorą w niej udział zbiory sztuki socrealistycznej z dawnych magazynów.
Wnętrza pałacu i oficyn, a także na dziedziniec i park były m.in. rezydencją George Sand w filmie Jerzego Antczaka "Chopin. Pragnienie miłości”. Na wystawie będą prezentowane, filmowe kadry, plakaty, zaś w gablotach - stroje filmowych gwiazd. Będą informacje o wybranych produkcjach filmowych. Na wystawę wstęp jest wolny.
Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce to gotowa sceneria filmowa. To także obszar nowej gry terenowej. Mapę i zadania do rozwiązania kolejnej zagadki od piątku (20 czerwca) można pobrać na stronie www.muzeumzamoyskich.pl. Nagrodą są oryplakaty filmowe podarowane przez lubelskie kino "Bajka”.