Nawet 100 milionów złotych zainwestuje w Lubartowie firma IPT Fiber, należąca do grupy InPhoTech. Za półtora roku ma powstać Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym opracowywane i wytwarzane w skali półprzemysłowej będą światłowody wielordzeniowe dla zastosowań w nowoczesnej telekomunikacji, m.in. w sieciach 5G.
Środa dla burmistrza Lubartowa oraz szefów firmy IPT Fiber zaczęła się od wizyty u notariusza. Przedsiębiorcy kupili ponad hektarową działkę w strefie przemysłowej, na której powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe.
– Nowy zakład to przyszłość i chluba miasta – nie krył zadowolenia Krzysztof Paśnik, burmistrz Lubartowa.
Grupa InPhoTech, w skład której wchodzi spółka IPT Fiber, ma za zadanie zarządzać inwestycją w Lubartowie. Grupa posiada patent na opracowanie innowacyjnych światłowodów specjalnych. – To jest jakby siedem światłowodów w jednym. Nasz światłowód ma 7 razy większą pojemność i przepustowość niż wyroby oferowane przez konkurencję – mówi Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu spółki IPT Fiber.
Dlaczego akurat Lubartów?
– Podczas rozmów spotkaliśmy się z dużą przychylnością samorządów: miejskiego i powiatowego. Poza tym, to właśnie na UMCS w Lublinie powstały pierwsze polskie światłowody. Bliskość uczelni oraz możliwość pozyskiwania nowych kadr także miały duże znaczenia – dodaje dr hab. Tomasz Nasiłowski.
Prezes firmy, po obronie doktoratu, przez ponad 10 lat w Belgii zajmował się pracą naukową przy światłowodach. Brał udział w projektach przemysłowych, m.in. wspólnie z naukowcami z UMCS, na zamówienie japońskiej firmy, opracował giętki światłowód, który do dziś jest używany do okablowania gospodarstw domowych. – W 2010 roku wróciłem do kraju i założyłem firmę, chcąc wdrożyć do przemysłu polskie technologie światłowodowe. Bez nowoczesnej komunikacji, czyli światłowodów kolejnej generacji, nie ma szans na rozwój i konkurencyjność polskiego przemysłu czy rozwój światowej sieci komunikacyjnej.
Pierwszym krokiem będzie utworzenie CBR, które zacznie działać najpóźniej w 2023 roku. W centrum znajdzie zatrudnienie ok 50 specjalistów. Ich zadaniem będzie przygotowanie linii technologicznej przemysłowego wytwarzania światłowodów opatentowanych przez Grupę InPhoTech
Ta inwestycja jest szacowana na 57 mln zł netto, z czego 37,5 mln zł ma pochodzić z unijnego dofinansowania, w ramach projektu „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu”. Po uruchomieniu CBR spółka planuje inwestować kolejne środki w rozwój centrum. Poniesione przez IPT Fiber nakłady mogą sięgnąć nawet 100 milionów złotych. W Lubartowie może powstawać do 100 tysięcy kilometrów włókna światłowodowego rocznie. Kolejnym krokiem ma być produkcja masowa światłowodów wielordzeniowych. Prezes Nasiłowski chce w perspektywie 5 lat otworzyć fabrykę – być może również zostanie zlokalizowana w Lubartowskiej Strefie Gospodarczej.