Oczyszczalnia ścieków w Lubartowie w ostatnim czasie jest wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców. Ale już za kilka dni odpoczną: zaczyna się rozruch nowej, wyremontowanej części.
– Od 25 kwietnia tymczasowy reaktor biologiczny pracuje z jednym kompresorem napowietrzającym, ponieważ pozostałe dmuchawy zostały przeniesione do nowego budynku wielofunkcyjnego. Tam są adaptowane i przygotowaniu do pracy na nowym ciągu ściekowym – tłumaczy Tomasz Marzęda, prezes PGK w Lubartowie.
Sytuację pogorszyły też ostatnie letnie temperatury i niedobory tlenu. Te dwa czynniki wpłynęły na znaczne pogorszenie oczyszczania ścieków. W efekcie w maju odór był wyjątkowo dokuczliwy.
– W celu zminimalizowania uciążliwości zapachowych stosowane są preparaty antyodorowe. Ponadto, aby wspomóc pracę złoża biologicznego, systematycznie dowożony jest świeży osad czynny z pobliskiej oczyszczalni – dodaje Tomasz Marzęda. – Obecnie oczyszczalnia ścieków nie posiada działającej prasy do odwadniania osadów nadmiernych. Stara została zdemontowana, a nowa jeszcze nie jest uruchomiona. W związku z tym, osad nadmierny przetrzymywany jest tymczasowo w jednym z nieczynnych osadników wtórnych, co stanowi dodatkowe źródło emisji odorów.
Od 8 maja prowadzony jest rozruch oczyszczalni, który został podzielony na 3 etapy. Na 21 maja zaplanowano uruchomienie nowego reaktora biologicznego, co oznacza przejęcie w 100 proc. napływających ścieków przez nowy obiekt wyposażony w urządzenia napowietrzające.
– Reaktor tymczasowy zostanie wyłączony z eksploatacji, a zgromadzony osad nadmierny odwodniony przez wynajętą prasę mobilną. Wykonanie tych prac spowoduje rozwiązanie problemu uciążliwości zapachowych oraz znaczącą poprawą jakości ścieków oczyszczonych – zapewnia prezes Marzęda.
W chwili obecnej stopień zaawansowania robót wynosi 83,1 proc. Inwestycja obejmuje kompleksową rozbudowę i przebudowę oraz modernizację oczyszczalni ścieków, co w praktyce oznacza wymianę wszystkich przestarzałych urządzeń i likwidację dotychczasowej linii technologicznej. Rozległy zakres prac oraz krótki termin ich realizacji stanowi niezaprzeczalne utrudnienie dla utrzymania normalnej pracy oczyszczalni. Te jednak powinny się niebawem zakończyć.