Po tym jak wpłaciła zaliczkę za wynajem domku w górach, kontakt z ogłoszeniodawcą się urwał. Policjanci informują o kolejnej oszukanej osobie z województwa lubelskiego i radzą jak przestrzec się przed internetowymi przestępcami.
– Codziennie większość z nas korzysta z internetu. Płacimy rachunki, kupujemy rzeczy, rezerwujemy noclegi i sprawdzamy interesujące nas informacje. Jak bardzo trzeba uważać podczas korzystania z sieci przekonała się 36-letnia mieszkanka gminy Firlej – przestrzega sierż. szt. Jagoda Stanicka z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie, opisując jedno z ostatnich oszustw. – Kilka dni temu kobieta chciała zarezerwować domek dla siebie i znajomych w Zakopanem, na imprezę sylwestrową. Ogłoszenie z ofertą rezerwacji domku znalazła na jednej ze znanych stron ogłoszeniowych. Telefonicznie skontaktowała się z osobą, która miała się tym zajmować.
Mężczyzna, który odebrał telefon przekazał najpierw, że "aktualnie ma pełną rezerwację na domki". Za jakiś czas jednak oddzwonił do mieszkanki gminy Firlej. – Z informacją, że znalazł dla niej wolny domek – relacjonuje Stanicka. – Oszust oświadczył, że jest wielu chętnych na wynajem i domagał się wpłaty zaliczki w wysokości 900 złotych, dla potwierdzenia rezerwacji – co też kobieta uczyniła. Wysłała przelewem kwotę 900 złotych. Od wysłania pieniędzy kontakt z ogłoszeniodawcą się urwał. Kobieta sprawdziła wspomniany przez oszusta adres na mapach Google. Okazało się, że w tym miejscu znajduje się rondo. W pobliżu również nie było żadnych domków.
Policja radzi: Jak nie paść ofiarą oszusta w internecie?
* należy sprawdzić poprzez kontakt telefoniczny, wiadomości e-mail lub komentarze innych kupujących wiarygodność ogłoszeniodawcy (adres wynajętego przez nas noclegu, stan infrastruktury)
* należy porównać wybraną przez nas ofertę na innych stronach z ogłoszeniami
* wszelkich płatności bankowych dokonywać z wykorzystaniem protokołu https (oznaczony ikoną w kształcie kłódki), który zapewnia bezpieczeństwo transmisji danych. Warto też wyświetlić certyfikat poświadczający bezpieczną transmisję danych, gdyż bardziej wyrafinowani sprawcy przestępstw potrafią użyć protokołu https, ale nie posiadają certyfikatu bezpieczeństwa nie należy otwierać linków lub załączników podanych w wiadomościach e-mail, które wzbudzają wątpliwości, ponieważ mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie lub będą łączyły nas z fałszywymi adresami służącymi do wyłudzenia pieniędzy lub kradzieży tożsamości
* przed przesłaniem pieniędzy należy upewnić się, czy w naszej skrzynce poczty elektronicznej pojawiło się potwierdzenie zamówienia
* nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją” (oszuści najczęściej traktują serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary)
* po zakończonej aukcji należy odczekać kilka godzin i skontaktować się samemu ze sprzedającym w celu potwierdzenia danych potrzebnych do dokonania przelewu, pamiętając że błyskawicznie otrzymany po zakończonej aukcji e-mail może być spreparowany przez oszusta.