Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lutego 2022 r.
6:23

Lubelaka portret własny. Co mówią o nas statystyki?

1 6 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Najczęściej umieramy na choroby układu krążenia i nowotwory. Coraz mniej zawieramy małżeństw wyznaniowych. W co czwartym domu jest zmywarka do naczyń. Kobieta, która urodziła się w 2020 roku, będzie żyć 81 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takich danych dostarcza najnowszy Rocznik Statystyczny Województwa Lubelskiego 2021.

Panie mają przewagę

Zacznijmy od demografii, gdzie mamy kolejne potwierdzenie niekorzystnych zmian z ostatnich lat. Najważniejsza rzecz: systematycznie zmniejsza się liczba ludności Lubelskiego: w 2010 roku mieliśmy 2,18 mln mieszkańców, a w 2020 liczba ta spadła do 2,09 mln.

Jeszcze gorzej wyglądają perspektywy na przyszłość: według danych Urzędu Statystycznego w 2050 roku będzie zaledwie 1,71 mln mieszkańców województwa.

– Przyczynami niekorzystnych trendów jest utrzymujący się od wielu lat ujemny przyrost naturalny, związany z niskimi współczynnikami reprodukcji ludności oraz migracja z województwa lubelskiego do innych województw i za granicę – komentuje Sławomir Dziaduch, kierownik w Lubelskim Ośrodku Badań Regionalnych.

Niekorzystne zmiany zachodzą również dla gospodarki. Coraz mniej osób pracuje na emerytury przyszłych pokoleń. Liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszyła się w ciągu ostatniego dziesięciolecia z 1,37 mln do 1,24 mln, a grupa tych, którzy już zakończyli aktywność zawodową, zwiększyła się z 381 tys. do 477 tys. osób.

Jeżeli chodzi o przyrost naturalny to praktycznie od 2000 roku mamy więcej zgonów niż urodzeń, ale nożyce najbardziej się rozeszły w pierwszym pandemicznym roku, czyli 2 lata temu. Wówczas różnica ta wyniosła aż 9210 osób, gdy w 2010 roku było to zaledwie 402 osoby.

A czy są jakieś pozytywy w demografii? Tak, to średnia długość życia. – Mężczyzna z woj. lubelskiego urodzony w 2000 r. przeżyje przeciętnie 69,1 lat, natomiast urodzony w 2020 r. będzie żył średnio o 3,2 roku dłużej. Kobieta, która urodziła się w 2000 r. przeżyje 78,5 lat, zaś urodzona w 2020 r. będzie żyła o 2,6 roku dłużej – dodaje kierownik Dziaduch.

W miastach mieszka 971 tys. osób (46,4 proc.), a na wsi 1,12 mln (53,6 proc.). Na 100 mężczyzn przypada 106 kobiet. Znacznie rzadziej się też pobieramy, w ciągu 10 lat liczba nowych związków spadła o 5,4 tys. O prawie połowę mniej jest też małżeństw wyznaniowych.

(fot. Infografika Tomasz Piekut-Jóźwicki)

Śmiecimy, ile wlezie

Sporo ciekawostek o naszych codziennych zwyczajach i naszym podejściu do ekologii dostarczają informacje o tym, jak odzyskujemy surowce wtórne. Praktycznie we wszystkich kategoriach odpadów podlegających recyklingowi jest zauważalny stały wzrost ich masy. I tak o ile w 2010 roku produkowaliśmy (lub raczej bardziej wyrzucaliśmy) 7,4 tys. ton papieru i tektury, o tyle w 2020 roku było to już 20,8 tys. ton. Dla szkła było to odpowiednio 10,9 oraz 34,8 tys., dla tworzyw sztucznych 3,6 tys. do 30,8 tys. ton, metali 0,4 do 0,5. Dużo więcej wyrzuciliśmy odpadów wielkogabarytowych (wzrost z 1,5 do 21,5 tys. ton) i biodegradowalnych (z 5,3 do 79,4 tys. ton).

– Na tle Unii Europejskiej w Polsce wytwarzamy ok. 320 kg odpadów rocznie na mieszkańca. W Lubelskim jest to mniej – 250 kg, podczas gdy średnia unijna to ponad 500 kg, a kraje najbardziej rozwinięte nawet ponad 700 kg/os. Należy się więc liczyć z tym, że ilość odpadów dalej będzie rosła – komentuje Ireneusz Zimoch, wiceprezes Kom Eko w Lublinie.

Według Zimocha rośnie nasza świadomość ekologiczna. Coraz mniej produkujemy odpadów zmieszanych, a coraz lepiej wychodzi nam selektywna zbiórka. – Pozytywne trendy są bardzo widoczne w zabudowie jednorodzinnej miejskiej i wiejskiej, ale dalsza edukacja jest wymagana w zabudowie wielorodzinnej – komentuje wiceprezes Kom Eko.

Lepiej na państwowym

W administracji państwowej w 2020 roku zatrudnionych było 7661 osób, gdy jeszcze 10 lat temu urzędników o około 240 więcej. W miarę stabilne jest zatrudnienie w samorządach (15,5 tys. osób), z czego najwięcej (około 10 tys.) pracowało w urzędach gmin i miast na prawach powiatu. Jeśli ktoś myśli o karierze w administracji, to zdecydowanie – ze względów finansowych – lepiej iść na „państwowe”. Średnie zarobki wyniosły tu niecałe 6,6 tys. zł, a w samorządzie można było dostać około 5 tys. zł.

Rady gmin nadal są zdominowane przez mężczyzn, bo na 3182 radnych zaledwie 944 to kobiety. Bardzo mało jest też młodzieży, bo radnych w wieku 18-29 lat jest zaledwie 90, a najliczniejszą grupą stanowią ci w przedziale 50-59 lat – jest ich 1093.

Ciepło, coraz cieplej

I na koniec coś o klimacie. Z danych US w Lublinie wynika, że od 1971 roku średnia temperatura w Lublinie wzrosła z 7,4 do 9,6 st. Celsjusza. Najwyższą temperaturę, jaką zanotowano w tym okresie, było 35,3 st. C, a w najsilniejszy mróz było -33,7 st. C.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty