Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lutego 2022 r.
16:33

Lubelscy politycy wspominają Zdzisława Podkańskiego. "Zasługuje na uznanie i szacunek"

88 10 A A
(fot. Archiwum)

Rozsądny, spokojny, zaangażowany – tak Zdzisława Podkańskiego wspominają lubelscy politycy. Były poseł, minister kultury i eurodeputowany, a ostatnio radny wojewódzki zmarł w piątek w wieku 72 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zmarłego w mediach społecznościowych wspominają czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości, m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Jacek Sasin i Piotr Gliński, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek czy wiceminister finansów Artur Soboń. Na oficjalnym profilu na Twitterze radnego lubelskiego sejmiku pożegnali także działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego.

To właśnie z tymi dwiema formacjami Zdzisław Podkański związany był w trakcie swojej politycznej kariery. W 1970 roku wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, które po 1989 roku zostało przekształcone w PSL. W 1991 roku wybrano go szefem partii w województwie lubelskim, a w 2004 został wiceprezesem jej krajowych struktur. Przez trzy kadencje był posłem, a w latach 1996-97 pełnił funkcję ministra kultury w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza. W pierwszych wyborach po wejściu Polski do Unii Europejskiej zdobył mandat europosła.

Z ludowcami rozstał się w trakcie pracy w Brukseli. W lutym 2006 roku został pozbawiony partyjnej legitymacji za zmianę europarlamentarnej frakcji bez zgody kierownictwa ugrupowania. Stanął na czele nowej formacji, Stronnictwa "Piast". Od 2011 jako jej kandydat startował z list Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu, Parlamentu Europejskiego i sejmiku województwa. W tych ostatnich zdobywał mandat radnego w 2014 i 2018 roku, zajmując miejsce w klubie PiS.

–  To, co nas łączyło, mimo innych ugrupowań politycznych, to ludowość w sercu – wspomina Podkańskiego były marszałek województwa, a obecnie radny ludowców Sławomir Sosnowski. – Mieliśmy inne poglądy na temat funkcjonowania samego PSL, natomiast poglądy na najważniejsze sprawy były zbieżne. W pewnym momencie stało się, jak się stało, Zdzisław wybrał swoją drogę, ale myślę, że przede wszystkim chciał czynić dobro innym ludziom.

– Zdzicho miał ciekawy, ale i pogmatwany życiorys – dodaje Marian Starownik, były poseł stronnictwa, dziś radny powiatu lubartowskiego, który w latach 90. zasiadał z Podkańskim w sejmowych ławach. I kontynuuje: – Był człowiekiem aktywnym, który lubił być zauważany, jak się w coś angażował, to do końca. Choć prawdę mówiąc chyba nie miał do końca zdefiniowanych poglądów politycznych. Ale zasługuje na uznanie i szacunek, bo ludzi tak bardzo oddanych sprawom społecznym nie mamy na Lubelszczyźnie wielu.

– Zapamiętam go jako dobrego człowieka i prawdziwego ludowca, jakich już nie ma – mówi z kolei były prawicowy europoseł z Lublina Mirosław Piotrowski. Z Podkańskim pracował nie tylko na forum Parlamentu Europejskiego, ale też w ramach stowarzyszenia "Razem dla Lubelszczyzny". – Nasza współpraca trwała nawet po zakończeniu kadencji i przez cały ten czas układała się dobrze. Byliśmy po różnych stronach politycznej barykady, ale naprawdę współpracowaliśmy. Zdzisław Podkański angażował się w sprawy narodowe i krajowe, wychodził z wieloma inicjatywami. Jedną z tych, którymi szczycił się najbardziej były starania o to, by język polski w Parlamencie Europejskim był traktowany na równi z angielskim, niemieckim czy francuskim. Zajmował się sprawami zwykłych ludzi i naprawdę wielu osobom pomógł – dodaje Piotrowski.

– Był człowiekiem niekonfliktowym, potrafiącym porozumieć się w każdej sprawie. Nie chcę wnikać głębiej w jego decyzje polityczne, widocznie miał swoje powody. Nie znam szczegółów, ale z osobistych kontaktów z nim wiem, że nie należał do osób, które chciały być po drugiej stronie barykady dla zasady. Na wiele spraw patrzył zdroworozsądkowo – wspomina natomiast Gabriela Masłowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

W czerwcu 2019 roku Podkański mógł wrócić do Sejmu w miejsce wybranej do Parlamentu Europejskiego Elżbiety Kruk. Nie przyjął jednak mandatu i zdecydował się pozostać radnym sejmiku, w którym pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. 

–  Zapamiętam go jako osobę spokojną i rozważną z dużym doświadczeniem politycznym, ale i spokojnym podejściem do tematu. Na posiedzeniach klubu często był głosem rozsądku, w który zawsze się wsłuchiwaliśmy. Prezentował szerokie spojrzenie na dany temat i dobre podejście do ludzi i świata. Myślę, że dla wielu z nas był swego rodzaju mentorem – podsumowuje Marek Wojciechowski, sekretarz sejmikowego klubu radnych PiS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trzy wyrównane sety i coś się nagle zacięło. Bogdanka LUK Lublin przegrywa po tie-breaku w Rzeszowie

Trzy wyrównane sety i coś się nagle zacięło. Bogdanka LUK Lublin przegrywa po tie-breaku w Rzeszowie

Trzy bardzo zaciekłe sety, potem totalna dominacja gospodarzy i wielkie nerwy w piątym secie. Bogdanka LUK Lublin prowadziła na wyjeździe z Asseco Resovią 2:1, ale finalnie wraca do domu bogatsza o zaledwie jeden punkt

Krzysztof Kubica zagrał jedynie w pięciu meczach Motoru Lublin

Motor Lublin skrócił wypożyczenie pomocnika

Krzysztof Kubica nie poleciał z Motorem na zgrupowanie do Turcji. W sobotę klub z Lublina poinformował, że wypożyczenie zawodnika zostało skrócone i będzie on szukał nowego klubu.

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Paweł Wąsek mistrzem Polski w skokach narciarskich w sezonie 2024/2025. 25-latek zajął pierwsze miejsce podczas konkursu na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zdecydowanie wyprzedzając wracającego do rywalizacji na skoczniach Kamila Stocha i Jakuba Wolnego

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim
zdjęcia
galeria

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim

W Lublinie nie brakuje miłośników biegania, a niektóre grupy robią to regularnie - bez względu na warunki atmosferyczne. Jedna z nich to "parkrun Ogród Saski", która spotyka się co sobotę, punkt o 9. Jej członkowie biegali również dzisiaj, podczas intensywnych opadów białego puchu.

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały
galeria

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały

Opady śniegu i niska temperatura to idealne warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Sporym zainteresowaniem cieszą się lokalne stoki działające na Lubelszczyźnie, jak ten w Kazimierzu Dolnym.

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
zdjęcia
galeria

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazała nowe zdjęcia z budowy drugiego etapu obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej w ciągu drogi S19. W tym tygodniu betonowano przeprawę przez rzekę Wieprz.

Trzeci bieg z cyklu City Trail za nami. Zawodnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego rządzili w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Trzeci bieg z cyklu City Trail za nami. Zawodnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego rządzili w Lublinie

Zimowa aura nie odstraszyła biegaczy. W sobotę nad Zalewem Zemborzyckim można było zmierzyć się w ramach trzeciego biegu Lublin City Trail. Tym razem rywalizację wśród panów wygrał Rafał Gontarczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Z lewej nowa tablica poświęcona odzyskaniu praw miejskich, którą umieszczono na budynku Urzędu Miejskiego. Po prawej grafika przygotowana przez Domicjana Grabowskiego

Kurów znów z burmistrzem. Pamiątkowa tablica i grafika z okazji odzyskania praw

Liczący ponad 2,6 tys. mieszkańców Kurów od nowego roku, po 153 latach przerwy, ponownie jest miastem. Z okazji odzyskania praw Ratusz zyskał symboliczną tablice, radni przyjęli specjalną uchwałę odbierając jednocześnie gratulacje od samorządowców z całego powiatu puławskiego i województwa lubelskiego.

Sylwester z Trzydziestką
foto
galeria

Sylwester z Trzydziestką

Sylwester w Klubie 30, to była niezapomniana noc. Impreza trwała do białego rana, a na parkiecie prawdziwy ogień. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii, w której zobaczycie jak się bawiono podczas tej wyjątkowej nocy.

Gdyby wybory odbyły się w styczniu do urn poszłoby 82 proc. uprawnionych

Dobre wieści dla Kaczyńskiego, złe dla Hołowni. Polacy robią skręt na prawo

CBOS opublikował nowy sondaż przedstawiający poparcie dla partii politycznych w Polsce. Największe powody do zadowolenia ma Prawo i Sprawiedliwość, które po raz pierwszy od ostatnich wyborów - zrównało się z Koalicją Obywatelską zyskując w ciągu ostatniego miesiąca 3 punkty procentowe. Podium zamyka Konfederacja.

Szok w Lublinie. Polski Cukier AZS UMCS zmienia trenera

Szok w Lublinie. Polski Cukier AZS UMCS zmienia trenera

Niespodziewane wieści w sobotę napłynęły z Lublina. Polski Cukier AZS UMCS dzień przed ligowym meczem z Enea AZS Politechniką Poznań poinformował, że Krzysztof Szewczyk nie jest już trenerem drużyny koszykarek. W niedzielę akademiczki poprowadzi Marek Lebiedziński.

Rafał Król znowu zagra w Stali Kraśnik

Rafał Król znowu zagra w Stali Kraśnik

Plotki okazały się prawdziwe. Po tym, jak w środę Rafał Król pożegnał się z Motorem Lublin w kuluarach mówiło się, że doświadczony pomocnik wkrótce po raz kolejny wyląduje w Stali Kraśnik. Długo na potwierdzenie nie trzeba było czekać, bo czwartoligowiec w sobotę potwierdził transfer „Królika”.

Motor wyleciał do Turcji w 27-osobowym składzie

Motor Lublin wyleciał na obóz do Turcji. Nowe twarze w kadrze

Zgodnie z planem w sobotę piłkarze Motoru wylecieli na zgrupowanie do tureckiego Belek, które potrwa do 25 stycznia. W kadrze ekipy z Lublina znalazło się 27 piłkarzy, w tym kilka nowych twarzy.

Studniówki dawniej. Tak się bawili nasi rodzice
foto
galeria

Studniówki dawniej. Tak się bawili nasi rodzice

Wraz z początkiem roku w lubelskich – i nie tylko – szkołach rozpoczęły się bale studniówkowe. Jako pierwsi bawili się maturzyści z ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie oraz IV LO im. Stefanii Stempołowskiej w Lublinie. Dzisiaj przypominamy, jak się bawili nasi rodzicie oraz najpopularniejsze zwyczaje studniówkowe.

Pierogi, falbanki i brzuszki. Takich ruskich jeszcze nie jedliście

Pierogi, falbanki i brzuszki. Takich ruskich jeszcze nie jedliście

Najpierw ruskie, a potem każde inne – tak często mówią miłośnicy pierogów. Po latach poszukiwań udało się zdobyć kresowy przepis na bezbłędne pierogi z nadzieniem z ziemniaków i sera. Jeszcze takich ruskich nie jedliście.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty