Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 maja 2023 r.
20:39

Lublin na starych zdjęciach. Tym razem taksówką w stronę PRL

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 A A
Skrzyżowanie Krakowskiego Przedmieścia z ul. Szopena i Ewangelicką
Skrzyżowanie Krakowskiego Przedmieścia z ul. Szopena i Ewangelicką (fot. Wojciech Turżański)

Tankowały na CPN, brały pasażerów stojących w kolejkach na postojach i wprost z ulicy. Lubelskie taksówki, gdy były nimi fiaty 125p, wołgi i warszawy, są bohaterkami wystawy fotograficznej. Autorem zdjęć pokazujących Lublin i jego mieszkańców z czasów PRL jest Wojciech Turżański

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To będzie kurs gratisowy, bo za wstęp na wystawę się nie płaci. Taksometr zacznie cykać w czwartek, 25 maja o godz. 18 a taksówka zatrzyma się dopiero po miesiącu. Przez ten czas w Galerii Teatru NN będzie można oglądać zdjęcia zebrane pod tytułem „Kurs na PRL" i jest to fotograficzna podróż taksówką po Lublinie z czasów gdy napis TAXI ozdabiał dachy warszaw, wołg, wartburgów, polonezów czy dużych fiatów.

Z każdym łączy się opowieść

- Rozmowy o pokazaniu fotografii trwały jakiś czas, szukaliśmy tematu. Taksówki są częścią miasta, to nie same samochody są tematem ale Lublin i taksówki. Starałem się nie ingerować w wybór jakiego dokonali autorzy wystawy, którzy dostosowali ją do tego, czego oczekują widzowie. Dołożyłem chyba tylko ze trzy zdjęcia. Każde jest w jakiś sposób szczególne, z każdym łączy się opowieść, którą przywołam oprowadzając po wystawie. Jest moją pierwszą autorską i trudno opisać co czuję. Nie sądziłem, że tak szybko po zakończeniu pracy zawodowej będę przeżywał taki stres – mówi trochę żartobliwie Wojciech Turżański, autor prezentowanych prac.

Wojciech Turżański (rocznik 1957) pochodzi z Lublina. Fotografował już jako dziecko inspirując się zainteresowaniami ojca, Jerzego Turżańskiego; fotografa, dziennikarza motoryzacyjnego i współzałożyciela „Kuriera Lubelskiego". Pan Wojciech, tak jak ojciec, oprócz fotografii interesuje się motoryzacją.

Taksówki miejskim pretekstem

- Fotografując Lublin, komunikację miejską – autobusy, trolejbusy i taksówki, łącząc swoje życiowe pasje odsłonił niszowy ówcześnie temat fotograficzny. Na wystawie prezentujemy dotąd niepublikowane zdjęcia oraz przekrój kolekcji liczącej ponad 1000 fotografii, którą zgromadziliśmy w archiwum ośrodka. Będą to widoki na lubelskie taksówki z lat 70. i 80. ubiegłego wieku – motyw przewodni wystawy - jednak stanowią one jedynie pretekst do przedstawienia Lublina tamtego czasu. Wystawę fotografii wzbogacą dokumenty, relacje historii mówionej i przedmioty związane z lubelskimi taksówkami czasu PRL – mówi Patryk Pawłowski z Pracowni Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który zaprojektował i opracował graficznie wystawę a wspólnie z autorem wybrał i opisał zdjęcia.

Podświetlane liczydełka

- Nie korzystaliśmy często z taksówek, każda jazda była dla mnie wielką atrakcją. Stałem za przednią kanapą, wówczas fotele nie były dzielone jak we współczesnych autach. Pierwszą rzeczą rzucająca się w oczy był mechaniczny taksometr z chorągiewką, którą kierowca przełamywał i ustawiał taryfę. Wówczas otwierały się podświetlone liczydełka, tykał zegar, przesuwały cyfry. Gdy kurs był wieczorem wyglądało to jeszcze ciekawiej. Pamiętam, że ojciec chodził złapać taksówkę gdy jechaliśmy na wakacje. Łapanie taksówki było wówczas konieczną umiejętnością, szedł na skrzyżowanie gdzie najczęściej można było zobaczyć puste. Wsiadał, przyjeżdżał pod dom, gdzie czekaliśmy z bagażami i razem jechaliśmy na dworzec kolejowy – wspomina Wojciech Turżański, którego fotografie znają czytelnicy lubelskiej prasy i osoby zainteresowane historią Lublina. Na przykład odwiedzający CSK znajdą je na wystawie pokazującej jego historię. Jest na nich gmach Teatru w Budowie zanim stał się znanym nam obiektem.

Opis łapania taksówki zwanej taryfą i widok kolejek na postojach będą abstrakcją dla współczesnych użytkowników aplikacji. To zdanie dla dziadków i pradziadków by wytłumaczyć zasadę działania telefonu nr 222-22, który dzwonił na postoju przy placu Litewskim (dziś deptak koło hotelu Europa) oraz 233-33 dźwięczącego na placu Wójtowicza przy dworcu PKP.

Rozmowy z lublinianinem 50+ wymagać będzie zlokalizowanie 27 postojów taksówek, które istniały w latach 80. ubiegłego wieku i były wyliczane wszystkie ówczesne przewodniki po mieście – m.in: przy ul. Armii Czerwonej, Bieruta, Mełgiewskiej (przy FSC), Nowotki (róg Grottgera) czy na placu Zebrań Ludowych. Nie mówiąc o ośmiu stacjach CPN, z których jedna była przy al. PKWN.

Ale nie tylko samochodowe motywy znajdą oglądający wystawę, bo w kadrach Wojciecha Turżańskiego są i barwne neony kawiarni, i restauracji Krakowskiego Przedmieścia, śródmiejskie ulice czy powstające blokowiska z wielkiej płyty.

Zwiedzanie ekspozycji w galerii przy ul. Grodzkiej 34 zaplanowano od poniedziałku do piątku (10-17); soboty po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 81 532 58 67 lub email: teatrnn@tnn.lublin.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tę wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty