Rynek, drożdżowe koguty i bulwar nad Wisłą. To nadal dla wielu turystów odwiedzających nadwiślańskie miasteczko obowiązkowe i często jedyne punkty wycieczki. Kazimierz Dolny ma jednak znacznie więcej do zaoferowania. I coraz więcej nowych pomysłów
Według serwisu CNN Travel to jedno z najbardziej romantycznych miast w Europie Środkowej. Kazimierz (wraz z Sopotem, Sandomierzem i Krynicą-Zdrój) zostało docenione za piękne widoki i świetne jedzenie. CNN Travel poleca spacery nad Wisłą, a także wizytę w kawiarniach i herbaciarniach m.in. przy ul. Krakowskiej.
Kazimierskie plenery doceniają też filmowcy, ostatnio twórcy serialu „W rytmie serca”. Miasto jest też niezmiennie od kilkunastu lat letnią stolicą kina, która na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi ściąga tłumy z Polski i zagranicy. To tylko niektóre powody, by tu przyjechać.
Muzyczny Zamek
- Zespół zamkowy, którym zarządzamy od pięciu lat, odwiedza coraz więcej turystów. Zaczynaliśmy od ok. 100 tysięcy, teraz mamy 150 tysięcy w ciągu roku. Staramy się coraz lepiej wykorzystywać przestrzeń zamku, która ma niesamowitą akustykę, idealną do koncertów. Cały czas wzbogacamy naszą ofertę muzyczną - mówi Mariusz Płoszaj-Mazurek, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. - Mamy wielu miłośników koncertów na zamku organizowanych m.in. w ramach festiwalu „Dwa Brzegi”, ale także naszego samodzielnego cyklu „Muzyczny zamek”. Za niecały miesiąc wystąpi u nas Edyta Górniak. Jako support zobaczymy młodych artystów wybranych podczas castingu, który organizujemy 22 czerwca.
Nie tylko Rynek
Kolejna muzyczna gratka to koncert Keva Foxa i Smolika zaplanowany na 10 sierpnia. - Poruszamy się w głównym nurcie muzycznym, ale sięgamy po coraz bardziej ambitne propozycje i dbamy o jakość naszej oferty. W międzyczasie planowaliśmy także koncerty The Dumplings i Darii Zawiałow, ale tych artystów będzie można zobaczyć podczas Festiwalu Kazimiernikejszyn, który zaczyna się 17 lipca (organizuje go spółka KMK3 z Warszawy). To festiwal już bardzo rozpoznawany w całej Polsce ze względu na stały wysoki poziom muzyczny i wybór czołówki polskich artystów, ale nie tylko - mówi Płoszaj-Mazurek. - Chodzi też o specyficzne miejsce, w którym odbywają się koncerty. Kamieniołomy świetnie się w tej roli sprawdziły i są kolejnym przykładem na to, że pomysł odciążania Rynku i poszukiwanie nowych miejsc do artystycznych wydarzeń jest strzałem w dziesiątkę.
Jazz nad Wisłą
O wyjściu turystyki poza Rynek i odciążenia centrum miasteczka wielokrotnie wspominał Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego. Jednym z takich pomysłów jest cykl Jazz nad Wisłą, który urząd miasta organizuje ze Studio KZMRZ. Koncerty na barce nad Wisłą mają odbywać się cyklicznie.
- To jedno z takich wydarzeń, które pozwala odkrywać Kazimierz i czerpać inspiracje, jakie daje otoczenie i natura, tym samym dając odpocząć ścisłemu, zmęczonemu centrum - tłumaczy Michał Stachyra, założyciel Studia KZMRZ w Kazimierzu Dolnym, które oferuje alternatywę kulturalną w nadwiślańskim miasteczku i promuje sztukę współczesną.
Kolejnym nowym miejscem na muzycznej mapie Kazimierza ma być willa Szukalskiego, w której już jutro wystąpi artystka Siksa, a 15 czerwca zespół Mijagi (koncerty organizuje Studio KZMRZ).
Muzeum Nadwiślańskie jak nowe
Niebawem w nowej odsłonie przywita turystów Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Remont i modernizacja zabytkowych budynków za ponad 16 mln zł potrwa do końca września. Poza unowocześnieniem instalacji elektrycznych, sanitarnych, grzewczych oraz wymianą lub rekonstrukcją okien i drzwi, nowy wymiar zyskają wystawy stałe Muzeum.
Chodzi o wystawę o historii miasteczka i kolonii artystycznej w Kamienicy Celejowskiej, wystawę przyrodniczą w Spichlerzu Ulanowskiego oraz odświeżoną wystawę w Domu Kuncewiczów. Ekspozycje zostaną wzbogacone o multimedia i będą przystosowane dla potrzeb osób słabo widzących i niedowidzących, m.in. poprzez montaż specjalnego oświetlenia i wprowadzenie napisów w języku Braille’a.
Na nowo zostaną także zaaranżowane tereny zielone. Chodzi przede wszystkim o ogród przy Domu Kuncewiczów, patio w Kamienicy Celejowskiej oraz ogród dydaktyczno-edukacyjny pomiędzy Spichlerzem Ulanowskiego a domem wójtowskim z Modliborzyc.
- Intensywne prace wciąż jeszcze trwają. Obecnie: wykończeniowe wewnątrz budynków, za wyjątkiem Spichlerza Ulanowskiego, który jest najstarszym z remontowanych obiektów - informuje Magdalena Postępska z Muzeum Nadwiślańskiego. - W przypadku tego zabytku konieczne są jeszcze do przeprowadzenia działania związane z naprawą konstrukcji więźby dachowej i stropów oraz dachu.
W krainie Lego
Ucieszą się też fani klocków Lego. W wakacje przy ul. Senatorskiej otwiera się Kazimierskie Muzeum Klocków Lego, w którym będzie można obejrzeć makiety i kilkaset eksponatów, w tym perełki z lat 70. i 80. ubiegłego wieku.
Muzeum powstaje w miejscu galerii sztuki ArtLoch. - Zdecydowaliśmy się na zamknięcie galerii i nową działalność. W Kazimierzu jest zdecydowanie za mało atrakcji dla dzieci. Rodzice mogą wejść z nimi na zamek czy basztę, ale typowych atrakcji dla dzieci brakuje - mówi Anna Śniechórska-Janik, właścicielka Kazimierskiego Muzeum Klocków. - Wpadliśmy z mężem na pomysł otworzenia muzeum, bo mamy ogromną kolekcję klocków Lego. Jest wśród nich dużo unikatów. Najstarsze są z lat 80., a nawet kilka z 70. To przede wszystkim nasze prywatne zbiory.
W muzeum będzie można obejrzeć kilkaset eksponatów i wiele różnych makiet.
13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
27 lipca - 4 sierpnia
Premiery, ważne filmy minionego roku i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty. Pod koniec czerwca mają pojawić się pierwsze informacje na temat programu tegorocznej edycji.
* więcej na dwabrzegi.pl
Festiwal Kazimiernikejszyn
17-21 lipca
Organek, Kult, The Dumplings, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow, Mela Koteluk. To tylko cześć imponującej listy artystów, którzy wystąpią w kamieniołomach podczas tegorocznego festiwalu Kazimiernikejszyn. Jak co roku podczas „festiwalu bez spinki” atrakcji (nie tylko muzycznych) nie zabraknie.
* więcej na kazimiernikejszyn.pl.
Pardes Festival
21-27 sierpnia
Koncerty, spacery tematyczne, spotkania literackie. To tylko niektóre atrakcje siódmej już edycji Pardes Festival - Spotkań z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym, który organizuje Fundacja Spichlerz Kultury. W tegorocznym programie znalazł się m.in. koncert muzyki sefardyjskiej w klimatycznym Teatrze Klepisko w Skowieszynku pod Kazimierzem. Będą też spacery tematyczne, prezentacje multimedialne, spotkania literackie.