72 lekarzy z 24 powiatowych komisji czeka na 22 tys. poborowych. Na ich dokładne przebadanie mają prawie trzy miesiące. Pobór w naszym województwie zacznie się w poniedziałek i potrwa do 29 kwietnia.
W tym czasie na komisję powinni zgłosić się wszyscy mężczyźni urodzeni w 1986 roku i ci, którzy nie zgłosili się w minionych pięciu latach. Pobór dotyczy też niektórych kobiet – uczennic szkół medycznych i weterynaryjnych, które w tym roku kończą naukę.
Na komisję poborowy powinien wziąć: dowód osobisty, fotografię i ewentualnie dokumenty dotyczące jego stanu zdrowia. Jeżeli poborowy uczy się lub studiuje, to musi mieć również dokument potwierdzający ten fakt.
Poborowi mogą starać się o odroczenie służby wojskowej. W tym roku wprowadzono dwie nowości. Pierwsza to odroczenie na czas zdobycia wojskowych kwalifikacji, np. prawa jazdy kategorii C lub uprawnień nurka. Taki poborowy trafia do jednostki od razu na konkretne stanowisko. Druga nowość to możliwość ubiegania się o odroczenie służby ze względu na kłopoty osobiste.
Rok temu przed komisje lekarskie stawiło się 97,67 proc. wszystkich poborowych. Kategorię A otrzymało 82,6 proc. poborowych. „Najzdrowszy” okazał się powiat rycki, najbardziej słabowity – krasnostawski.