Gospodarstwa, które nie zarejestrują trzody chlewnej w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, nie otrzymają odszkodowania w przypadku wystąpienia w ich stadzie afrykańskiego pomoru świń (ASF). Taką decyzję podjął Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie
W naszym regionie odnotowano już trzy ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ta groźna, nieuleczalna wirusowa choroba świń domowych i dzikich zebrała już swoje żniwo w trzech gospodarstwach w Lubelskiem. W Starych Buczych (gmina Janów Podlaski) zostało zabitych i zutylizowanych 36 świń. Chore były też świnie w dwóch gospodarstwach w miejscowości Droblin (gmina Leśna Podlaska). Tutaj zabito w sumie 26 zwierząt.
W całej Polsce mamy już potwierdzanych 107 przypadków ASF (dotyczą chorych dzików) i 14 ognisk choroby (dotyczą chorych świń). Pierwsze ognisko ASF – w województwie podlaskim odnotowano 21 lipca 2014 r.
– Dotychczas najczęstszym źródłem wirusa były padłe dziki – mówi prof. dr hab. Zygmunt Pejsak, specjalista z zakresu epizootiologii, a zwłaszcza chorób zakaźnych świń z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Na teren województwa lubelskiego wirusa nie przyniosły jednak chore dziki. Stało się to za sprawą ludzi.
– Sądzimy, że działania te były nieświadome, bo nie podejrzewamy aby ktoś świadomie tę chorobę do nas sprowadził – mówi Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski. – To prawdopodobnie zachłanność i możliwość skorzystania z sytuacji „kupujemy tanio, sprzedajemy drogo” spowodowała, że ta choroba została do nas sprowadzona.
Śledztwo w tej sprawie wszczęła już prokuratura w Białej Podlaskiej.
Lekarze weterynarii przyznają, że producenci trzody chlewnej niechętnie mówią o tym gdzie robili zakupy. – Ludzie w gospodarstwach gdzie jest ASF nie chcą powiedzieć skąd kupili świnie– przyznaje Paweł Piotrowski, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Decyzją Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Lublinie gospodarstwa, które będą mieć świnie niezarejestrowane w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, nie otrzymają odszkodowania w przypadku wystąpienia w ich stadzie ASF.
– Takie polecenie wydałem w poniedziałek na piśmie – potwierdza dr Piotrowski.
Na terenie, gdzie wykryte zostały ogniska choroby, obowiązują liczne obostrzenia. Z obszaru zapowietrzonego (w promieniu 3 km wokół ogniska ASF) i obszaru zagrożonego ASF (kolejne 7 km) m.in. zabrania się wywożenia świń bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Nie można też przywozić i wywozić innych zwierząt bez zgody tegoż lekarza. Poza tym nie można organizować wystaw, targów z udziałem zwierząt jak też zbiorowych polowań i odłowu zwierząt.
Objawy afrykańskiego pomoru świń
• gorączka 40,5-42°C, która nie spada nawet po zastosowaniu antybiotyku
• brak apetytu
• sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała
• drobne, ale liczne wybroczyny w skórze, zaczerwienienie skóry widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach
• pienisty wypływ z nosa, wypływ z worka spojówkowego
• biegunka – często z domieszką krwi, wymioty i niedowład zadu
• ronienia u prośnych macior