Po 20 latach przerwy w Babinie (pow. lubelski) znowu zacznie działać browar. Piwa napijemy się w przyszłym sezonie.
Babiński minibrowar powstał w 1991 roku. Warzono w nim m.in. Rosę Chmielową czy Babin Beer. – Pamiętam je. Kupowałem to piwo do swojego sklepu. Cieszyło się powodzeniem, ale jeszcze lepiej sprzedawało się w Warszawie – wspomina Marek Wójtowicz z Babina.
Niestety, zmiany ustrojowe oznaczały również zmianę przepisów. W tym czasie zamknięto wiele małych browarów. Kryzys nie ominął również Browaru Babin – w 1994 zawieszono produkcję. Pomysł na reaktywację zrodził się w głowie zięcia ówczesnego właściciela browaru ponad dwa lata temu. Dzisiaj wiadomo, że browar powstanie.
– Załatwiamy wszystkie formalne sprawy. Przez tyle lat technologia poszła do przodu i pozwolenia trzeba wyrobić na nowo – wyjaśnia Michał Bukowski, menedżer.
Jednocześnie trwa remont wnętrza budynku i przystosowywanie go do nowych maszyn. Część instalacji jest już gotowa. Niektóre zbiorniki udało się odzyskać po starym browarze.
W browarze będzie także linia do napełniania butelek. – Chcemy, żeby maszyny były zainstalowane do końca tego roku – dodaje Bukowski. Potem potrzeba ok. 3 miesięcy na testy i próbne warzenie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, produkcja ruszy w maju przyszłego roku.
Jakie piwo wyprodukuje Browar Babin? – Nie chcemy jeszcze tego zdradzać. Na pewno będzie to naturalne piwo, warzone zgodnie ze sztuką prawdziwego piwowarstwa – zapowiada Bukowski.
Wiadomo tylko, że będą to piwa dolnej i górnej fermentacji. – Stylów piwnych będzie kilka. Na pewno pojawi się Pilsner. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z piwowarami z Polski i zagranicy – dodaje menedżer.
Woda do browaru będzie pochodziła z własnego ujęcia. – W latach 80. właśnie w tym miejscu właściciel Cisowianki rozważał uruchomienie produkcji – dodaje Bukowski.
Część babińskiego piwa trafi do sklepów, a część do pubów. Trunek będzie można kupić również w miejscu produkcji. – Dla gości przygotowujemy możliwość obejrzenia browaru i przyjrzenia się procesowi powstawania piwa – mówi Michał Bukowski.
Browar wyprodukuje maksymalnie 5 tys. hektolitrów rocznie. Zatrudnienie znajdzie w nim 6 osób.