Mniej niż 40 procent wiernych w diecezji lubelskiej uczestnicy w niedzielnej mszy - wynika z danych za 2013 r., które opublikował właśnie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Jest to proces ogólnopolski.
"Od początku lat '90 obserwuje się z roku na rok niewielki, ale systematyczny, spadek wskaźnika dominicantes - czytamy na stronie internetowej ISKK.
Wynika, z tego że coraz mniej Polaków uczestniczy regularnie w niedzielnej mszy. W ubiegłym roku wskaźnik dominicantes wyniósł 39,1 proc. "Zatem po raz pierwszy od 1980 roku, spadł poniżej 40 procent - czytamy w informacji Instytutu.
"Spadek wskaźnika dominicantes dotyczy niemal równomiernie wszystkich diecezji w Polsce. Oznacza to, że jest to proces ogólnopolski. W ciągu ostatnich 10 lat grupa osób praktykujących regularnie zmniejszyła się o niemal 2 miliony osób”.
W diecezji lubelskiej wskaźnik dominicantes w porównaniu w ogólnopolskiego jest nieco wyższy wynosi 39,7 procent, zaś w diecezji zamojsko-lubaczowskiej wynosi 45 proc. Jeśli chodzi o osoby przystępujące do komunii to w diecezji lubelskiej wskaźnik communicantes wynosi 19,3 proc., zaś diecezji zamojsko-lubaczowskiej - 20,2 proc.
Od ogólnopolskiej normy są wyjątki. - W latach 2008 - 2012 robiliśmy takie wewnętrzne badanie, z którego wynika, że liczba wiernych w naszej parafii wzrosła o 100 procent - mówi ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Lublinie. I dodaje: Według mnie najpierw trzeba dobrą diagnozę środowiska. To trwa co najmniej rok. Pozwoli to określić priorytety i wyjść naprzeciw oczekiwaniom wiernych. Moim zdaniem należy pokazać piękno liturgii - dobrze przygotowanej i przeżytej i być w konfesjonale - to ludzie tego potrzebują.
W 2000 roku odsetek wiernych w diecezji lubelskiej, którzy regularnie uczestniczą w niedzielnej mszy wynosił 44,6 proc., w diecezji zamojsko-lubaczowskiej - 53,8 proc.
Diecezje z najwyższymi i najniższymi wskaźnikami dominicantes i communicantes w 2013 r.
rzeszowska - 64,1 proc., 17,4 proc.
przemyska - 58,8 proc., 16,2
…
łódzka - 26,5 proc., 11,6 proc.
koszalińsko-kołobrzeska - 25 proc., 10,4 proc.
szczecińsko-kamieńska - 24,3 proc., 10,9 proc.