Nocleg w budynkach nadleśnictw, na kempingu lub na biwaku wśród lasów to nowa oferta Lasów Państwowych dla miłośników natury. Z rezerwacją warto się pospieszyć, bo miejsca rozchodzą się na pniu.
Lasy Państwowe stworzyły portal czaswlas.pl, na którym znajdziemy m.in. informacje o leśnych szlakach turystycznych (pieszych, rowerowych i konnych), ścieżkach edukacyjnych i historycznych oraz punktach widokowych.
– Dzięki temu każdy może w prosty sposób zaplanować wypoczynek z przyjaciółmi lub rodziną na łonie natury w ulubionym zakątku Polski. Chcemy ułatwić Polakom zamkniętym z powodu pandemii przez wiele miesięcy w domach wyrwanie się z pełnych betonu, hałasu i smogu miast, by mogli odpocząć w bliskości przyrody – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Największym zainteresowaniem cieszy się oferta noclegowa: miejsca biwakowe, kempingi, ośrodki wypoczynkowe i kwatery w budynkach należących do nadleśnictw. Leśnicy przyznają: zainteresowanie jest ogromne.
– Niestety na ten sezon miejsc wolnych już tam nie mamy. Wynajmem zainteresowane są głównie rodziny, które przyjeżdżają z całej Polski – mówi Wojciech Tutka z Nadleśnictwa Janów Lubelski, pytany o noclegi w odremontowanej kwaterze łowieckiej Cegielnie. Wolne pokoje na wczesną jesień można jeszcze znaleźć w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie”. W zależności od standardu koszt wynajęcia to ok. 70 zł za osobę.
Podobne ceny obowiązują na Roztoczu. – Mamy pokoje gościnne w Hamerni. Koszt wynajęcia to 75 zł za dobę – mówi Stanisław Nawrocki, nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów. – Zapraszamy wszystkich lubiących spacery po lasach czy wycieczki rowerowe. Na naszym terenie mamy aż trzy rezerwaty: Czartowe Pole, Susiec i Nowiny. W dwóch z nich powietrze jest porównywalne do tego nad morzem. Wypoczynek u nas jest więc wskazany także ze względów zdrowotnych.
Na portalu czaswlas.pl znajdziemy ponad 20 miejsc noclegowych udostępnianych przez poszczególne nadleśnictwa. Żeby zarezerwować nocleg trzeba jednak wykazać się sporą dozą cierpliwości. Przy wielu ofertach nie podano numerów telefonów. Trzeba więc najpierw znaleźć numer kontentego nadleśnictwa a dopiero potem prosić o połączenie z osobą zajmującą się wynajmem.