Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 sierpnia 2013 r.
17:30
Edytuj ten wpis

Drogi, tory, szynobusy. Co powstanie za pieniądze z UE?

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
RPO Województwa Lubelskiego to unijne dotacje, które dzielone są w Lublinie, a nie w Warszawie (Wojc
RPO Województwa Lubelskiego to unijne dotacje, które dzielone są w Lublinie, a nie w Warszawie (Wojc

Stworzenie systemu dróg, remont torów i zakup szynobusów, utworzenie szlaku rowerowego na wałach przeciwpowodziowych – to niektóre z projektów kluczowych, jakie znajdą się w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014 - 2020.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
RPO Województwa Lubelskiego to unijne dotacje, które dzielone są w Lublinie, a nie w Warszawie. Według projektu programu na lata 2014-2020 będziemy mieli do rozdysponowania 8 mld zł. Połowa tych pieniędzy pójdzie na innowacje, wsparcie przedsiębiorców, energię odnawialną i technologie informacyjno-komunikacyjne. Unia wymaga, żeby projekty finansowane w ramach RPO przyniosły efekty ekonomiczne.

Nowością są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli pieniądze dla największych miast regionu: Lublina, Białej Podlaskiej, Chełma, Zamościa i Puław.

Nabór projektów kluczowych RPO – takich, które dostaną pieniądze bez udziału w konkursach – rozpocznie się 15 września. Kryteria, jakie muszą spełnić takie projekty, poznamy wkrótce.

– Czekamy na projekty systemowe, które rozwiążą duże problemy, a nie załatwią interes tylko jednego samorządu – mówił wczoraj dziennikarzom marszałek województwa Krzysztof Hetman (PSL). Do współpracy zachęcał samorządy, uczelnie, przedsiębiorców czy szkoły.

– Nie widzę powodu, żeby np. organizować konkurs dla szpitali powiatowych. Lepiej, żeby placówki dogadały się i przygotowały wspólny projekt, w którym każdy szpital będzie miał swoją specjalizację. Teraz każdy ma ambicję mieć np. tomograf, a to przecież można załatwić jedną placówką – stwierdza Hetman.

Władze województwa wśród propozycji projektów kluczowych widzą m. in. rozbudowę i doposażenie Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego, utworzenie systemu dróg powiatowych i wojewódzkich, remont torów i zakup szynobusów czy utworzenie szlaku rowerowego na wałach przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły.
Projekty kluczowe mają być gotowe do połowy października. Czy samorządom, uczelniom i innym instytucjom wystarczy czasu, by je przygotować?

– Jeśli ktoś mówi, że miał zbyt mało czasu, to niech zabierze się za inną pracę – kwituje ostro marszałek. I dodaje: O tym, że prace nad RPO trwają od 1,5 roku wiedzieli wszyscy. Podobnie jak o tym, że w latach 2014-2020 stawiamy na projekty systemowe.

Projekt RPO spotkał się z ostrą krytyką Prawa i Sprawiedliwości.

– Zarząd Województwa nie ma pomysłu na rozwój regionu – twierdzi Lubelska Rada Regionalna PiS. Główne zarzuty to brak w niej wizji rozwoju województwa, fakt że w projekcie znów znalazło się "wszystko dla wszystkich” i podkreślanie roli odnawialnych źródeł energii, choć region ma "olbrzymi potencjał” nieodnawialnych źródeł energii w postaci węgla kamiennego i gazu łupkowego. Opozycja krytykuje również brak listy projektów kluczowych (w poprzednim rozdaniu RPO takim projektem była m. in. budowa lotniska w Świdniku).

– PiS w ten sam sposób krytykuje wszystkie nasze dokumenty bez względu czy jest to RPO, czy strategia rozwoju. To znaczy, że ich nie czytają. Mogliby zmienić płytę, bo ta jest już zdarta – stwierdza Hetman.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium