Dotacje z programu "Rozwój obszarów zależnych od rybactwa” mogą trafić także do tych, którzy z rybołówstwem nie mają nic wspólnego. Dzięki milionom z Unii, na obszarach zależnych od rybactwa, można zainwestować nie tylko w ryby. Pieniądze można dostać także na założenie warsztatu samochodowego, restauracji czy firmy budowlanej.
– Wniosek o dofinansowanie może złożyć niemal każdy, kto chce zainwestować na terenie objętym działaniem grupy rybackiej, czyli na terenie 16 gmin położonych w powiatach lubartowskim, parczewskim i ryckim – mówi Mariusz Puła z Lokalnej Grupy Rybackiej. I dodaje: Nie ma znaczenia, gdzie mieszkają i mają zarejestrowaną działalność.
Założona w 2010 roku LGR jako jedyna w województwie lubelskim otrzymała unijne wsparcie na rozwój terenów związanych z rybactwem. W sumie do wydania jest 34 mln zł. LGR planuje rozdzielić pieniądze w czterech turach.
– Z unijnych dotacji mogą korzystać zarówno samorządy, jak i przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne – mówi Antoni Gajda, Prezes Stowarzyszenia LGR "W dolinie Tyśmienicy i Wieprza”.
Gospodarstwa rybackie mogą kupić maszyny, urządzenia i środki transportu, czy zagospodarować teren, na którym prowadzą działalność rybacką. Ale nie mogą w ten sposób sfinansować budowy nowych stawów. Z kolei samorządy planują inwestycje w turystykę i ochronę środowiska.
– Będzie to ścieżka rowerowa, biegnąca częścią dawnego traktu królewskiego Kraków–Wilno, przez lasy parczewskie. Połączy Ostrów Lubelski z Parczewem – mówi Ryszard Smerdel, burmistrz Ostrowa Lubelskiego. – Będzie miała długość 14 km. Powinna powstać w przyszłym roku.
Andrzej Armaciński, właściciel stawów w powiecie parczewskim, chce za pieniądze z tego projektu zarybić stawy, przetrzebione przez choroby. – Straty były bardzo duże, muszę odbudować tzw. żywy potencjał – mówi Armaciński.
Pieniądze przeznaczone mogą być również np. na założenie albo rozwinięcie działalności gospodarczej. Można na to dostać do 60 proc. zwrotu kosztów. Co ważne, z funduszy można sfinansować też inwestycje, które są już w trakcie realizacji.
Szczegóły dotyczące składania wniosków dostępne są w Biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka "W dolinie Tyśmienicy i Wieprza” w Lubartowie przy ul. Słowackiego 11 i na stronie internetowej www.lgr-lubelskie.pl. Stowarzyszenie wstępnie oceni wnioski. Ostateczną decyzję o przyznaniu pieniędzy będzie podejmował Urząd Marszałkowski.