Sensacją niedzieli w Paryżu był wykład na Sorbonie laurata Pokojowej Nagrody Nobla prof. Elie Wiesela, który mówił o lekcji Holocaustu i percepcji tej zbrodni w dniu dzisiejszym. Precyzyjniej zaś sensację wywołała konferencja prasowa, jaka się po wykładzie odbyła.
Kandydatura postaci tego formatu, co Elie Wiesel, który jest zapewne najbardziej znanym i szanowanym Żydem na świecie, w wyraźny sposób kontrastowałaby z profilem obecnego prezydenta Mosze Kacawa, uwikłanego w skandal obyczajowy, w którym zarzuca mu się wykorzystywanie seksualne pracownic swego biura.
Głowa państwa izraelskiego posiada funkcje przede wszystkim reprezentacyjne i ceremonialne, zgodnie z wymaganiami jest ona także wzorem i autorytetem moralnym. Prezydent wybierany jest przez 120-osobowy parlament izraelski Kneset, bezwzględną większością (61 głosów) w pierwszym głosowaniu lub zwykłą większością w trzecim lub kolejnym.
Lista dotychczasowych prezydentów jest następująca: Chaim Weizmann (1949-1952), Yitzhak Ben-Zvi (1952-1963), Zalman Shazar (1963-1973), Ephraim Katzir (1973-1978), Yitzhak Navon (1978-1983),Chaim Herzog (1983-1993), Ezer Weizman (1993-2000) i Mosze Kacaw (2000 - ). Zresztą jego zwycięstwo nad Shimonem Peresem było dużą sensacją, bowiem do samego głosowania wybór posiadającego korzenie sięgające Polski Peresa nad urodzonym w Iranie Kacawem wydawał się pewny. Ku wielkiemu zaskoczeniu wygrał ten drugi 63:57.
Formalnie Elie Wiesel spełnia warunki, by zostać głową państwa żydowskiego, bowiem jest jego obywatelem. Wśród wielu nagród, jakie posiada, znajduje się także przyznane mu przed dwoma laty lubelskie wyróżnienie "Serce dla Serc” (wcześniej otrzymał je także wielki przyjaciel noblisty, prof. Jan Karski). Przez pewien czas wydawało się nawet, że Elie Wiesel przybędzie na uroczystości 60-lecia wyzwolenia Majdanka lecz byli więźniowie obozu nie doszli do konsensusu w tej sprawie i do wizyty nie doszło.
W tym roku noblista bardzo krytycznie wypowiadał się na temat pomysłu wystawiania na Majdanu rock-opery "Jesus Christ Superstar” oraz zamiarowi usunięcie lubelskiego pomnika Holocaustu z placu Ofiar Getta Lubelskiego na peryferia.