Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 lutego 2024 r.
10:33

Jak kiedyś wyglądało województwo lubelskie? Czego możemy się o nim dowiedzieć?

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC

Kiedyś były chlubą i wpisywały się w krajobraz województwa lubelskiego. Teraz już ich nie ma albo zmieniły się nie do poznania. Wojewódzki konserwator zabytków postanowił przypomnieć nam o obiektach które zapisały się w historii dziejów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wśród wielu źródeł historycznych odnoszących się do historii naszego regionu znaleźć możemy spisaną w XVII wieku relację Ulryka Werduma.

– Pełniąc służbę we francuskiej dyplomacji, pochodzący z Niderlandów Werdum podróżował po Polsce w latach 1670–1672. W czasie wędrówki przez Polskę i obecną Ukrainę docierając niemal do rubieży ówczesnej Europy - odwiedził również tereny Lubelszczyzny – informuje wojewódzki konserwator zabytków.

Lektura dziennika jest gratką nie tylko dla historyków i badaczy. Ciekawa jest pod tym względem, że spisał ją obcokrajowiec, który pełniąc służbę i realizując powierzoną mu misję znalazł się w kraju, który mógł mu się wydawać co najmniej egzotyczny. Pisząc swoje dzienniki utrwalał na papierze fakty, które nawet dla nas Polaków mogą być zaskakujące.

– Ówczesna Rzeczpospolita w jego oczach mieniła się jako kraj nie tylko obejmujący olbrzymie terytorium, ale i odmienny od tego, co znał i widział w zachodnich bliższych mu stronach Europy. Nierzadko w stosunku do napotkanych w naszym kraju osób, zastanych sytuacji, zawiłych relacji politycznych, zwyczajów, tradycji itd. odnosił się z dystansem lub bez zrozumienia, a nawet krytycznie. Jednakże równie często w stosunku do zaobserwowanych zjawisk był życzliwie nastawiony lub wypowiadał się o nich z zainteresowaniem i akceptacją, czasem nawet z ekscytacją – opowiada konserwator zabytków.

Oprócz tego, że został wysłany do pełnienia szpiegowskiej misji, Werdum był bardzo spostrzegawczym człowiekiem, który zarejestrował ciekawe miejsca i budowle, które znajdowały się na szlaku jego wędrówki. Spisana przez Werduma relacja stała się cennym źródłem wykorzystywanym m.in.. do badań nad zamkami, siedzibami dworskimi oraz obiektami sakralnymi Lubelszczyzny.

Próby odtworzenia podróży Werduma podjął się pracownik WUOZ Grzegorz Mączka. Na podstawie dawnej siatki traktów komunikacyjnych i odwzorowaniem ich z obecnymi granicami naszego województwa wskazał miejscowości, które odwiedził tajny szpieg. Na liście znalazły się Lublin, Zamość, Bełżyce, Bzowiec, Chodel, Godów, Gorzków, Izdebno, Jabłonna, Kijany, Kluczkowice, Kolczyn, Końskowola, Krasienin, Krzczonów, Kurów, Łęczna, Łysołaje, Markuszów, Milejów, Niedrzwica, Niemce, Osmolice, Pilaszkowice, Piotrków, Płonka, Puchaczów, Puławy, Rybitwy, Siedliska, Sobieska Wola, Sułówek, Szczebrzeszyn, Żółkiewka i Zwierzyniec.

– Niestety kilku opisanych w pamiętniku Werduma nieistniających budowli nadal nie udało odnaleźć lub ustalić pierwotnego ich usytuowania. W takich przypadkach pozostają nam tylko domysły. Kilka identyfikować możemy z obiektami, które zachowały się do naszych czasów, choć obecnie posiadają odmienną formę, uległy przebudowie lub nawet nadbudowano na nich nowe konstrukcje – dodaje konserwator zabytków.

Więcej o Lubelszczyźnie z XVII wieku poczytać można w Dzienniku Werduma oraz artykule Leszka Krajzera "Z Werdumem po kraju. Uwagi na temat nowego wydania Dziennika podróży".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Motor Lublin - Cracovia (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Cracovia. Początek spotkania o godz. 17.30.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium