Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 lutego 2024 r.
10:33

Jak kiedyś wyglądało województwo lubelskie? Czego możemy się o nim dowiedzieć?

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC

Kiedyś były chlubą i wpisywały się w krajobraz województwa lubelskiego. Teraz już ich nie ma albo zmieniły się nie do poznania. Wojewódzki konserwator zabytków postanowił przypomnieć nam o obiektach które zapisały się w historii dziejów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wśród wielu źródeł historycznych odnoszących się do historii naszego regionu znaleźć możemy spisaną w XVII wieku relację Ulryka Werduma.

– Pełniąc służbę we francuskiej dyplomacji, pochodzący z Niderlandów Werdum podróżował po Polsce w latach 1670–1672. W czasie wędrówki przez Polskę i obecną Ukrainę docierając niemal do rubieży ówczesnej Europy - odwiedził również tereny Lubelszczyzny – informuje wojewódzki konserwator zabytków.

Lektura dziennika jest gratką nie tylko dla historyków i badaczy. Ciekawa jest pod tym względem, że spisał ją obcokrajowiec, który pełniąc służbę i realizując powierzoną mu misję znalazł się w kraju, który mógł mu się wydawać co najmniej egzotyczny. Pisząc swoje dzienniki utrwalał na papierze fakty, które nawet dla nas Polaków mogą być zaskakujące.

– Ówczesna Rzeczpospolita w jego oczach mieniła się jako kraj nie tylko obejmujący olbrzymie terytorium, ale i odmienny od tego, co znał i widział w zachodnich bliższych mu stronach Europy. Nierzadko w stosunku do napotkanych w naszym kraju osób, zastanych sytuacji, zawiłych relacji politycznych, zwyczajów, tradycji itd. odnosił się z dystansem lub bez zrozumienia, a nawet krytycznie. Jednakże równie często w stosunku do zaobserwowanych zjawisk był życzliwie nastawiony lub wypowiadał się o nich z zainteresowaniem i akceptacją, czasem nawet z ekscytacją – opowiada konserwator zabytków.

Oprócz tego, że został wysłany do pełnienia szpiegowskiej misji, Werdum był bardzo spostrzegawczym człowiekiem, który zarejestrował ciekawe miejsca i budowle, które znajdowały się na szlaku jego wędrówki. Spisana przez Werduma relacja stała się cennym źródłem wykorzystywanym m.in.. do badań nad zamkami, siedzibami dworskimi oraz obiektami sakralnymi Lubelszczyzny.

Próby odtworzenia podróży Werduma podjął się pracownik WUOZ Grzegorz Mączka. Na podstawie dawnej siatki traktów komunikacyjnych i odwzorowaniem ich z obecnymi granicami naszego województwa wskazał miejscowości, które odwiedził tajny szpieg. Na liście znalazły się Lublin, Zamość, Bełżyce, Bzowiec, Chodel, Godów, Gorzków, Izdebno, Jabłonna, Kijany, Kluczkowice, Kolczyn, Końskowola, Krasienin, Krzczonów, Kurów, Łęczna, Łysołaje, Markuszów, Milejów, Niedrzwica, Niemce, Osmolice, Pilaszkowice, Piotrków, Płonka, Puchaczów, Puławy, Rybitwy, Siedliska, Sobieska Wola, Sułówek, Szczebrzeszyn, Żółkiewka i Zwierzyniec.

– Niestety kilku opisanych w pamiętniku Werduma nieistniających budowli nadal nie udało odnaleźć lub ustalić pierwotnego ich usytuowania. W takich przypadkach pozostają nam tylko domysły. Kilka identyfikować możemy z obiektami, które zachowały się do naszych czasów, choć obecnie posiadają odmienną formę, uległy przebudowie lub nawet nadbudowano na nich nowe konstrukcje – dodaje konserwator zabytków.

Więcej o Lubelszczyźnie z XVII wieku poczytać można w Dzienniku Werduma oraz artykule Leszka Krajzera "Z Werdumem po kraju. Uwagi na temat nowego wydania Dziennika podróży".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

zdj. ilustracyjne

Piekło czteroletniej dziewczynki. Molestował ją ojciec?

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Paweł Tetelewski nie może być do końca zadowolony z postawy swoich podopiecznych

MKS FunFloor Lublin kontra Start Elbląg, czyli zachować koncentrację przez cały mecz

W piątek o godz. 18 MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z Energą Startem Elbląg.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium