Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 kwietnia 2010 r.
14:56
Edytuj ten wpis

Kawałek Ukrainy w Poslce

0 0 A A

Lubelszczyznę, to wciąż odkrywa w niej nowe magiczne miejsca. Fascynuje go pogranicze, wędruje przez uroczyska Polesia, ale najlepiej czuje się w nostalgicznym Pobużu. – To jest moje magiczne miejsce – mówi krótko Stanisław Turski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Urodził się w Kazimierzu Dolnym, nad pięknym wąwozem. Dziś ma tam swoją chatę, czereśniowy sad, pszczoły i ciszę. Ostoję, którą odziedziczył. Urodził się w chałupie, która miała 150 lat, a zamiast podłogi było klepisko. – Tam się uczyłem, tam podpatrywałem przyrodę. Pamiętam, jak dziadek wziął mnie za rękę i powiedział: chodź, pokażę ci, jak tatarka wschodzi – wspomina Stanisław Turski, współautor przewodnika "Lubelszczyzna”, autor przewodników i folderów turystycznych opisujących nasz region.

Kiedy ojciec kolejarz wziął w posiadanie stację Wałcz, wyemigrował na Pomorze. W 1960 roku osiedlił się w miejscowości Kanie koło Rejowca. Potem ojciec wybudował gniazdo rodzinne w Świdniku. Skończył technikum kolejowe, później geografię na UMCS. Żona jest geografem, córka jest geografem… Zięć też jest geografem.

Sam mieszka w Lublinie, jest dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. Jak tylko może, wyrywa się do swojej ostoi w Kazimierzu. Ze stuletniego modrzewiowego wąwozu wyciąga stół i kontempluje przyrodę. – W swoich wędrówkach po Lubelszczyźnie szukam takich miejsc, gdzie można kontemplować naturę. Spotkać serdecznych ludzi. Zachwycić się cudem przyrody, zasmakować w miejscowej kuchni. Takie miejsca powinniście pokazać w przewodniku "100 cudów Lubelszczyzny” – mówi Stanisław Turski.

Szczo pany howorite?

Pierwsza wyprawa na Lubelszczyznę? – Jeszcze z Wałcza, pociągiem. Rodzice spali, ja nie zmrużyłem oka. Chłonąłem stacje, które ukazywały się w snopie iskier z parowozu.
Znał wszystkie stacje po kolei. Czekał na Puławy, na której stał rozklekotany autobus. – Jechało się piękną trasą do Kazimierza. Wiedziałem, że jak już dojadę na miejsce, pierwsze co zrobię, pójdę na drzewa czereśniowe.

Smaku kresów spróbował w Kaniach koło Rejowca. Zauważył, że ludzie zaciągają. I nie mówią oset, tylko bodiak. W technikum kolejowym wziął udział w pieszym rajdzie na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Wysiadł z autobusu w miejscowości Bezwola. Stamtąd przez Przewłokę, Sosnowicę, wyruszył na Polesie.

Polesie zrobiło na nim piorunujące wrażenie. W jednej ze stodół zdjął z kołka wojskowy szynel, żeby podczas snu ochronić się przed zimnem. – Zobaczyła to gospodyni i mówi: Szynel po partyzantach został – opowiada. – A jak się koło Dębowej Kłody miejscowego zapytało o drogę, mówił: "Szczo pany howorite?”.

313 km wzdłuż Wieprza

Przez Lubelszczyznę lubi wędrować szlakami. Dziś wie, że najdziksza, nieposkromiona i tajemnicza Lubelszczyzna schowana jest nad brzegami rzek. Przeszedł 313 km wzdłuż Wieprza; od źródeł w miejscowości Wieprzowe Jezioro do ujścia w Dęblinie. Wędrował na raty. Z różnymi osobami. Po 15 km dziennie. – Najpierw urzekł mnie odcinek Wieprza między Łęczną a Kijanami. Jak się idzie, trzeba się przedzierać w kanionie przez dziką roślinność. To miejsce nazywam Amazonią lubelską – podkresla nasz przewodnik. Potem wsiąkł w dziki odcinek od Kocka po Białobrzegi. Wieprz ma tam szeroką dolinę, silnie meandruje, znajduje się tam dużo starorzeczy. – Aż trudno uwierzyć, że można cofnąć się w czasie o trzysta lat. Wieś Zakalew wyglądała podczas mojej podróży jak skansen.

Szwajcaria Podlaska

Kocha miejsca związane z przełomami rzek. Tak jest w przypadku Szwajcarii Podlaskiej. Początek malowniczego przełomu Bugu zaczyna się miejscowości Neple, gdzie do Bugu wpada Krzna. Razem tworzą szeroką kwiecistą łąkę, na której biwakują turyści. Dalej Bug tworzy malowniczy kanion. – Tak piękny, że kręcono tu sceny do filmu "Nad Niemnem” – mówi Turski. Malownicza wieś ma swój odpowiednik po drugiej stronie Bugu. Można zobaczyć tu zagadkową kamienną babę, lamus zwany skarbcem i pawilon, w którym car Aleksander I spotykał się z piękną żoną właściciela dóbr. W Neplach można wejść na wieżę widokową, która pozwala na ogarnięcie rozległych terenów Białorusi.

Pobuża czar

Pobuże to część Wyżyny Wołyńsko-Podolskiej, która prawie w całości leży na terytorium Ukrainy. W Polsce znajduje się tylko mały fragment regionu, zwany Równiną Bełską. Jak zacząć wyprawę po lubelskim Pobużu? – Trzeba dojechać do Dołhobyczowa w gminie Hrubieszów i udać się do Siedlisk. Tam znaleźć kwaterę agroturystyczną, przenocować i rano wyruszyć na wyprawę – zachęca Turski. Po drodze są kapliczki katolickie i greckokatolickie. Chrystusy rozwieszone na krzyżach bruśnieńskich. Biedna cerkiew w Sulimowie, największa drewniana cerkiew na Lubelszczyźnie we wsi Dłużniów, opuszczona cerkiew w Mycowie, stepowa roślinność, ostry, suchy wiatr z Ukrainy. – I nagrobki. Na jednym z nich przeczytałem: "Najlepszej żony, sąsiadki, matki tu ciało leży, co wdziękiem cnoty wszystkich zachwycało”.
Pobuża nie da się opisać słowami. Dobra fotografia odda tylko część klimatu. Tam trzeba pojechać, zostać na weekend i smakować każdą minutę. Sprawdzić, jak smakuje kawałek Ukrainy.

Pozostałe informacje

Gorzej trafić się nie dało

Gorzej trafić się nie dało

Zespoły z województwa lubelskiego w 1/8 finału Orlen Puchar Polski spotkają się najtrudniejszymi z możliwych przeciwników

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Dzisiaj na studniówce bawią się uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania przy ul. Poniatowskiego w Lublinie. Bal zorganizowali w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Herve Matthys od piątku jest nowym piłkarzem Motoru Lublin

Motor Lublin pozyskał obrońcę z Belgii

O tym transferze plotkowało się od dłuższego czasu. W piątek dostaliśmy potwierdzenie. Motor pozyskał czwartego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Tym razem do drużyny Mateusza Stolarskiego dołączył obrońca z Belgii Herve Matthys.

Arkadiusz Moryto w akcji

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska i Czechy na remis

W drugim meczu na mistrzostwach świata reprezentacja Polski mężczyzn zremisowała z Czechami 19:19. W niedzielę Biało-Czerwoni zagrają ze Szwajcarią, stawką będzie awans do kolejnej rundy (godzina 15.30).

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Na drodze krajowej 76 pomiędzy Łukowem i Stoczkiem Łukowskim doszło do wypadku z udziałem pieszego. Droga jest zablokowana w obydwu kierunkach. Policja kieruje na objazdy przez wioski Szyszki i Aleksandrówkę.

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

Piotr Błażewicz pozostanie na stanowisku dyrektora pogotowia w Zamościu

Błażewicz zostaje w pogotowiu. Wygrał konkurs na dyrektora

Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość i szef miejskich struktur PiS wygrał konkurs na dyrektora Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Nie ma natomiast jeszcze decyzji władz województwa co do stanowiska dyrektora szpitala w Radecznicy.

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Były minister edukacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek, potwierdził, że wybiera się do USA. Polityk weźmie udział w poniedziałkowym zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na urząd 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Piłkarze Motoru mają za sobą pierwszy sparing podczas obozu w Turcji, a drugi przy okazji zimowych przygotowań. Podopieczni trenera Mateusza Stolarskiego w piątek zremisowali z węgierskim MTK Budapeszt 1:1. Na boisku w ogóle nie pojawili się: Samuel Mraz i Kaan Caliskaner.

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o zniszczenie Ściany Pamięci przy dawnym cmentarzu żydowskim w Biłgoraju. Sprawcy grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Budowa Stałej Bazy Lotnictwa Wojskowego w Lublinie, pomimo wcześniejszych trudności, pozostaje w planach Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Jak poinformował prezes Portu Lotniczego Lublin trwają już przygotowania do podpisania umów cywilnoprawnych i operacyjnych między lotniskiem a wojskiem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium