Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 kwietnia 2010 r.
14:56
Edytuj ten wpis

Kawałek Ukrainy w Poslce

0 0 A A

Lubelszczyznę, to wciąż odkrywa w niej nowe magiczne miejsca. Fascynuje go pogranicze, wędruje przez uroczyska Polesia, ale najlepiej czuje się w nostalgicznym Pobużu. – To jest moje magiczne miejsce – mówi krótko Stanisław Turski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Urodził się w Kazimierzu Dolnym, nad pięknym wąwozem. Dziś ma tam swoją chatę, czereśniowy sad, pszczoły i ciszę. Ostoję, którą odziedziczył. Urodził się w chałupie, która miała 150 lat, a zamiast podłogi było klepisko. – Tam się uczyłem, tam podpatrywałem przyrodę. Pamiętam, jak dziadek wziął mnie za rękę i powiedział: chodź, pokażę ci, jak tatarka wschodzi – wspomina Stanisław Turski, współautor przewodnika "Lubelszczyzna”, autor przewodników i folderów turystycznych opisujących nasz region.

Kiedy ojciec kolejarz wziął w posiadanie stację Wałcz, wyemigrował na Pomorze. W 1960 roku osiedlił się w miejscowości Kanie koło Rejowca. Potem ojciec wybudował gniazdo rodzinne w Świdniku. Skończył technikum kolejowe, później geografię na UMCS. Żona jest geografem, córka jest geografem… Zięć też jest geografem.

Sam mieszka w Lublinie, jest dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. Jak tylko może, wyrywa się do swojej ostoi w Kazimierzu. Ze stuletniego modrzewiowego wąwozu wyciąga stół i kontempluje przyrodę. – W swoich wędrówkach po Lubelszczyźnie szukam takich miejsc, gdzie można kontemplować naturę. Spotkać serdecznych ludzi. Zachwycić się cudem przyrody, zasmakować w miejscowej kuchni. Takie miejsca powinniście pokazać w przewodniku "100 cudów Lubelszczyzny” – mówi Stanisław Turski.

Szczo pany howorite?

Pierwsza wyprawa na Lubelszczyznę? – Jeszcze z Wałcza, pociągiem. Rodzice spali, ja nie zmrużyłem oka. Chłonąłem stacje, które ukazywały się w snopie iskier z parowozu.
Znał wszystkie stacje po kolei. Czekał na Puławy, na której stał rozklekotany autobus. – Jechało się piękną trasą do Kazimierza. Wiedziałem, że jak już dojadę na miejsce, pierwsze co zrobię, pójdę na drzewa czereśniowe.

Smaku kresów spróbował w Kaniach koło Rejowca. Zauważył, że ludzie zaciągają. I nie mówią oset, tylko bodiak. W technikum kolejowym wziął udział w pieszym rajdzie na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Wysiadł z autobusu w miejscowości Bezwola. Stamtąd przez Przewłokę, Sosnowicę, wyruszył na Polesie.

Polesie zrobiło na nim piorunujące wrażenie. W jednej ze stodół zdjął z kołka wojskowy szynel, żeby podczas snu ochronić się przed zimnem. – Zobaczyła to gospodyni i mówi: Szynel po partyzantach został – opowiada. – A jak się koło Dębowej Kłody miejscowego zapytało o drogę, mówił: "Szczo pany howorite?”.

313 km wzdłuż Wieprza

Przez Lubelszczyznę lubi wędrować szlakami. Dziś wie, że najdziksza, nieposkromiona i tajemnicza Lubelszczyzna schowana jest nad brzegami rzek. Przeszedł 313 km wzdłuż Wieprza; od źródeł w miejscowości Wieprzowe Jezioro do ujścia w Dęblinie. Wędrował na raty. Z różnymi osobami. Po 15 km dziennie. – Najpierw urzekł mnie odcinek Wieprza między Łęczną a Kijanami. Jak się idzie, trzeba się przedzierać w kanionie przez dziką roślinność. To miejsce nazywam Amazonią lubelską – podkresla nasz przewodnik. Potem wsiąkł w dziki odcinek od Kocka po Białobrzegi. Wieprz ma tam szeroką dolinę, silnie meandruje, znajduje się tam dużo starorzeczy. – Aż trudno uwierzyć, że można cofnąć się w czasie o trzysta lat. Wieś Zakalew wyglądała podczas mojej podróży jak skansen.

Szwajcaria Podlaska

Kocha miejsca związane z przełomami rzek. Tak jest w przypadku Szwajcarii Podlaskiej. Początek malowniczego przełomu Bugu zaczyna się miejscowości Neple, gdzie do Bugu wpada Krzna. Razem tworzą szeroką kwiecistą łąkę, na której biwakują turyści. Dalej Bug tworzy malowniczy kanion. – Tak piękny, że kręcono tu sceny do filmu "Nad Niemnem” – mówi Turski. Malownicza wieś ma swój odpowiednik po drugiej stronie Bugu. Można zobaczyć tu zagadkową kamienną babę, lamus zwany skarbcem i pawilon, w którym car Aleksander I spotykał się z piękną żoną właściciela dóbr. W Neplach można wejść na wieżę widokową, która pozwala na ogarnięcie rozległych terenów Białorusi.

Pobuża czar

Pobuże to część Wyżyny Wołyńsko-Podolskiej, która prawie w całości leży na terytorium Ukrainy. W Polsce znajduje się tylko mały fragment regionu, zwany Równiną Bełską. Jak zacząć wyprawę po lubelskim Pobużu? – Trzeba dojechać do Dołhobyczowa w gminie Hrubieszów i udać się do Siedlisk. Tam znaleźć kwaterę agroturystyczną, przenocować i rano wyruszyć na wyprawę – zachęca Turski. Po drodze są kapliczki katolickie i greckokatolickie. Chrystusy rozwieszone na krzyżach bruśnieńskich. Biedna cerkiew w Sulimowie, największa drewniana cerkiew na Lubelszczyźnie we wsi Dłużniów, opuszczona cerkiew w Mycowie, stepowa roślinność, ostry, suchy wiatr z Ukrainy. – I nagrobki. Na jednym z nich przeczytałem: "Najlepszej żony, sąsiadki, matki tu ciało leży, co wdziękiem cnoty wszystkich zachwycało”.
Pobuża nie da się opisać słowami. Dobra fotografia odda tylko część klimatu. Tam trzeba pojechać, zostać na weekend i smakować każdą minutę. Sprawdzić, jak smakuje kawałek Ukrainy.

Pozostałe informacje

Po meczu z Piastem w Gliwicach Motor po raz drugi opuścił 2. LIGĘ
MAGAZYN

Zanim Lublin obejrzał ekstraklasę

Czekając na czwarty debiut lubelskiego Motoru na najwyższym krajowym ligowym poziomie.

Żółw na gigancie i spostrzegawczy rowerzysta

Żółw na gigancie i spostrzegawczy rowerzysta

Nietypowe zwierzę podczas przejażdżki po gminie Kazimierz Dolny znalazł jeden z mieszkańców powiatu puławskiego. - Z daleka myślałem, że to kamień - przyznaje rowerzysta. Okazało się, że to gad, który zwiał z podwórka jednej z mieszkanek Zbędowic.

7 i 8 września w Lublinie rozegrana zostanie trzecia edycja Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza

Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza we wrześniu w Lublinie, przyjadą mistrzowie świata

7 i 8 września odbędzie się w Lublinie trzecia edycja Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza. Oprócz gospodarza Bogdanki LUK do hali Globus zawitają: aktualny klubowy mistrz świata, mistrz Polski i zdobywca Pucharu CEV.

Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk

Prezydent Żuk z wotum zaufania. PiS na "nie"

18 radnych "za" z klubu prezydenckiego i 12 przeciw z PiS. Prezydent Krzysztof Żuk otrzymał wotum zaufania. To wynik głosowania po przedstawieniu raportu o stanie miasta.

Parlamentarzyści, chrońcie media

Parlamentarzyści, chrońcie media

Powielamy apel największych wydawców medialnych do posłów, również z naszego regionu w sprawie krzywdzącej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która ma wprowadzić dyrektywę Unii Europejskiej. W wielu krajach rozwiązania w tym zakresie są bezpieczniejsze dla wydawców. Polskie przystosowanie do tych wymogów może być szalenie groźne

Krzysztof Kubica po dwóch nieudanych sezonach we Włoszech ma wrócić do Polski i podpisać umowę z Motorem Lublin

Motor Lublin pozyska pomocnika, który dwa lata temu kosztował ponad milion euro?

Kolejny dzień i kolejne plotki odnośnie transferów do beniaminka PKO BP Ekstraklasy z Lublina. Krzysztof Kubica na dniach ma zostać nowym piłkarzem Motoru. 24-letni pomocnik ostatnio nie pograł za wiele we włoskim Benevento. Według portalu meczyki.pl sprawa powrotu piłkarza do Polski jest przesądzona.

Od czwartku do niedzieli w Łodzi rozegrany zostanie turniej finałowy Ligi Narodów siatkarzy

Polscy siatkarze grają z Brazylią w ćwierćfinale Ligi Narodów

Ćwierćfinałowym spotkaniem z Brazylią reprezentacja Polski siatkarzy rocznie udział w turnieju finałowym Ligi Narodów. Pierwszy gwizdek w czwartek o godzinie 20. W kadrze Polski jest rozgrywający Bogdanki LUK Lubin Marcin Komenda.

Huczwa Tyszowce wywalczyła awans do Hummel IV ligi po barażach, ale może nie zagrać na tym poziomie. Decyzja zapadnie w piątek

Sytuacja w Hummel IV lidze się komplikuje. Stal Poniatowa w okręgówce, Huczwa zdecyduje w piątek

Wydawało się, że wkrótce poznamy ostateczny skład Hummel IV ligi w sezonie 24/25, ale pewniacy do gry na tym poziomie jeszcze muszą uzbroić się w cierpliwość. Wiadomo, że na klasę okręgową zdecydowała się Stal Poniatowa.

Do wypadku doszło dzisiaj

Tragedia w Bożym Darze. 24-latek porażony prądem nie żyje

Nie żyje młody, 24-letni mężczyzna, który dzisiaj został porażony prądem. Wypadek wydarzył się w miejscowości Boży Dar w gminie Sitno niedaleko Zamościa.

Wojewoda zwołał konferencję, aby uciąć medialne spekulacje i plotki
galeria

Uchodźcy zalewają Lubelskie? "To polityka Putina i polityka Kremla"

W odpowiedzi na doniesienia medialne o lokowaniu nielegalnych migrantów w Lubelskiem, wojewoda Krzysztof Komorski zwołał konferencję prasową. – Proszę państwa, to jest polityka Putina i polityka Kremla – mówił.

Do wypadku doszło wczoraj wieczorem we wsi Kunki (gm. Susiec)

Starszy pan wjechał rowerem pod samochód. Nie przeżył

Nie udało się uratować życia 79-letniego mężczyzny, który wczoraj jadąc rowerem został potrącony przez samochód.

Małżonkowie o wczasach na Majorce tego lata mogą zapomnieć

Miały być wczasy marzeń, ale z Majorki wyszły nici. Bo to było oszustwo

Oferta była atrakcyjna i kusząca. Małżeństwo z okolic Zamościa zdecydowało się wynająć domek na hiszpańskiej wyspie. Zapłacili za to spore pieniądze i je stracili.

Winylowe skarby w Felicity
28 czerwca 2024, 9:00

Winylowe skarby w Felicity

Amatorzy muzyki z płyt winylowych, kaset i płyt cd mogą już odliczać dni do wielkiego Kiermaszu Płyt, który odbędzie się w dniach 28-29 czerwca (w godz. 9:00 – 21:00) w lubelskim Felicity. Swoje kolekcje zaprezentują wystawcy z Polski i zagranicy.

Lampy podłogowe – oświetlenie i stylowy dodatek do aranżacji wnętrza

Lampy podłogowe – oświetlenie i stylowy dodatek do aranżacji wnętrza

Jest taki moment, że po pewnym czasie od przeprowadzki, mieszkanie staje traci swoją świeżość i urok. Wtedy najczęściej na myśl przychodzi remont, ale czy jest to niezbędne? Wato wykorzystać pomysły i inspiracje, które sprawią, że dom nabierze nowego blasku. Bardzo często zapominamy, jak ważą rolę odgrywa oświetlenia.

Jak radzić sobie z upałami? Praktyczne porady na gorące dni!

Jak radzić sobie z upałami? Praktyczne porady na gorące dni!

Nadchodząca fala upałów staje się coraz bardziej odczuwalna. Wysokie temperatury, które mają sięgnąć nawet 34 stopni Celsjusza, mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium