Coraz modniejsze stało się ogrzewanie domu kominkiem. Zresztą nie ma się czemu dziwić, albowiem takie rozwiązanie nie tylko jest tanie, ale również i wydajne. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, to warto dowiedzieć jakie warunki musimy spełnić, aby kominek prawidłowo pracował oraz równocześnie był dla nas całkowicie bezpieczny.
Rodzaje kominków
Na początku przyjrzyjmy się rodzajom kominków, aby zdecydować, który z nich będzie najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku. Na rynku znajdziemy między innymi kominki otwarte, a także takie z wkładem bądź też piece wolnostojące, czyli tak zwane kozy. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? W kominkach z otwartym paleniskiem problemem może być brak kontroli nad samym procesem spalania. Ponadto większość ciepła ucieka tu przez komin, co niestety jest mało ekonomiczne. Kominki z wkładem mają już natomiast regulowany dopływ powietrza, a to daje nam kontrolę nad szybkością spalania, dzięki czemu więcej ciepła trafia do pomieszczenia. Kominki wolnostojące działają w podobny sposób, jednak dodatkowo nie wymagają kosztownych robót budowlanych i mogą być stosowane na przykład w mieszkaniach. Pamiętajmy, że decydując się na określony typ możemy dopasować wygląd do naszego wnętrza. Znajdziemy bowiem zarówno nowoczesne kominki oraz takie bardziej tradycyjne każdego rodzaju.
Najważniejsze jest powietrze
Jedną z istotniejszych kwestii w przypadku kominków jest układ odprowadzania dymu oraz doprowadzania powietrza (np. kratki). Musi on być ustawiony tak, aby drewno dobrze się paliło, jednak nie za szybko. Wtedy do pomieszczenia nie powinny przedostawać się też niebezpieczne spaliny. Pomocna tu może być tak zwana wyrzutnia powietrza. Element ten powinien znajdować się pod paleniskiem kominka i koniecznie musi posiadać wymienny filtr z włókniny bądź innego materiału, który nie zablokuje się i będzie funkcjonować w odpowiedni sposób.
Oprócz dostarczania powietrza, ważny jest również odpowiedni ciąg kominowy, czyli odprowadzanie dymu. W tym przypadku w celu polepszenia działania komina stosuje się tak zwane nasady kominowe. Działanie takich urządzeń opiera się na prawach fizyki, gdyż ustawiają się one do wiatru, osłaniając równocześnie przewód kominowy, a zarazem wytwarzając pewne podciśnienie. To wszystko zwiększa ciąg, sprawiając, że cyrkulacja powietrza w kominku jest odpowiednia.
Pamiętajmy o konserwacji
Jeśli mamy już kominek w domu, to koniecznie musimy pamiętać o jego regularnej konserwacji, gdyż tylko dzięki takim działaniom będzie on funkcjonował w prawidłowy sposób. Na czym to polega? Przede wszystkim chodzi tu o regularne czyszczenie popielnika, a także szyby. Dodatkowo okresowo należy również przeprowadzić oczyszczanie komory spalania wkładu. O częstotliwość warto zapytać specjalistę, albowiem zależy to od rodzaju drewna, jakiego używamy. Jednak z pewnością dwa razy w ciągu roku powinno się zlecić firmie kominiarskiej czyszczenie przewodów kominowych. Jeśli dopilnujemy tego wszystkiego, to kominek powinien nam służyć przez lata bez zarzutu.
Pamiętajmy więc, że decydując się na kominek w domu musimy przeanalizować kilka kwestii. Przede wszystkim zastanówmy się, czy chcemy, aby spełniał głównie funkcje grzewcze, czy raczej stanowił ozdobę pomieszczenia. Dzięki temu z łatwością stworzymy instalację, która będzie funkcjonować w odpowiedni sposób.