Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 października 2015 r.
10:00

Koniec z "dilowaniem". Drożdżówki mają wrócić do szkół. Jest szansa na kawę i sól

0 11 A A

Ministerstwo powoli wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o sklepikach szkolnych. Na początek do szkół mają wrócić drożdżówki. Szansę na powrót ma także kawa i sól

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na szkolnych korytarzach uczniowie handlują drożdżówkami, a na stołówki przemycają sól – tak po miesiącu obowiązywania nowych przepisów wygląda rzeczywistość w polskiej szkole.

Od 1 września, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, w szkołach można sprzedawać tylko zdrową żywność. Na liście produktów zakazanych znalazła się m.in. sól, cukier, biała mąka. Zmiany w przepisach spotkały się z tak szeroką krytyką, że w końcu resort zdrowia się ugiął.

Minister edukacji narodowej poinformowała wczoraj że „wynegocjowała z ministrem zdrowia powrót drożdżówek”. Zapowiedziała też, że będzie jeszcze walczyć o powrót do szkół kawy i zwiększenie ilości dodawanej do potraw soli. Po 6 października ministrowie mają rozmawiać o tym, jak daleko mogą pójść w ustępstwach. Zdecydują m.in. jakie drożdżówki będą sprzedawane w szkolnych sklepikach.

– Wezmą na pewno pod uwagę wyniki ankiet, jakie do końca września wypełniali dyrektorzy szkół. Pisali w nich co myślą, o wprowadzonych zmianach – mówi Anna Szczepińska, lubelska wicekurator oświaty. – Otrzymaliśmy 1800 takich opinii. To gigantyczny materiał, który wczoraj zaczęliśmy opracowywać. Musimy poklasyfikować wszystkie uwagi, ułożyć je i w poniedziałek przesłać do MEN-u.

– Tego typu konsultacje to musztarda po obiedzie. Ministerstwo powinno spytać nas o opinię na etapie powstawania projektu – uważa Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO w Lublinie. – Po ćwiczeniach fizycznych moim uczniom nie wystarcza półlitrowa butelka wody, ale większej w szkolnym sklepiku sprzedawać nie można – denerwuje się dyrektor. – Ludziom, którzy mogą kupować papierosy i alkohol zabroniono kupowania kawy. Podkreślam słowo „kupowania”, bo pić ją mogą. W naszym szkolnym sklepiku można więc kupić wrzątek, a uczniowie sami mieszają z nim kupioną po drodze kawę. Słyszałem też o sklepiku, w którym można kupić kubek. Kawa jest gratis.

Takich absurdów jest więcej. Na szkolnych stołówkach kwitnie nielegalny obrót solą. Dzieci przynoszą ze sobą solniczki, a nauczyciele odwracają wzrok. Co bardziej przedsiębiorczy uczniowie zajęli się też „dilerką” drożdżówek na szkolnych korytarzach. – Po drodze do szkoły kolega robi zakupy w piekarni przy ul. Furmańskiej – opowiada uczennica V LO. – Cena u niego jest nieco wyższa niż w sklepie, ale takie są zasady dilowania – dodaje ze śmiechem.

Z powrotu drożdżówek do szkół najbardziej cieszą się sprzedawcy. – Co z tym złego, że dzieci je lubią? – pyta Tomasz Machoń, który prowadzi sklepik i stołówkę w Szkole Podstawowej nr 21 w Lublinie. – To na pewno zdrowsze niż hamburger czy góra cukierków, które zjadają w domu. Musimy promować warzywa i owoce, ale powinniśmy to robić w mądry sposób. Nie narzucając nic na siłę, a tworząc modę.

Kuratorium nie ma danych, ilu ajentów szkolnych sklepików zrezygnowało z ich prowadzenia. Z obserwacji osób dostarczających towar do szkół wynika, że skala problemu jest ogromna.
– Pan, który dowozi mi wodę powiedział, że zamknięto co drugi punkt, który obsługiwał w tamtym roku. Z kolei pani rozwożąca płatki mówi, że ze 160 klientów zostało jej niespełna 60. Inni zwinęli interes, bo stał się nieopłacalny – dodaje Machoń.

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!