Tylko 2 procent uprawnionych złożyło w lubelskim ZUS deklarację o pozostaniu w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Na podjęcie decyzji został tylko miesiąc. Tymczasem OFE wysyłają ubezpieczonym deklaracje i... koperty
O 2 proc. mówią też w biłgorajskim ZUS. - Do 30 czerwca 2014 r. do naszego oddziału wpłynęło 3112 oświadczeń OFE - podaje Magdalena Plizga z ZUS w Biłgoraju.
Na decyzję, jak będą dzielone nasze składki, mamy jeszcze miesiąc. - Jeśli ubezpieczeni chcą, żeby 15 proc. składki emerytalnej trafiało nadal do OFE, do końca lipca powinni złożyć oświadczenie w ZUS. Jeśli tego nie zrobią, to z automatu ta część składki będzie trafiała na indywidualne subkonto w ZUS. Chodzi tylko o składki, które odprowadzimy w przyszłości, zaczynając od lipcowej - tłumaczy Małgorzata Korba.
Pieniądze zgromadzone do tej pory w OFE, zostaną tam. Te składki będą stopniowo przenoszone do ZUS dopiero na 10 lat przed emeryturą.
Fundusze emerytalne nie mogą się reklamować, dlatego niektóre z nich, jak np. Nordea PTE, wysyłają ubezpieczonym deklaracje o pozostaniu w OFE wraz z kopertą zaadresowaną na adres warszawskiego ZUS (oświadczenie można złożyć w każdym oddziale Zakładu). Wystarczy wypełnić dokument i wrzucić do skrzynki.
- Celem działania jest wyłącznie przekazanie rzetelnych informacji członkom funduszu, dotyczących terminu i możliwości złożenia oświadczenia - zapewnia Katarzyna Golińska, dyrektor Działu Marketingu i PR w Nordea PTE.
Decyzję o sposobie oszczędzania na emeryturę będzie można zmienić. Kolejna okazja do wyboru, czy chcemy odkładać część składki w OFE, pojawi się w 2016 roku, a potem co cztery lata.
Ważne
Pieniądze w OFE oraz z subkonta w ZUS można dziedziczyć na takich samych zasadach. Różnica polega na tym, jak rosną składki. Te w OFE są inwestowane przede wszystkim na giełdzie. Natomiast wzrost składek na subkoncie w ZUS zależy od dynamiki wzrostu PKB.
Jak złożyć oświadczenie?
Jest na to kilka sposobów. Formularz oświadczenia jest w placówkach ZUS (taki sam jak pocztą przesyłają w OFE pakietach) i na www.zus.pl. Można więc wypełnić formularz na miejscu w ZUS. Można też ściągnąć go z Internetu i po wydrukowaniu przynieść do instytucji albo przesłać tradycyjną pocztą. Jeśli ktoś ma bezpłatne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, może złożyć oświadczenie bez wychodzenia z domu za pomocą internetowego portalu pue.zus.pl. Przy wysyłaniu oświadczenia nie będzie potrzebny podpis elektroniczny.