Nasze dzieci fatalnie sobie radzą w kuchni. Prawie połowa badanych nie przygotowuje sobie posiłków. To najgorszy wynik w kraju.
A autorzy raportu i dietetycy stawiają sprawę jasno - im lepiej dziecko potrafi sobie poradzić w kuchni, tym zdrowiej się odżywia. Rzadziej sięga po słodycze i fast food.
Ponad połowa badanych dzieci nie jest w stanie nawet zaparzyć sobie herbaty, a z usmażeniem jajecznicy poradzi sobie… co czwarte.
Według rodziców 88 proc. lubelskich uczniów w wieku 6 do 16 lat potrafi zrobić sobie kanapkę, ale tylko połowa z nich pokroi sobie chleb lub wędlinę. Aż 52 proc. dzieci pozostawionych samych w domu nie umiałoby nawet odgrzać gotowej potrawy. 44 proc. dzieci w naszym województwie nie przygotowuje sobie posiłków. To najgorszy wynik w kraju.
Co ciekawe z badań wynika, że aż 74 proc. najmłodszych (6-8 lat) lubi zajęcia kulinarne, ale z wiekiem odsetek ten spada i już tylko co drugi nastolatek lubi gotować. Gimnazjaliści nie chcą i często nie potrafią gotować - zaledwie 45 proc. nastolatków potrafi ugotować jajka, a z ugotowaniem zupy poradzi sobie tylko co dziesiąty.
Wg badań UNICEF Polska zajmuje 8. miejsce na świecie pod względem otyłości dzieci, a odsetek dzieci z nadwagą rośnie u nas najszybciej. Do powstrzymania epidemii otyłości nie wystarczy sama nauka o tym, jak ważne jest zdrowe żywienie. "Dzieci i nastolatki nie lubią jadać zdrowych rzeczy, bo zdrowe nie jest "cool” - dodaje Alicja Kalińska
"Kulinarni odkrywcy” - badanie umiejętności kulinarnych wśród dzieci w Polsce było robione na zlecenie programu Tesco dla Szkół zostało przeprowadzone przez MillwardBrown w lipcu 2014.