Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

26 czerwca 2017 r.
21:37

Nowe zasady segregacji śmieci. Od lipca więcej pojemników

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 26 A A
Przepisy teoretycznie wejdą w życie 1 lipca, ale w wielu miejscach odczujemy to znacznie później
Przepisy teoretycznie wejdą w życie 1 lipca, ale w wielu miejscach odczujemy to znacznie później

1 lipca zmienią się przepisy dotyczące zbiórki odpadów. Śmieci mamy wyrzucać do czterech różnych pojemników: osobno szkło, osobno papier, gdzie indziej metal i plastik, gdzie indziej odpady mokre. W jednych gminach stanie się tak wcześniej, a w innych nieco później

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Teraz w wielu miejscowościach śmieci dzielone są na dwie grupy. Do osobnego kosza trafia „frakcja sucha”, czyli surowce wtórne, takie jak szkło, papier, plastik czy puszki. W drugim koszu ląduje cała reszta. Od 1 lipca w całym kraju obowiązywać ma „Wspólny System Segregacji Odpadów”. – Będziemy dzielić je na cztery frakcje – informuje Ministerstwo Środowiska.

Gminy będą musiały wyposażyć mieszkańców w pojemniki lub worki w czterech kolorach. Niebieski przeznaczony będzie na papier, żółty na metale i tworzywa sztuczne, zielony na szkło, a brązowy na odpady biodegradowalne. Lokalne władze będą mogły jeszcze zdecydować, że osobno trzeba będzie wyrzucać szkło białe (biały pojemnik), a osobno kolorowe (kosz zielony).

– Posegregowane odpady przestają być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem – tłumaczy ministerstwo. – Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru.

Przepisy teoretycznie wejdą w życie 1 lipca, ale w wielu miejscach odczujemy to znacznie później. Odpady będą odbierane na dotychczasowych zasadach, dopóki nie wygasną obowiązujące wciąż umowy między gminami zlecającymi wywóz śmieci, a wykonawcami takiej usługi. Ale nie dłużej niż do końca czerwca 2021 r.

W Lublinie umowy miasta z firmami wywozowymi wygasną dopiero za rok. Przez ten czas nic się nie zmieni. Potem może się zmienić nie tylko liczba pojemników, ale też opłaty za wywóz śmieci, bo większa segregacja może oznaczać także większe koszty. O ile większe?

– Nie mamy jeszcze szacunków – przyznaje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta Lublin. – Analizujemy te przepisy, obserwujemy inne samorządy wprowadzające te zmiany, jesienią oszacujemy koszty.

Gminy się szykują

Większość gmin czeka jeszcze sporo pracy. – Nie jesteśmy całkowicie przygotowani na zmiany w przepisach. Od czterech lat segregujemy śmieci na trzy frakcje, ale musimy się dostosować do wymagań, dotyczących segregowania odpadów ulegających biodegradacji (np. resztek kuchennych – red.) – mówi Joanna Idzik z Urzędu Gminy w Jastkowie.

Z kolei Monika Wereszczyńska z Urzędu Gminy we Włodawie przyznaje, że gmina jeszcze nie zaczęła nawet wdrażać nowych przepisów. – Zaczniemy się tym zajmować prawdopodobnie dopiero w 2018 roku – informuje. (gr)

Uczymy się segregować

W 2013 r. w życie weszła tzw. ustawa śmieciowa. Z danych Urzędu Statystycznego wynika, że od tego czasu ilość śmieci zmieszanych zmniejszyła się o 4 proc., a segregacja wzrosła o 142 proc.

Nasze województwo podzielone jest na osiem regionów - w każdym jest po kilka instalacji do przetwarzania odpadów. Najnowocześniejszą otwarto pod koniec roku w Wólce Rokickiej koło Lubartowa.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Migranci atakują polskich żołnierzy i pograniczników

Polski żołnierz ranny na granicy w stanie śmierci klinicznej

Żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią jest w stanie śmierci klinicznej – podaje RMF 24. Rannego mundurowego przetransportowano helikopterem z Hajnówki do Warszawy.

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Choć Hetman Zamość ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze dwa mecze w „najciekawszej lidze świata” jego działacze już myślą o przyszłości w wyższej klasie rozgrywkowej i dokonali dwóch wzmocnień składu

To już trzynasta edycja sezonu Lublin. Aby wziąć udział wystarczy skorzystać z usługi jednego z partnerów i zebrać wystarczającą liczbę naklejek, które wymienimy na nagrody.

Gadżety za naklejki. Zagrasz z miastem?

Miasto po raz kolejny rusza z Sezonem Lublin. Za naklejki będzie można dostać gadżety.

Tomasz Fulara podczas prezentacji autobusu napędzanego wodorem

Lublin. Nowy wiceprezydent Tomasz Fulara

Od 15 czerwca Tomasz Fulara, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Krzysztofa Żuka. Kim jest wiceprezydent, który odpowiadać będzie w ratuszu za inwestycje i rozwój miasta?

zdjęcie ilustracyjne

Żołnierze zakuci w kajdanki. Szef MON: Zatrzymanie bulwersuje

Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Użyli oni broni wobec uzbrojonej w niebezpieczne narzędzia grupy migrantów. - Jeśli chodzi o zatrzymanie, bo to jest coś, co bulwersuje i mnie i opinię publiczną- stwierdził szef MON.

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

Przewodnik po korzyściach z używania okularów Blue Block podczas długich godzin przy ekranie.

Przewodnik po korzyściach z używania okularów Blue Block podczas długich godzin przy ekranie.

Długotrwałe patrzenie w ekran komputera czy smartfona jest wyjątkowo męczące dla naszych oczu. W dzisiejszym świecie, gdzie praca i rozrywka coraz częściej opierają się na technologii, ochrona wzroku jest niezwykle istotna. Okulary z filtrem Blue Block mogą być kluczem do zmniejszenia obciążenia oczu i poprawy ogólnego samopoczucia podczas wielu godzin spędzanych przed ekranami. Podpowiadamy, jakie korzyści płyną z ich użytkowania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium