Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 stycznia 2024 r.
19:10

Rzadkie monety i broń z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Cenne znaleziska archeologiczne w regionie

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC
0 A A
Ostatnie znaleziska zaprezentował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Ostatnie znaleziska zaprezentował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków (fot. LWKZ/Facebook)

Wojewódzki konserwator zabytków kolejny raz pokazuje, że w ziemi można znaleźć relikty z przeszłości. I wcale nie trzeba głęboko kopać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niektórzy hobbystycznie chodzą po różnych miejscach z wykrywaczem metalu i poszukują skarbów. Oprócz współczesnych znalezisk takich jak guziki, łuski karabinowe czy innych rzeczy codziennego użytku, natrafić można na artefakty z dalekiej przeszłości. Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków co jakiś czas trafiają takie perełki sprzed kilku i kilkunastu wieków.

Nowy rok zaledwie się rozpoczął, a wojewódzki konserwator zabytków może pochwalić się już dwoma ciekawymi znaleziskami z terenów naszego województwa.

Pierwsze znaleziska pochodzą z okolic Krasnobrodu. Pan Leszek Miszczyszyn przyniósł do delegatury WUOZ w Zamościu kilka ciekawych znalezisk. Po ich dokładnym przejrzeniu i zbadaniu, okazało się, że są to artefakty, czyli:

  • bardzo dobrze zachowana srebrna moneta – denar z czasów Rudolfa II Habsburga - 1612 rok – Jest to nietypowa i rzadko występująca moneta na naszym terenie – dodał konserwator zabytków
  • miedziana moneta – 1/2 grosza polskiego z 1768 roku, wybita za czasów panowania Stanisława II Augusta, króla Polski w latach 1764–1795, ostatniego władcy Rzeczypospolitej Obojga Narodów,
  • miedziana moneta z XVIII wieku, a konkretnie 1 krajcar z 1773 roku, wybity w Austrii za panowania cesarzowej Marii Teresy,
  • Miedziana moneta – 3 krajcary z 1800 roku, wybita w Austrii, za panowania Cesarza Franciszka II, niestety odnaleziona w złym stanie zachowania,
  • Dobrze zachowana ołowiana plomba handlowa z przełomu XIX i XX w., Rosja Carska
  • miedziany guzek do kontusza lub innego ubioru, z okresu XVII-XVIII w.
  • żelazne okucia butów tzw. „podkówki”, popularne od XVI do XIX w.
  • „medalik” pamiątkowy z Austro - Węgier, wykonany w 1900 roku z tzw. dawniej „białego metalu” (aluminium), upamiętniający Grafa von Haeslera (1836-1916), dowódcę 16 korpusu armijnego

Jak poinformował konserwator zabytków, w najbliższym czasie, wszystkie te artefakty trafią do Muzeum Zamojskiego w Zamościu, gdzie dokonana zostanie ostateczna weryfikacja znalezisk.

Kolejne znalezisko należy do kategorii tych przypadkowych – w powiecie hrubieszowskim na terenie Lasów Państwowych pan Mateusz Filipowicz natrafił na kilkanaście żelaznych zabytków. Jak się okazuje, może to być broń pochodząca z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

– W pierwszej chwili, z uwagi na bardzo silną korozję pokrywającą metal, dodatkowo wymieszaną z piaskiem i błotem, trudno było w określić co to za przedmioty. Wszystko znajdowało się niemal w jednym miejscu, płytko w ściółce na obszarze zdegradowanym przez ciężki sprzęt leśny oraz częściowo przez działalność zwierząt. Takie właśnie okoliczności doprowadziły do odsłonięcia początkowo jednego przedmiotu na powierzchni i chwilę później kolejnych. Kilkanaście kilogramów bezkształtnego ubłoconego skorodowanego żelaza bezpiecznie zapakowano i zabrano z lasu z zamiarem oczyszczenia i określenia charakteru znaleziska – relacjonuje wojewódzki konserwator zabytków na swoim facebookowym profilu.

Okazało się że wśród znalezisk znajduje się:

  • 9 żelaznych grotów włóczni, o długości od 25,5 cm do 34,5 cm i szerokości liściowatego ostrza od 5 cm do 6,5 cm;
  • 2 żelazne topory bojowe, jeden o długości 23,5 cm i wysokości ostrza 7 cm oraz drugi nieco mniejszy o długości 19 cm i wysokości ostrza 5 cm;
  • 1 siekiera tulejowata lub siekierociosło (dopiero konserwacja to wyjaśni), o długości 17 cm, szerokości 6 cm i wysokości ostrza 4 cm;
  • 3 przedmioty bardzo trudne do określenia przy takim stanie zachowania (dopiero po konserwacji można to będzie wyjaśnić), być może jest tu: 1 żelazny imacz do tarczy (długość 21,5 cm i szerokość 6,5 cm) oraz 2 żelazne dłuta lub groty (długość 22 cm i 25,5 cm oraz szerokość po 4 cm).

Szczegółowe badania dopiero wykażą z czym mamy tutaj do czynienia, jednak archeolodzy z muzeum w Hrubieszowie po wstępnych oględzinach rzeczy nieśmiale już wysnuwają pierwsze teorie dotyczące historii i pochodzenia przedmiotów.

– Po pierwsze mamy najpewniej do czynienia z bronią używaną przez barbarzyńskie plemiona w okresie istnienia Imperium Rzymskiego. Być może posługiwali się nią wojownicy należący do tzw. kultury przeworskiej, utożsamianej przez archeologów z plemieniem Wandalów, bądź ze społecznościami z kręgu kultur gockich – informuje konserwator zabytków.

Jak dodaje, w tym miejscu, wiele lat temu, podczas budowy Placówki Straży Granicznej w pobliskim Horodle, odkryto zniszczony grób wojownika kultury przeworskiej, który uważany jest za najdalej wysunięte na północ stanowisko bytowania tej kultury.

Znalezione artefakty zostały przekazane do zbiorów Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, gdzie zostaną poddane konserwacji i oczyszczeniu. Po tych pracach będzie możliwe określenie charakteru znaleziska i przynależności kulturowej. Przy bardziej sprzyjających warunkach pogodowych zaplanowane są oględziny miejsca, w którym zostały odnalezione artefakty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium