Kiedyś poborowi wymyślali choroby, byle tylko uniknąć wojska. Teraz odwrotnie. - Musimy ich dokładniej sprawdzać,
W tym roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi w naszym regionie stanie 18 tys. chłopców z rocznika 1988 i 2 tys. osób ze starszych, od 1983 do 1987. Pobór ruszył na początku lutego. Właśnie kończy się pierwsza tura. Dla wojskowych to okazja do pierwszych podsumowań. - Odnotowujemy bardzo wysoki wskaźnik poborowych, którzy otrzymują kategorię "A” - mówi ppłk Andrzej Kotowski, wojskowy komendant uzupełnień w Zamościu. - Wychodzi na to, że na Lubelszczyźnie jest bardzo zdrowa młodzież.
Dlaczego? - Na kategorię wojskową często zwracają uwagę pracodawcy - wyjaśnia Jarek, poborowy z Lublina, który stanął wczoraj przed komisją. - Lepsza kategoria to większe szanse na znalezienie pracy. Wszyscy doskonale o tym wiedzą.
Choć nadal zdarzają się i tacy, którzy z obawy przed pójściem w kamasze, wymyślają sobie choroby. - Ale ich "numery” zazwyczaj nie przechodzą - podkreśla doktor Chałas. - Jeśli ktoś mówi, że ma alergię, wystarczy spytać o leki, które bierze. Jeśli ktoś ma wadę ortopedyczną, trzeba to dobrze zbadać. Na szczęście, takich osób z każdym rokiem jest coraz mniej.