Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 lipca 2014 r.
7:00
Edytuj ten wpis

Prezydenci z długim stażem. Nawet 20 lat kierowania miastem

Janusz Grobel rządzi Puławami już 20 lat. Kilkunastoletnim stażem mogą się pochwalić prezydenci Białej Podlaskiej i Zamościa. Żaden z nich nie zamierza się z prezydenckiego gabinetu wyprowadzać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W skali kraju absolutnym rekordzistą jest prezydent Gliwic Zygmunt Frankowski, który miastem rządzi od 1993 roku. Niewiele mniejszy staż ma Janusz Grobel. W 1994 roku uzyskał mandat radnego Puław i Rada Miasta wybrała go na prezydenta, podobnie było w następnej kadencji. Później trzykrotnie wybierali go sami mieszkańcy: w latach 2002, 2006 i 2010. Jeśli zdecyduje się na start w jesiennych wyborach samorządowych (a wiele na to wskazuje), ma spore szanse zostać w Ratuszu na kolejną kadencję.

Od 1998 roku nieprzerwanie Białą Podlaską rządzi Andrzej Czapski. W prezydenckim gabinecie urzęduje od 16 lat, a jesienią będzie ubiegał się o reelekcję.
- Nie obiecuję gruszek na wierzbie, ale mam świadomość wielu niedogodności, które doskwierają mieszkańcom - mówi Czapski.

Nieco krócej, bo 14 lat władzę sprawuje Marcin Zamoyski. Ale po raz pierwszy w fotelu prezydenta Zamościa zasiadł już w 1990 roku, wybrany na to stanowisko przez Radę Miasta. Dwa lata później został wojewodą zamojskim, a następnie przewodniczącym Rady Miasta. Do najważniejszego gabinetu w Ratuszu wrócił w 2002 roku i do dziś go nie opuścił. Popularności nie odebrał mu nawet fakt, że o jego odwołania chciało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Chodziło o gospodarstwo o pow. 462 ha (osoby pełniące funkcje publiczne mogą mieć gospodarstwo nie większe niż 300 ha). Wojewoda nie przychylił się do wniosku CBA i wiele wskazuje na to, że Zamoyski jesienią wystartuje ponownie.

Szukając na niższych szczeblach władzy, za rekordzistę nie tylko w skali regionu, można by uznać wójta gminy Markuszów. Po raz pierwszy Andrzej Rozwałka został wójtem w 1984 roku. Rządzi w niej do dziś, już 30 lat. - Trudno mówić o monotonii, bo każda kadencja jest inna. Jak się ma charakter, to trudno jest się w tej pracy wypalić - mówi Rozwałka. - Jestem już w wieku emerytalnym, ale wciąż zastanawiam się nad startem w kolejnych wyborach. Namawia mnie do tego sporo osób, ale jeszcze nie podjąłem decyzji - dodaje.

Politologów, takie zaufanie społeczeństwa nie dziwi. - Warto zauważyć, że wielu prezydentów, po pierwszych wygranych wyborach odcina się od swojej partii i startuje z komitetów obywatelskich. Panuje opinia, że takie komitety mają większe poparcie - mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Krajowi rekordziści

21 lat: Zygmunt Frankiewicz (Gliwice)
20 lat: Janusz Chodorowski (Mielec), Janusz Grobel (Puławy)
16 lat: Paweł Adamowicz (Gdańsk), Zbigniew Burzyński (Kutno), Andrzej Czapski (Biała Podlaska), Adam Fudali (Rybnik), Ryszard Grobelny (Poznań), Tadeusz Jędrzejczak (Gorzów Wielkopolski), Krzysztof Hildebrandt (Wejherowo), Jacek Karnowski (Sopot), Tomasz Malepszy (Leszno), Robert Raczyński (Lubin, 1990-94 i od 2002), Waldemar Socha (Żory), Wojciech Szczurek (Gdynia), Jan Starzyński (Pruszków), Piotr Uszok (Katowice)
14 lat: Andrzej Dziuba (Tychy), Marcin Zamoyski (Zamość, 1990-92 i od 2002)

Pozostałe informacje

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Trzeba gonić. Motor Lublin - Cracovia (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Cracovia. Początek spotkania o godz. 17.30.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium