Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 lipca 2014 r.
7:00
Edytuj ten wpis

Prezydenci z długim stażem. Nawet 20 lat kierowania miastem

0 9 A A

Janusz Grobel rządzi Puławami już 20 lat. Kilkunastoletnim stażem mogą się pochwalić prezydenci Białej Podlaskiej i Zamościa. Żaden z nich nie zamierza się z prezydenckiego gabinetu wyprowadzać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W skali kraju absolutnym rekordzistą jest prezydent Gliwic Zygmunt Frankowski, który miastem rządzi od 1993 roku. Niewiele mniejszy staż ma Janusz Grobel. W 1994 roku uzyskał mandat radnego Puław i Rada Miasta wybrała go na prezydenta, podobnie było w następnej kadencji. Później trzykrotnie wybierali go sami mieszkańcy: w latach 2002, 2006 i 2010. Jeśli zdecyduje się na start w jesiennych wyborach samorządowych (a wiele na to wskazuje), ma spore szanse zostać w Ratuszu na kolejną kadencję.

Od 1998 roku nieprzerwanie Białą Podlaską rządzi Andrzej Czapski. W prezydenckim gabinecie urzęduje od 16 lat, a jesienią będzie ubiegał się o reelekcję.
- Nie obiecuję gruszek na wierzbie, ale mam świadomość wielu niedogodności, które doskwierają mieszkańcom - mówi Czapski.

Nieco krócej, bo 14 lat władzę sprawuje Marcin Zamoyski. Ale po raz pierwszy w fotelu prezydenta Zamościa zasiadł już w 1990 roku, wybrany na to stanowisko przez Radę Miasta. Dwa lata później został wojewodą zamojskim, a następnie przewodniczącym Rady Miasta. Do najważniejszego gabinetu w Ratuszu wrócił w 2002 roku i do dziś go nie opuścił. Popularności nie odebrał mu nawet fakt, że o jego odwołania chciało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Chodziło o gospodarstwo o pow. 462 ha (osoby pełniące funkcje publiczne mogą mieć gospodarstwo nie większe niż 300 ha). Wojewoda nie przychylił się do wniosku CBA i wiele wskazuje na to, że Zamoyski jesienią wystartuje ponownie.

Szukając na niższych szczeblach władzy, za rekordzistę nie tylko w skali regionu, można by uznać wójta gminy Markuszów. Po raz pierwszy Andrzej Rozwałka został wójtem w 1984 roku. Rządzi w niej do dziś, już 30 lat. - Trudno mówić o monotonii, bo każda kadencja jest inna. Jak się ma charakter, to trudno jest się w tej pracy wypalić - mówi Rozwałka. - Jestem już w wieku emerytalnym, ale wciąż zastanawiam się nad startem w kolejnych wyborach. Namawia mnie do tego sporo osób, ale jeszcze nie podjąłem decyzji - dodaje.

Politologów, takie zaufanie społeczeństwa nie dziwi. - Warto zauważyć, że wielu prezydentów, po pierwszych wygranych wyborach odcina się od swojej partii i startuje z komitetów obywatelskich. Panuje opinia, że takie komitety mają większe poparcie - mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Krajowi rekordziści

21 lat: Zygmunt Frankiewicz (Gliwice)
20 lat: Janusz Chodorowski (Mielec), Janusz Grobel (Puławy)
16 lat: Paweł Adamowicz (Gdańsk), Zbigniew Burzyński (Kutno), Andrzej Czapski (Biała Podlaska), Adam Fudali (Rybnik), Ryszard Grobelny (Poznań), Tadeusz Jędrzejczak (Gorzów Wielkopolski), Krzysztof Hildebrandt (Wejherowo), Jacek Karnowski (Sopot), Tomasz Malepszy (Leszno), Robert Raczyński (Lubin, 1990-94 i od 2002), Waldemar Socha (Żory), Wojciech Szczurek (Gdynia), Jan Starzyński (Pruszków), Piotr Uszok (Katowice)
14 lat: Andrzej Dziuba (Tychy), Marcin Zamoyski (Zamość, 1990-92 i od 2002)

Pozostałe informacje

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium