Około 300 tysięcy złotych będzie kosztował budynek lokomotywowni w Dęblinie, który chce wystawić na sprzedaż kolej. To tylko jedna z kilku kolejowych nieruchomości, które będzie można niebawem kupić. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Lublinie chce sprzedać jeszcze Belweder, dawny Dom Kultury Kolejarza i noclegownię przy ul. Wiślanej, która była już wystawiana na sprzedaż trzykrotnie, dotąd nie było chętnych.
– Dęblin to trudny rynek – przyznaje Dariusz Zduńczuk, dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Lublinie.
Lokomotywownia będzie wystawiona na sprzedaż jesienią. To specyficzny budynek, z dwiema ogromnymi bramami wjazdowymi, a do tego jedna ze ścian jest półokrągła. Na powierzchni kilkuset metrów kwadratowych można urządzić np. centrum handlowe.
Chętni będą mogli kupić także Belweder i dawny Dom Kultury Kolejarza. Nie wiadomo jeszcze, ile będą kosztowały te nieruchomości.
– W tej chwili kompletujemy dokumentację – dodaje Dariusz Zduńczuk.
Oba budynki wymagają generalnego remontu. Belweder, murowany budynek wybudowany pod koniec XIX wieku, służył jako siedziba zarządu kolei. Jest wpisany do rejestru zabytków. Stoi obok dęblińskiego dworca PKP, w pobliżu torów od strony osiedla Rycice. W tej chwili jest w opłakanym stanie. W oknach już dawno nie ma szyb, są zabite deskami.
Dawny Dom Kultury Kolejarza, stoi przy ul. Dworcowej, też w sąsiedztwie dworca, od strony przejazdów kolejowych prowadzących do ulicy Wiślanej i Towarowej. Razem z sąsiadującymi budynkami o charakterze willowym (dawniej były to mieszkania dla wysokich rangą kolejarzy) tworzy specyficzną zabudowę ulicy. Dwukondygnacyjny budynek jest w tej chwili pusty, także wymaga generalnego remontu.