Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

23 października 2002 r.
22:09
Edytuj ten wpis

Starosta wyrzuca upośledzone dzieci

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

To bzdura! Nie planujemy likwidacji Ośrodka Szkolno- ychowawczego w Kęble - twierdzi Henryk Wieczorek, starosta puławski. Z dokumentów wynika jednak, że upośledzone dzieci mają zniknąć z dworku jeszcze przed końcem roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Ta placówka jest prowadzona trochę na wyrost, a my mamy na to za mało pieniędzy - tłumaczył Henryk Wieczorek, starosta puławski. - Była tam kontrola finansowa i chociaż za wcześnie jeszcze na wyciąganie wniosków, to sytuacja nie jest klarowna. Władze powiatu nie planują likwidacji tego ośrodka, ale jego reorganizację. Mamy w Puławach podobną placówkę i można by je połączyć.
Tymczasem w Dniu Nauczyciela pracownicy ośrodka w Kęble, otrzymali pocztą "Założenia do projektu budżetu powiatu na 2003 rok”. Zapisano w nich przeniesienie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kębła do Puław "nie później niż od 1 stycznia 2003 roku”. - Pogłoski na ten temat, krążyły już od dawna. Nikt jednak z zarządu powiatu nie skorzystał z naszych zaproszeń i nie zjawił się na rozmowy. Wszyscy nas zlekceważyli - mówi Zbigniew Kwiatkowski, dyrektor ośrodka.
Pracuje w nim 16 nauczycieli i 11 pracowników administracyjnych. Pod ich opieką znajduje się 29 wychowanków upośledzonych w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Miesięczne utrzymanie każdego z nich pochłania ok. 3 tys. zł. - To dużo, ale te wydatki gwarantowane są ustawowo - mówi jedna z pracownic.
- Tu fajnie jest. Pokażę nasze kochane konie. Albo kozy? Albo... - mówi Renata, jedna z wychowanek.
Dzieci z ufnością traktują gości i chcą się dzielić swoją radością. Są mądre na tyle, aby rozumieć, że w rodzinnych wsiach skazane byłyby na samotność i pośmiewisko. A na przenosiny do Puław i tak nie mają co liczyć.
W Puławach nic o przenosinach nie wiedzą. - My mamy dzieci młodsze i upośledzone w stopniu lekkim. Nie mamy ani warunków, ani miejsc w internacie. Poza tym internat przyjmuje tylko dziewczęta - tłumaczy zdziwiona Ewa Bartosik, wicedyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Puławach.
Chłopcy uczący się w puławskich szkołach specjalnych mieszkają w ośrodku prowadzonym przez siostry Benedyktynki. - Limit miejsc został już przekroczony - mówi siostra Klaudia, zarządzająca placówką.
Są natomiast wolne miejsca w ośrodku w Kęble. Ubiegali się o nie rodzice dla upośledzonych dzieci z innych regionów kraju. Wicestarosta puławski, Lech Jaroszewicz, odmówił jednak ich przyjęcia. Bo kandydaci... pochodzili ze zbyt odległych powiatów.
- A przecież za wychowankiem idą pieniądze - mówi dyr. Kwiatkowski.
Aby zgodnie z prawem zlikwidować placówkę oświatowo-wychowawczą trzeba powiadomić ją o takich planach z rocznym wyprzedzeniem i uzyskać zgodę kuratora oświaty. Można to jednak ominąć pod hasłem reorganizacji. Wtedy dzieci przenosi się do innego ośrodka, a nauczycieli się zwalnia bez zgody kuratorium.
- Obiecuję bronić tych dzieci - deklarował wczoraj Waldemar Godlewski, lubelski kurator oświaty.
Zabytkowy dworek jest atrakcyjny. Otoczony jest 10-hektarowym parkiem, ze stawem, szklarniami i stadniną. Nieoficjalnie mówi się, że zainteresowany jest nim jeden z bardziej znanych biznesmenów. Mówi się też, że miałby tam powstać ekskluzywny pensjonat. •

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium