Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

23 kwietnia 2010 r.
16:47
Edytuj ten wpis

Stary Bug z miłością Kościuszki w tle

0 0 A A

Stary Bug jest moją pasją intymną. Zachwyt wzbudza wszystko. Zapach swobody, błękit nieba, cienie starych wierzb dopełniają wrażeń – mówi Krzysztof Gruszkowski z Lublina. Właśnie pracuje nad monografią Sławatycz, w których się urodził. A swoją małą ojczyznę opisze w naszym przewodniku 100 cudów Lubelszczyzny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stary Bug płynął u podnóża rodzinnych Sławatycz Krzysztofa Gruszkowskiego do 1821 roku, kiedy wezbrane wody rzeki wyprowadziły sobie w sławatyckim pejzażu nowe koryto.

– Na pamiątkę tej zaszłości pozostało niepozornie skromne stare koryto Starego Bugu, który przez 235 lat nabiera swoistej szlachetności. Jak dobre wino w piwniczce – mówi Krzysztof Gruszkowski. Z pasją zawodowego historyka bada dzieje Sławatycz i okolicy. Zbiera wszystkie publikacje i punktuje błędy autorów. Za co tak kocha Stary Bug?

– Stary Bug niespłoszony fleszami aparatów fotograficznych ani nieopisany w opasłych tomach poezji jest moim cudem na Lubelszczyźnie – mówi z czułością.

Miłość nad brzegiem

Skąd ta czułość w mówieniu o rzece? Ze współczucia dla Tadeusza Kościuszki. Twierdzi, że stojąc nad Starym Bugiem, który dziś ma zaledwie kilkaset metrów, można przenieść się w czasie do ostatniej dekady października 1775 roku, kiedy na sławatyckiej ziemi pojawił się Tadeusz Kościuszko. Człowiek, który odważył się pokochać Ludwikę, młodszą córkę Józefa Sosnowskiego, hetmana polnego litewskiego.

– To była miłość z wzajemnością – mówi Krzysztof Gruszkowski. Miłość była tak silna, że Tadeusz Kościuszko porwał Ludwikę. – Ucieczka miała miejsce w nocy z 9 na 10 października 1775 roku. Skończyła się dotkliwym pobiciem Kościuszki przez służbę Sosnowskiego. Tadeusz omal nie przepłacił życiem porwania. Julian Ursyn Niemcewicz pisał, że "znalazł go nieprzytomnym”.

500 dukatów na drogę

Kościuszko najpierw kurował się na lubelskim Sławinku u Jana i Faustyny Kościuszków. Rany zagoiły się po 10 dniach. – Kościuszko przyjechał do Kuzawki koło Sławatycz, celem pożegnania się z siostrą Katarzyną Żółkowską (żoną Karola, chorążego wołkowyskiego) dzierżawiącą wraz z mężem Folwark Kujawski; od właściciela "Państwa Sławatyckiego” Karola Radziwiłła "Panie Kochanku”, ówczesnego wojewody wileńskiego – mówi Krzysztof Guszkowski.

– Dalej dowiadujemy się, że Kościuszko w Sławatyczach spotyka w gospodzie księcia Adama Czartoryskiego, popasającego w drodze z dóbr różanieckich do dóbr terespolskich, będących własnością jego teścia, Fleminga – tłumaczy nasz przewodnik.

Zadłużony Tadeusz zapożyczył się u Czartoryskiego. Dostał od niego 500 dukatów na drogę i listy polecające. – I odpłynął owym Starym Bugiem ze Sławatycz, galarą wypełnioną zbożem do Gdańska, by docelowo poprzez krótkie pobyty w Dreźnie i Paryżu dotrzeć do Stanów Zjednoczonych.

Stary Bug żyje

Koryto starej rzeki nigdy nie jest martwe – twierdzi Krzysztof Gruszkowski. W Sławatyczach ma rodzinny dom. Miłością do Sławatycz i Starego Bugu zaraził żonę i dzieci. Kiedy tylko nadarzy się wolna chwila, wyjeżdża do Sławatycz. I patrzy na cuda, które rozgrywają się za wysoką ścianą szuwarów i zarośli.

– Przedzieram się, aby być jak najbliżej. Otaczającą ciszę zmąca od czasu do czasu szelest dolatujący z nadbrzeżnych szuwarów osnutych kroplami rosy. To opóźniony powrót z nocnej wyprawy tchórza skąpanego w porannej poświacie. Lub piżmaka, wydry czy kuny. Po pokrytej mgiełką płyciźnie zaczynają brodzić kaczki – opowiada pan Krzysztof.

Matka Boska Śnieżna

Dawnych Sławatycz już nie ma. Najważniejsze budynki były drewniane i spłonęły. Ale w spokojnym pejzażu stoją zgodnie dwa kościoły. Katolicki i prawosławny. Miały nie stać.
W 1938 roku proboszcz sławatyckiej parafii prawosławnej pw. Wniebowstąpienia Pańskiego został zmuszony do opuszczenia parafii. Sama cerkiew ocalała dzięki proboszczowi parafii rzymskokatolickiej.

– Ze wspomnień świadków wynika, że ks. Jana Samulak powiedział do członków ekipy, która miała zburzyć cerkiew: jeśli chcecie rozebrać cerkiew, to zacznijcie od kościoła.

Najstarsi mieszkańcy Sławatycz mówią, że to Matka Boska Śnieżna z kościoła parafialnego chroniła cerkiew. Skąd w Sławatyczach Matka Boska Śnieżna? Obraz nawiązuje do historii bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Według legendy, zbudowano ją w miejscu, w którym w cudowny w nocy z 4 na 5 sierpnia 352 r. spadł śnieg.

Ale w sławatyckim kościele jest jeszcze inny obraz. – Na którym Jezus wyjmuje serce z piersi św. Katarzyny z Sienny i daje jej swoje.

100 CUDÓW LUBELSZCZYZNY

Razem z czytelnikami Dziennika Wschodniego i słuchaczami Radia Lublin, w konsultacji z historykami, regionalistami i naukowcami chcemy opracować listę 100 najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w regionie. Patronat nad wydawnictwem przyjął dr Krzysztof Grabczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego. Współpracujemy z Departamentem Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Radiem Lublin.

A my czekamy na WASZE PROPOZYCJE do przewodnika. Zgłoszenia e-mail: waldemar.sulisz@dziennikwschodni.pl lub jerzy.szubiela@dziennikwschodni.pl. Albo zwykłą pocztą: Dziennik Wschodni, 20-081 Lublin, ul. Staszica 20. Z dopiskiem "100 cudów Lubelszczyzny”.

Pozostałe informacje

Gorzej trafić się nie dało

Gorzej trafić się nie dało

Zespoły z województwa lubelskiego w 1/8 finału Orlen Puchar Polski spotkają się najtrudniejszymi z możliwych przeciwników

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Dzisiaj na studniówce bawią się uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania przy ul. Poniatowskiego w Lublinie. Bal zorganizowali w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Herve Matthys od piątku jest nowym piłkarzem Motoru Lublin

Motor Lublin pozyskał obrońcę z Belgii

O tym transferze plotkowało się od dłuższego czasu. W piątek dostaliśmy potwierdzenie. Motor pozyskał czwartego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Tym razem do drużyny Mateusza Stolarskiego dołączył obrońca z Belgii Herve Matthys.

Arkadiusz Moryto w akcji

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska i Czechy na remis

W drugim meczu na mistrzostwach świata reprezentacja Polski mężczyzn zremisowała z Czechami 19:19. W niedzielę Biało-Czerwoni zagrają ze Szwajcarią, stawką będzie awans do kolejnej rundy (godzina 15.30).

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Na drodze krajowej 76 pomiędzy Łukowem i Stoczkiem Łukowskim doszło do wypadku z udziałem pieszego. Droga jest zablokowana w obydwu kierunkach. Policja kieruje na objazdy przez wioski Szyszki i Aleksandrówkę.

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

Piotr Błażewicz pozostanie na stanowisku dyrektora pogotowia w Zamościu

Błażewicz zostaje w pogotowiu. Wygrał konkurs na dyrektora

Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość i szef miejskich struktur PiS wygrał konkurs na dyrektora Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Nie ma natomiast jeszcze decyzji władz województwa co do stanowiska dyrektora szpitala w Radecznicy.

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Były minister edukacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek, potwierdził, że wybiera się do USA. Polityk weźmie udział w poniedziałkowym zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na urząd 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Piłkarze Motoru mają za sobą pierwszy sparing podczas obozu w Turcji, a drugi przy okazji zimowych przygotowań. Podopieczni trenera Mateusza Stolarskiego w piątek zremisowali z węgierskim MTK Budapeszt 1:1. Na boisku w ogóle nie pojawili się: Samuel Mraz i Kaan Caliskaner.

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o zniszczenie Ściany Pamięci przy dawnym cmentarzu żydowskim w Biłgoraju. Sprawcy grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Budowa Stałej Bazy Lotnictwa Wojskowego w Lublinie, pomimo wcześniejszych trudności, pozostaje w planach Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Jak poinformował prezes Portu Lotniczego Lublin trwają już przygotowania do podpisania umów cywilnoprawnych i operacyjnych między lotniskiem a wojskiem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium