Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

28 marca 2019 r.
16:16

Statystyki alarmują! Na tego raka chorują coraz młodsi. "Wielu ignoruje objawy"

0 7 A A

Blisko 1,5 tysiąca osób w ciągu roku umiera w Polsce z powodu czerniaka. W tym samym czasie przybywa 3 tysiące nowych zachorowań. - Skala problemu może być jeszcze większa, bo najnowsze dane są sprzed kilku lat - alarmują lekarze i przypominają o regularnych badaniach skóry

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według najnowszych dostępnych danych z 2014 roku, w ciągu roku w Polsce pojawia się ponad 3 tysiące nowych przypadków zachorowań na czerniaka. – Do tego ponad 1,4 tys. zgonów z powodu tego nowotworu - zaznacza dr hab. n. med. Joanna Bartosińska z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1 w Lublinie. – Te dane mogą być niedoszacowane, można sobie więc wyobrazić jaka jest w tym momencie skala problemu. 

Chorują coraz młodsi. - Najwięcej przypadków dotyczy osób w wieku ok. 50 lat. Jeszcze kilka lat temu byli to przeważnie pacjenci w wieku blisko 60. roku życia, widać więc, że ta granica przesuwa się – zauważa dr Bartosińska i dodaje, że ryzyko zachorowania na czerniaka, nawet dwukrotnie, zwiększają poparzenia słoneczne w dzieciństwie lub w wieku nastoletnim.

- Do grup ryzyka należą osoby, które miały w rodzinie przypadki zachorowania, a także te z dużą ilością znamion na skórze i jasną karnacją. Takie osoby powinny regularnie korzystać z badań dermatoskopowych, minimum dwa razy w roku – podkreśla dr Bartosińska. - Leczenie, którego podstawą w przypadku czerniaka jest chirurgiczne usunięcie zmiany, rozpoczęte na wczesnym etapie daje szansę na stuprocentowe powodzenie.

Niestety sporo pacjentów ignoruje objawy lub nie ma świadomości ryzyka. Do dermatologa zgłaszają się kiedy choroba jest już zaawansowana. - Najlepiej jeśli zmiana pozostaje jeszcze w obrębie naskórka. Jeśli zaczyna przedostawać się do głębszych warstw skóry leczenie jest bardziej skomplikowane – tłumaczy dr Bartosińska. – Niepokój powinno wzbudzić powiększanie się zmiany, pojawienie się krwawienia czy obecność strupów, a także zmiana kształtu i koloru na ciemniejszy lub niebieskawy - zaznacza dr Bartosińska. - Czasem jest też pozorne zanikanie zmiany, które nie świadczy o jej ustąpieniu, ale wręcz o rozwoju choroby. Wtedy od razu należy skontaktować się z lekarzem, zamiast stawiać samodzielną diagnozę.

Do końca czerwca trwa ogólnopolski program profilaktyki czerniaka. W województwie lubelskim bierze w nim udział 15 szkół podstawowych, 10 gimnazjów i 57 szkół średnich. - Do 1 marca udało się przeprowadzić blisko 300 zajęć dla ok. 6 tys. uczniów – informuje Zuzanna Pelc z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, organizator wczorajszej konferencji poświęconej programowi. – Do końca czerwca w planach jest jeszcze 421 zajęć dla kolejnych 7 tys. uczniów.

W Lubelskiem do programu włączyły się: m.in. Lublin, Chełm, Biała Podlaska, Świdnik, Łuków, Włodawa, Biłgoraj, Hrubieszów oraz powiaty radzyński i kraśnicki. Materiały dla uczniów przygotowała Akademia Czerniaka – sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Czego mogą dowiedzieć się uczniowie podczas takich lekcji?

– Zapadalność na ten nowotwór jest coraz większa, dlatego chodzi przede wszystkim o to, żeby dowiedzieli się jak rozpoznawać objawy i kiedy zgłosić się do lekarza, a także jak wykonywać samobadanie skóry – tłumaczy Pelc.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do Hurgady i na Kretę prosto z Lublina

Do Hurgady i na Kretę prosto z Lublina

Pod koniec kwietnia wystartowały pierwsze samoloty do Turcji, teraz czas na Egipt i grecką wyspę Kretę. Port Lotniczy Lublin czuje już wakacyjny vibe.

Budowa pompy ciepła — poznaj najważniejsze elementy pompy ciepła

Budowa pompy ciepła — poznaj najważniejsze elementy pompy ciepła

Aby zrozumieć, jak działa tak innowacyjne urządzenie jak pompa ciepła, warto bliżej przyjrzeć się jego budowie. Poznając poszczególne elementy pompy ciepła i zasady jej instalacji, podejmiesz świadomą decyzję podczas zakupu tego energooszczędnego urządzenia do ogrzewania i schładzania wnętrz oraz podgrzewania wody użytkowej.

Co na prezent dla 4-letniej dziewczynki - 3 sprawdzone pomysły

Co na prezent dla 4-letniej dziewczynki - 3 sprawdzone pomysły

Wybór prezentu dla 4-letniej dziewczynki to poszukiwanie przedmiotu, który zachwyci dziewczynkę oraz jednocześnie zapewni jej w tym ważnym okresie wartości edukacyjne. Na tym etapie dzieci są pełne ciekawości świata, energii i chęci do zabawy, ale także bardzo szybko się uczą. Dlatego warto wybrać prezent dla 4-latki, który nie tylko bawi, ale także wspiera jej rozwój. Idealny prezent powinien pobudzać wyobraźnię, rozwijać umiejętności manualne i zachęcać do odkrywania nowych rzeczy. W tym artykule przedstawiamy 3 popularne propozycje na prezenty dla 4-letniej dziewczynki, które z pewnością przypadną do gustu każdej małej damie.

Ile razy w roku celebrować dzień seksu?
Wideo
film

Ile razy w roku celebrować dzień seksu?

7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seksu. Lekarze wskazują, że jest to bardzo ważny aspekt budowania więzi oraz sposób na pozostanie w zdrowiu i wparcie w procesie leczenia. Czy dalej się wstydzimy o nim mówić? Jak długo powinien trwać seks i jakie ma pozytywne skutki? O tym rozmawiamy z dr n. med. Szymonem Bakalczukiem, seksuologiem, ginekologiem i prezesem Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.

Nagrodzeni w rankingu Złota Setka 2022
Złota Setka
galeria

Zgłoś swoją firmę do rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2023

28. edycja rankingu najlepszych firm województwa lubelskiego Złota Setka 2023 będzie miała swój finał we wrześniu. Dowiemy się wtedy, które firmy skorzystały na 20-leciu Polski w Unii Europejskiej. Przekonamy się też czy ubiegłoroczni liderzy utrzymali dotychczasowe pozycje rankingu.

Czerwona wstęga musiała być. Nowa ulica, rondo, chodniki i autobus
biała podlaska
galeria

Czerwona wstęga musiała być. Nowa ulica, rondo, chodniki i autobus

Odliczanie do otwarcia nowej ulicy trochę trwało, ale w końcu po Armii Krajowej można już oficjalnie jeździć. W piątek w trasę wyruszyła też nowa linia autobusowa „L”.

Policja ostrzega przed rosnąca plagą przestępstw tego typu

Podarował pół miliona... oszustom od bitcoinów

72-letni mieszkaniec Lublina padł ofiarą oszustów, którzy oferowali zysk na kryptowalutach. Łupem oszustów padło 500 tys. zł

Potańczyli i zachwycili - za nami Ogólnopolskie Spotkania z Tańcem
ZDJĘCIA
galeria

Potańczyli i zachwycili - za nami Ogólnopolskie Spotkania z Tańcem

Do Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zjechali się tancerze z całej Polski. A to wszystko z powodu Balansu, czyli Ogólnopolskich spotkań z tańcem.

KO podsumowała kampanię do Parlamentu Europejskiego: Wybierzcie przyszłość w Europie!
Zdjęcia
galeria

KO podsumowała kampanię do Parlamentu Europejskiego: Wybierzcie przyszłość w Europie!

– Trudna, intensywna ale bardzo dobra, merytoryczna kampania – posłanka Marta Wcisło, liderka lubelskiej listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego podsumowała podczas piątkowej konferencji na placu Litewskim ostatnie tygodnie. Kandydaci KO do Brukseli idą po to, żeby walczyć o silną pozycję Polski i Lubelszczyzny, o wzmocnienie kraju i regionu w Unii Europejskiej.

Samochody parkują na poboczach jezdni

Bałagan z parkowaniem przy targowisku. Policyjne patrole pomogą?

Targowisko w Radzyniu Podlaskim gromadzi tłumy klientów, ale mieszkańcy narzekają na bałagan z parkowaniem. Radna Iwona Niebrzegowska-Kuchnia o pomoc zwróciła się do policjantów.

Konfederacja: „Na granicy polskiej powinniśmy używać broni”
galeria

Konfederacja: „Na granicy polskiej powinniśmy używać broni”

W obliczu ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej i śmierci polskiego żołnierza Konfederacja domaga się dymisji ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Politycy tej partii chcą również wydania polskim żołnierzom broni oraz ostrej amunicji.

Adam Skiba
Pogoda na weekend
film

To już weekend! Jaka będzie pogoda?

To będzie weekend w pogodową kratkę. Tradycyjnie przedstawiamy prognozę pogody przygotowaną przez dr. Krzysztofa Siwka z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku. Prezentuje Adam Skiba.

Pożałuje butów z pytona

Pożałuje butów z pytona

Mieszkaniec USA zatrzymany na granicy. Okazało się, że w bagażu ma buty ze skóry chronionego gatunku węża.

W niedzielę odbędą się dwie imprezy. Podczas jednej z nich ruch zostanie całkowicie wstrzymany i komunikacja miejska będzie jeździć objazdami.

Komunikacja miejska znów pojedzie inaczej. Powodem weekendowe imprezy

Szykuje sie kolejny weekend z objazdami komunikacji miejskiej. Powodem są zawody biegowe oraz festyn.

Trwa Wschodni Festiwal Fotografii. Wspaniałe wystawy do obejrzenia na Lubelszczyźnie
NASZ PATRONAT

Trwa Wschodni Festiwal Fotografii. Wspaniałe wystawy do obejrzenia na Lubelszczyźnie

Trwający do końca czerwca Wschodni Festiwal Fotografii to miesiąc wrażeń dla pasjonatów, którzy swoimi aparatami lubią zatrzymywać czas w miejscu. To nie tylko wystawy fotografów z regionu, ale także seria spotkań z artystami, czy warsztaty fotograficzne, z których można wyciągnąć ogrom wiedzy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium