Ponad 60 tys. mieszkańców naszego regionu straci jutro analogowy sygnał telewizyjny, pozostanie im tylko cyfrowy. Specjalnie dla nich uruchomiono dyżury ekspertów.
W Lubelskim analogowy sygnał pożegnało siedem gmin: Biłgoraj, Janów Lubelski, Biszcza, Księżpol, Potok Górny, Tarnogród i Dzwola.
Co mają zrobić ich mieszkańcy, by nadal móc oglądać telewizję? Jeśli mają nowy telewizor z oznaczeniem DVBT-MPEG4, to nie muszą robić nic. Ich odbiornik poradzi sobie z odszyfrowaniem sygnału dostarczanego przez antenę. Posiadacze starszych telewizorów muszą sygnał z anteny "przepuścić” przez dekoder, który można kupić za kilkadziesiąt złotych.
Samej anteny w przeważającej większości przypadków nie trzeba wymieniać. Jest to konieczne tylko wtedy, gdy stara antena nie była zbyt dobra. Kupując nową nie trzeba zwracać uwagi na reklamowe oznaczenia mówiące o odbiorze telewizji cyfrowej. To tylko sztuczka producentów i sprzedawców. Antena nie rozróżnia sygnału analogowego i cyfrowego, ważne by rozumiał go telewizor.
Potrzebującym porady pomocą ma służyć Urząd Komunikacji Elektronicznej, którego lubelska delegatura przez kilka dni będzie prowadzić telefoniczne dyżury eksperckie i to od rana do nocy. Dziś pod numer 81 743 40 43 można dzwonić od godz. 6 do północy, a od jutra do piątku włącznie fachowcy będą dyżurować od godz. 8.15 do 22.
– W czasie rozmowy ze specjalistami z UKE można porozmawiać m.in. na temat: sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, ustawienia anteny, zaprogramowania dekodera lub telewizora, możliwych przyczyn w przypadku braku odbioru – wylicza Andrzej Kaczor z lubelskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej.